...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Warszawa rzuci wyzwanie międzynarodowym Hubom innowacji

Warszawa kolejny raz zaprosi najlepsze firmy hard-tech i branż kreatywnych do akceleracji w ramach miejskiego programu akceleracyjnego STARTUP HUB WARSAW. Lokalni pionierzy innowacji powalczą z międzynarodowymi startupami o 100.000 PLN.

Rekrutacja do drugiej już edycji Startup Hub Warsaw ruszyła. W tym roku do rywalizacji o tickety pieniężne 50-, 30- i 20-tys. złotych pod opieką mentorów przystąpią projekty z branż cyfrowych i kreatywnych. W jednym eksperymentalnym programie zderzą się inżynierowie od cyber-bezpieczeństwa, botów, rozszerzonej rzeczywistości, czy sztucznej inteligencji i twórcy designu , gier komputerowych, materiałowcy, czy przedsiębiorcy z obszaru wzornictwa i fashion-tech.

4-miesięczna akceleracja dla najlepszych zespołów zakończy się też zaproszeniem do stołu negocjacyjnego wiodących stołecznych funduszy VC (Experior Venture, StarFinder, Giza Polish Ventures czy bValue), których oferta inwestycyjna może sięgnąć nawet 6 milionów złotych.

 

Ta sama misja, nowe wcielenie

Miasto st. Warszawa chce identyfikować i wesprzeć startupy o największym potencjale rozwoju. Już trzeci raz finansuje program akceleracyjny dla najlepszych. Drugi rok z rzędu operatorem programu jest Startup Hub Poland – fundacja, która przeciwdziała drenażowi talentów poprzez kumulowanie w Polsce śmietanki technologicznej z całego świata. Startup Hub w szczególności promuje miasto jako stolicę dla biznesowych championów z całej wschodniej Europy.

W 2016 roku laureatem akceleratora było Wandlee, firma wykorzystująca sztuczną inteligencję w zwiększaniu sprzedaży innych firm internetowych. Prezes firmy, Igor Sawczuk, urodził się we Lwowie, ale to Warszawę wybrał na siedzibę swojego startupu. W konkursie Wandlee pokonało 34 inne innowacyjne projekty wyselekcjonowane spośród 512 zgłoszeń. – Największym wyzwaniem w rozwoju innowacyjnego, nowego rozwiązania, jest udowodnienie, że ktoś go sprawdził i mu zaufał. SHW16 pozwolił zdobyć to zaufanie. Dzięki temu przestaliśmy rozmawiać o wdrożeniach „do portfolio”, a rozpoczęliśmy pracę przy poważnych kontraktach – opowiada Sawczuk. – Dla mnie personalnie warszawski akcelerator to zewnętrzny egzamin dojrzałości startupu, po którym człowiek już wie, że to koniec zabawy, koniec udawania, bywania – a czas na skalowalność i realne wyniki – pointuje laureat SHW16.

 

Przyszłość powstaje w Warszawie

– Miasto potwierdza pozycję lidera, ale nie spoczywa na laurach – przekonuje Michał Olszewski, Zastępca Prezydenta Warszawy. Zespół akceleratora chce podkreślić biznesowe atuty miasta, które pokazują Warszawę już nie tylko jako stolicę kraju, ale i całego regionu. – Pomiędzy Tel-Avivem a Berlinem wyrasta hub technologiczny, który swoją otwartością, infrastrukturą, ale także globalnymi relacjami i ofertą inwestycyjną przyciąga największe talenty technologiczne z kraju i zagranicy – Mówi Maciej Sadowski, szef SHP. – Hasło smart city to już nie tylko nowa jakość życia dla mieszkańców, ale i zdolność skoncentrowania w jednym miejscu największych talentów, wizjonerów i twórców, którzy mają milionowe i ponadlokalne ambicje. Sukces „Made-in-Warsaw” rozmiarów CD Projekt Red, to dziś latarnia morska dla liderów innowacji – dodaje Sadowski.

 

Biznes i osobowości

Liczba innowacyjnych firm w Warszawie, także dzięki podobnym inicjatywom, rośnie każdego roku. Ranking innowacyjności 2017 Bloomberga wskazuję Warszawę jako jeden z najszybciej rozwijających się hubów technologii na świecie. Ale to nie wyłącznie liczby, ale osobowości mentorów wspierających lokalne inicjatywy, sprzyjają rozwojowi ekosystemu. Olga Kozierowska, liderka społeczności promującej najlepsze biznesy autorstwa przedsiębiorczych kobiet, zagrzewa do walki nie tylko rynkowej, ale tej z samym sobą. „Przełamanie wewnętrznych ograniczeń i spojrzenie na siebie jako potencjalnego konkurenta gigantów wielkości Googla czy Facebooka, bez kompleksów i z przekonaniem o sile swojego pomysłu, to niezbędny element wygrywającego biznesu. Nawet najlepsza technologia na warsztacie zlęknionego twórcy to pewna porażkaprzekonuje Kozierowska. W programie Startup Hub Warsaw towarzyszyć jej będzie ponad 30 mentorów  – przedstawicieli branży inwestycyjnej, konsultingu, ochrony własności intelektualnej i praktyków cyfrowego biznesu.

Nabór do Startup Hub Warsaw ’17 trwa do 28 lipca. Organizatorzy rezerwują sobie prawo wstrzymania rekrutacji, jeśli liczna zgłoszeń przekroczy 350 – decyduje kolejność. Formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie startuphub.pl/warszawa.

 

Ważne daty:

– 31 lipca: kwalifikacja 60 projektów do pierwszej fazy programu

– 04 sierpnia01 września: faza szkoleń i zdań z mentorami

– 04 września 04 grudnia: faza akceleracji dla 30 najlepszych projektów

– początek grudnia: Demo Day prezentacja finalistów przed funduszami VC, inwestorami i przedstawicielami mediów.

 

 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF