...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

OTO NAJLEPSZE KULTURALNE PROJEKTY LATA 2015

Które letnie wydarzenia kulturalne najlepiej wpisywały się w DNA i strategię rozwoju miejsca? Które wyróżniały się ciekawym pomysłem i wreszcie, które cieszyły się szczególnym zainteresowaniem publiczności? Zapraszamy do lektury tekstu prezentującego zwycięskie projekty w kategorii wydarzenia kulturalne. Z pewnością są to imprezy, których może zazdrościć nam świat.

W grudniu zostały ogłoszone wyniki konkursu „Najlepsze Wydarzenie Lata 2015”. Konkurs organizowany przez Brief for Poland miał na celu wyłonienie najciekawszych wydarzeń skupionych wokół takich kategorii jak: sport, muzyka, kultura, nauka i inne. Wydarzeń, które nie tylko promują wymienione dziedziny, dostarczają społeczeństwu rozrywki na najwyższym poziomie, ale także są markami budującymi wizerunek miejsc, w których się odbywają, a w rezultacie wizerunek naszego kraju. Do konkursu mogły być zgłoszone wydarzenia, które odbyły się od 1 maja do 30 września 2015 roku.

Analizy oraz oceny merytorycznej nadesłanych zgłoszeń dokonało jury pod przewodnictwem Czesława Langa, biorąc pod uwagę takie kryteria jak: oryginalność i innowacyjność pomysłu, wpływ wydarzenia na wzmocnienie wizerunku miejsca, działania marketingowe, a także sukces organizacyjny przedsięwzięcia. Jury oceniało także to, w jakim stopniu impreza wpisywała się w DNA miasta i strategię rozwoju.

Kategoria: Wydarzenia kulturalne

 

I miejsce
Toruńska Agenda Kulturalna za Bella Skyway Festival

II miejsce
Krakowskie Biuro Festiwalowe za Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie

III miejsce
Krakowskie Biuro Festiwalowe za Festiwal EtnoKraków

::

Bella Skyway Festival

 

W skrócie: podczas imprezy miasto zamienia się w płótno, które dzięki artystom światła zyskuje zupełnie nowe oblicze. Unikalne połączenie piękna gotyckiego miasta oraz sztuki światła, artyści z kilkunastu krajów świata, setki tysięcy widzów. A to wszystko promowane przez hollywoodzkiego aktora Keanu Reeves.

Organizowany od 2009 r. Bella Skyway Festival to międzynarodowy festiwal światła stanowiący unikalne połączenie piękna gotyckiego Torunia oraz sztuki światła inspirowanej naukowym dziedzictwem miasta. Artyści światła z kilkunastu krajów interpretują na nowo tak ważne dla miasta tematy astronomiczne, wykorzystując jako płótno zabytkową tkankę miasta, a jako narzędzie najnowocześniejsze techniki multimedialne, w tym mapping 3D.

W efekcie, tak podaną sztukę podziwiają w plenerze setki tysięcy widzów – w 2015 r. 350 tysięcy – a samo wydarzenie zdobywa prestiżowe nagrody, w tym tytuł Najlepszego produktu turystycznego w Polsce w 2014 roku wg Polskiej Organizacji Turystycznej. Nie bez znaczenia jest tu coroczna, duża kampania promocyjna, w której uczestniczył np. hollywoodzki aktor Keanu Reeves.

Festiwal wzmacnia wizerunek Torunia jako miasta gotyku i nauki. Jest jednym z najważniejszych, markowych wydarzeń kulturalnych regionu, realizując przyjętą przez Toruń i woj. kujawsko-pomorskie strategię promocji przez kulturę oraz festiwale o europejskim znaczeniu. Twórcze napięcie między historią a nowoczesnością realizuje kopernikańską linię promocyjną miasta „Toruń Porusza”.

::

Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie

W skrócie: połączenie muzyki filmowej wykonywanej na żywo z prezentacją na wielkim ekranie najwyższej jakości obrazu filmowego. Widowiska muzyczno-filmowe wyróżnia się śmiałością produkcyjną, innowacyjnością w sferze technologii dźwięku i obrazu, a także rozmachem wykonawczym, wysokim poziomem artystycznym oraz obecnością najwybitniejszych twórców i kompozytorów.

Festiwal Muzyki Filmowej to symultaniczne produkcje prezentujące dzieła filmowe z muzyką wykonywaną na żywo przez wielkie składy orkiestrowe.

Przy okazji festiwalu powstało kilka ważnych inicjatyw, m.in Forum Audiowizualne, czyli profesjonalna platforma edukacyjna dla młodych kompozytorów, którzy zamierzają budować swoją karierę na międzynarodowym rynku usług filmowych. W ramach FMF przyznawana jest Nagroda im. Wojciecha Kilara kierowana do osób lub instytucji, które budują rangę i połączenia branżowe festiwalu w kraju i za granicą.

Ponadto, FMF corocznie organizuje międzynarodowy konkurs dla młodych kompozytorów rywalizujących o statuetkę Young Talent Award – to bodajże jedyny taki konkurs na świecie, w którym zwycięskie dzieło debiutanta ma szansę wybrzmieć obok dzieł uznanych kompozytorów i wielotysięcznej publiczności w wykonaniu pełnej orkiestry symfonicznej.

Festiwal konsekwentnie rozwija również linię programową dedykowaną dzieciom i młodzieży. W 2014 r. zainaugurowana została FMF Young Orchestra złożona z najzdolniejszych uczniów krakowskich szkół muzycznych. Od samego początku FMF podkreśla również społeczną odpowiedzialność za sprawy ekologii, prowadzi akcje charytatywne z UNICEF i hospicjami Krakowa oraz wspomaga uczestnictwo w kulturze osób niepełnosprawnych.

FMF to wielkoformatowe wydarzenie przyczyniającego się do wspierania działań związanych z Regionalnym Funduszem Filmowym, z promocją lokalnej infrastruktury i zespołów muzycznych na międzynarodowym rynku kinematograficznym. Kraków buduje swoją markę w oparciu o festiwal, dzięki czemu zyskuje rozpoznawalność w skali kraju jako miejsce atrakcyjne i różnorodne, posiadające konkurencyjne wydarzenia najwyższej jakości. 

 

::

Festiwal EtnoKraków

W skrócie: największe święto muzyki etnicznej w Europie. Ponad 200 muzyków reprezentujących państwa czterech kontynentów, blisko 50 koncertów i nocy tańca. Festiwal pokazał, że miasto, które leży w środku Europy jest miejscem refleksji o tolerancji i społeczeństwie otwartym, a Kazimierz znów stał się centrum kulturalnym miasta.

EtnoKraków to nowy, otwarty na wielokulturowość projekt prezentujący najciekawsze zespoły światowej sceny world music będący zderzeniem różnorodnych stylów muzycznych, a jednocześnie największe święto muzyki etnicznej w Europie.
Festiwal zagościł na krakowskim Kazimierzu i udowodnił, że repertuar ludowy może być atrakcyjny dla współczesnego człowieka.

Rozbudowany program objął występy wielu międzynarodowych gwiazd muzyki etnicznej z Europy, Ameryki Południowej, Afryki Subsaharyjskiej i Azji. Podczas festiwalu zaprezentowali się artyści międzynarodowej sceny world music, w tym m.in. Manou Gallo Groove Orchestra (Wybrzeże Kości Słoniowej), Mbongwana Star International (Kongo), Meridian Brothers (Kolumbia).

W Krakowie wystąpili również polscy artyści m.in.: Kapela ze Wsi Warszawa w transkontynentalnej fuzji z Mercedes Peón (Hiszpania), pianista Piotr Pianohooligan Orzechowski z koncertem 15 Studies for the Oberek, zespół Kwadrofonik & Adam Strug oraz Kapela Maliszów.

Fani docenili różnorodność kulturową i zróżnicowanie form artystycznych: od surowych brzmień afrykańskiej muzyki tradycyjnej po zaawansowane przetworzenia i inspiracje artystów sceny etnojazzowej.

::

Przeczytaj także:

European Rover Challenge najlepszym wydarzeniem lata 2015

Rowery opanowały miasta? Zobacz sportowe projekty w konkursie Najlepsze wydarzenie lata 2015

Oto najlepsze muzyczne projekty lata 2015

::

 

Już wkrótce zdradzimy szczegóły na temat zimowej edycji konkursu na najlepsze wydarzenie.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF