...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Czy Polska jest innowacyjna? [Ranking]

Agencja badawcza Bloomberg opublikowała coroczny ranking 50. najbardziej innowacyjnych państw świata. Gdzie w tym zestawieniu znajduje się Polska? Jakie są nasze mocne strony, a co moglibyśmy poprawić? Warto przyjrzeć się temu nieco bliżej…

Bloomberg co roku publikuje zestawienie 50. najbardziej innowacyjnych państw świata, przyglądając się ich funkcjonowaniu na sześciu niezależnych wymiarach – działalności badawczo–rozwojowej, produkcji, obecności firm hi-tech, poziomu edukacji, personelu badawczego oraz liczby zgłaszanych patentów. W tym roku na pierwszym miejscu rankingu znalazła się Korea Południowa, „wygrywając” w trzech z sześciu ocenianych kategorii. Zaraz za nią uplasowała się Japonia, zaś ostatnie miejsce na podium zajęły Niemcy. Zestawienie zamykają Argentyna, RPA i Maroko – co może być zaskakujące, zważywszy na fakt, że i w Argentynie, i w RPA mówi się o dynamicznie rozwijającym się ekosystemie startupów.

Jak w rankingu Bloomberga prezentuje się Polska?

 

Nasz kraj zajął 23. miejsce w zestawieniu, co, zważywszy na fakt, że brano w nim pod uwagę 50. najbardziej innowacyjnych państw świata, nie jest złym wynikiem. Zamiast jednak cieszyć się z obecnej sytuacji, dobrze jest przyjrzeć się naszym mocnym i słabym stronom, by zorientować się, co należałoby poprawić, a co może być naszym atutem w dalszych działaniach.

Obszary do poprawy

 

Wśród słabości niewątpliwie należałoby wymienić intensywność działań B+R – w tej kategorii zajęliśmy bowiem 36. miejsce. Równie kiepsko wypadamy, kiedy mowa o zespołach badawczych – czy mówiąc prościej, gdy patrzymy na liczbę specjalistów pracujących w sektorze B+R w Polsce. Wydaje się, że ten brak popularności działań badawczo-rozwojowych jest naszą pięta achillesową, co z resztą nie jest zaskakujące, jeśli weźmiemy pod uwagę stan współpracy nauki i biznesu w naszym kraju.

Z czego możemy być dumni?

 

Wśród naszych zalet wymienić można m.in. obecność firm hi-tech – pod tym względem uplasowaliśmy się na 13. miejscu w rankingu. Dosyć wysokie miejsce zajmujemy również w kategorii „liczba zgłaszanych patentów” – co, przy mało zadawalającej dynamice działań B+R, może być zaskoczeniem. Nie jest też źle, gdy spojrzymy na poziom edukacji – Polska uplasowała się na tym wymiarze na 23. miejscu – jednak na pewno i w tym zakresie jest jeszcze wiele do zrobienia.

Wydaje się jednak, że jeśli chcemy zwiększyć poziom innowacyjności w Polsce, powinniśmy przyglądać się działaniom lepszych od nas, duży nacisk kładąc na obserwowanie Korei Południowej. Warto też zapoznać się z pełnym rankingiem.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF