...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Ergonomia wizytówką firmy

Nowoczesna aranżacja i wyposażenie to jedne z kluczowych elementów wizerunku firmy. Dotyczy to nie tylko recepcji, poczekalni czy sal konferencyjnych, ale także pomieszczeń, z których wszyscy pracownicy korzystają na co dzień.

Konkurencyjność

Skanska Property oraz JLL przygotowały dwa lata temu opracowanie pt. „BPO i Centra Usług Wspólnych: Pracownicy sektora zabierają głos w sprawie swojego miejsca pracy. Atrybuty budynków biurowych jako przewaga konkurencyjna w walce o najlepszych pracowników”. Na potrzeby raportu odpowiedzi udzieliło ponad pół tysiąca pracowników biurowych zatrudnionych w największych miastach w Polsce. 65 proc. z nich zadeklarowało, że „nowocześnie zaprojektowane biuro sprzyjające produktywnej pracy” może skłonić do podjęcia zatrudnienia w konkretnej firmie. Jednocześnie 80 proc. potwierdziło, że przed podpisaniem umowy chciałoby zobaczyć, jak wyglądać będzie jego miejsce pracy.

Nie dziwi fakt, że firmy w Polsce zaczynają coraz częściej dostrzegać konieczność „przemeblowania” biur. Z raportu CBRE Poland „How we want to work?” wynika, że przedsiębiorstwa coraz częściej stawiają na dopasowanie biura do potrzeb pracowników, a jednocześnie dbają o to, aby dać im możliwość kształtowania współdzielonej przestrzeni. Badanie pokazuje jednoznacznie, że nowoczesne biuro to elastyczne biuro. W zakresie aranżowania przestrzeni firmy coraz częściej przewidują miejsce nie tylko na komfortową pracę, ale również wspólny odpoczynek lub aktywność sportową. Przyjazne open space istnieją np. obok sal konferencyjnych, w których można odbyć kameralne spotkanie, pomieszczeń telefonicznych czy stref relaksu.

Tymczasem według badania „Ergotest 2015” firmy Fellowes blisko 52 proc. miejsc pracy w Polsce nie spełnia podstawowych wymogów ergonomii określonych m.in. w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Wzorcowe miejsca pracy stanowiły jedynie 2,4 proc. z badanego ogółu. 17 proc. ankietowanych zadeklarowało, że nie ma wystarczającej ilości miejsca na nogi pod biurkiem. Zwrócono również uwagę na kwestię krzeseł. Według przepisów powinny one posiadać regulację wysokości siedziska w zakresie 500 mm, licząc od podłogi, oraz możliwość regulacji oparcia zarówno w zakresie odchylenia, jak i wysokości. Takim krzesłem dysponowało jedynie 40 proc. respondentów, przy czym 35 proc. przyznało, że ich krzesło w pracy nie posiada jakiekolwiek możliwości regulacji.

 

Zdrowie kluczem do efektywności

Skutki nieergonomicznych stanowisk pracy prezentuje raport Loundhouse 2016. Z analizy wynika, że 31 proc. pracowników biurowych w Polsce codziennie odczuwa dolegliwości wynikające z nieprawidłowo zaprojektowanego miejsca pracy z komputerem. Ankietowani najczęściej uskarżali się na bóle kręgosłupa (72 proc.), karku i szyi (51 proc.), głowy (47 proc.) oraz napięcie w ramionach (37 proc.). Ponad połowa stwierdziła, że wymienione dolegliwości miały znaczny wpływ na ich efektywność. Mimo to jedynie 15 proc. z nich zdecydowało się poinformować o tych spostrzeżeniach dział kadr lub osobę odpowiedzialną za BHP. Dla jednej trzeciej badanych problemy ze zdrowiem wynikające z pracy siedzącej były powodem do skorzystania z urlopu. Jego statystyczna długość wynosiła przy tym 15 dni. Pracownicy ci, zgodnie z deklaracją, poświęcali zatem większą część przysługującego im urlopu, aby przede wszystkim podreperować zdrowie.

Dlatego eksperci w zakresie projektowania wnętrz i wyposażenia dla firm pracują nad rozwiązaniami, które mają ograniczać lub wyeliminować negatywne skutki pracy przy biurku. Przykładem jest stanowisko pracy, które oprócz pracy siedzącej umożliwia również pracę w pozycji stojącej. Podstawę stanowi odpowiednie biurko z elektroniczną regulacją wysokości blatu. „Badania nad skutkami długotrwałego siedzenia przy biurku prowadzone przez różne ośrodki badawcze na całym świecie pokazują jasno, że zmiana pozycji na stojącą okazuje się zbawienna dla kręgosłupa, układu krążenia czy układu oddechowego” ­– przekonuje Małgorzata Heleniak z firmy AJ Produkty. „Dlatego na każdą godzinę pracy zalecany jest pięciominutowy spacer. My idziemy krok dalej. Biurko z elektroniczną regulacją blatu posiada przycisk, dzięki któremu szybko i bez konieczności przestawiania przedmiotów lub schylania się pod blat pracownik może przejść z pozycji siedzącej do stojącej. Nie rozprasza on swojej uwagi i praktycznie nie przerywa pracy. Przede wszystkim jednak chroni swoje zdrowie i może pracować efektywniej” – dodaje Małgorzata Heleniak.

Dane fundacji Pro Progressio pokazują, że dla 92 proc. pracodawców planujących inwestycję w Polsce to czynnik ludzki jest najważniejszy. Dotyczy to zwłaszcza tych branż, w których trzeba zabiegać o pozyskanie wartościowej kadry. W walce o pozyskanie specjalistów, zwłaszcza reprezentujących pokolenie Y, firmy stają przed wyzwaniem zapewnienia im zachęcających warunków w miejscu pracy. Inwestycje w ergonomię biura wydają się koniecznością. Efekty są jednak w tym przypadku obopólnie korzystne.


::

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF