...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Facebook video: jak tworzyć, aby angażowało odbiorców?

Facebook video jest niewątpliwie tym, na co musisz zwrócić uwagę w swoich działaniach w social mediach w najbliższych latach. Mimo, że jest niezwykle popularne, wiele marek ciągle nie potrafi przygotować angażujących materiałów video. W przypadku tego formatu contentu jakość jest o wiele ważniejsza od ilości. Poniżej znajdziesz najczęstsze błędy oraz porady jak ich unikać.

Zanim przejdę do najważniejszej części przedstawię parę liczb, które pomogą przekonać Cię do wykorzystania materiałów video w social media.

Facebook video: dlaczego warto?

Według przewidywań Cisco w 2020 roku 82 procent całego światowego transferu pochłoną treści video. Oczywiście lwia część tego to Youtube i serwisy VOD takie jak Netflix. Jednak pokazuje to trend, który będzie dominował przez następne lata. Zresztą przysłowie mówi, że obraz to więcej niż tysiąc słów. Ile zatem trzeba słów by dokładnie opisać minutowe video? Ktoś kiedyś podobno wyliczył i wyszło mu sporo ponad milion…

Video na Facebooku to też najbardziej angażujący format ze wszystkich postów. Potwierdzają to badania Buzzsumo (zbadano 777 milionów postów). Takie treści zdobywały przeciętnie przynajmniej 59 procent większe zaangażowanie niż linki, grafiki czy statusy tekstowe.

Oczywiście wyprodukowanie materiału video to koszt dużo większy niż przygotowanie w 10 minut grafiki w Canvie. Dlatego też nie należy spodziewać się nagłego zalewu social mediów tym formatem. Marki nie pozwolą sobie na częste publikowanie treści nagranych telefonem komórkowym. Dobrze zrobione i angażujące treści video dalej będą contentem raczej z półki premium.

Jakiej długości powinno być video na Facebooku?

Serwis pozwala na wgrywanie materiałów trwających do 240 minut (4 godziny) i ważących do 4 GB. Jednak nie oszukujmy się. Do oglądania tak długich treści służą inne serwisy i usługi. W mediach społecznościowych królują formaty krótkie. Wystarczy spojrzeć na popularność Instagram Stories, które przecież trwają maksymalnie 10 sekund. Wyżej wspomniane badanie Buzzsumo podało bardzo ciekawe wyniki jeśli chodzi o dokładny czas jaki powinno trwać wideo na Facebooku. Okazuje się, że zdecydowanie największe zaangażowanie notują materiały trwające od 180 do 200 sekund. I jest to całkiem duża różnica jeśli spojrzymy na inne przedziały na poniższej grafice.

Skąd aż taka różnica? Buzzsomo nie podaje przyczyny, ani nawet hipotezy dotyczącej tego wyniku. Pamiętaj, że przy badaniu przeprowadzonym na 777 milionach postów ciężko o „artefakt” w wynikach. Ale od czego masz mnie? 😉 180 sekund to dolna granica długości wideo jeśli chce się w nim umieścić reklamy Facebooka i na nich zarabiać. Więc być może firmy, media, które na tym oparły swój model biznesowy bardzo mocno przykładają się do tworzenia video trwających właśnie 3 minuty. Na przykład poprzez odpowiedni montaż (o którym w poniższym akapicie), wybór najciekawszych tematów, tworzenie video newsowego pod bieżące trendy. Dzięki temu takie materiały zdobywają o wiele większe zaangażowanie niż inne. Duża ilość tak przygotowanych materiałów może zdecydowanie wpłynąć na ogólne wyniki nawet tak dużego badania.

Ja rekomenduje tworzenie video trwających przynajmniej 80 sekund. Jest to wystarczający czas, aby opowiedzieć prostą, angażującą historię. Jednocześnie nie znudzimy naszego odbiorcy.

Montaż video na Facebooku

To główny błąd jaki popełniają marki. Wynika z braku wiedzy w działach marketingu jak również wśród pracowników agencji i freelancerów, którzy te materiały tworzą. Większość z nich nauczyła się w przeszłości, że na początku musi być wstęp, rozwinięcie i tak dalej. Użytkownik Facebooka nie ma czasu na czekanie aby zobaczyć co wydarzy się później. Masz tylko 3 sekundy na to, aby pokazać mu, że warto poświęcić więcej czasu na Twój materia video. Nie zrobisz tego wyżej wspomnianym wstępem. Dlatego też najlepiej zachować tak zwaną odwróconą chronologię. Na początku pokazujemy finał całej historii bądź najciekawszy jej moment. Dopiero potem, gdy już użytkownik zdecyduje się poświęcić naszemu materiałowi więcej niż 3 sekundy, możesz spróbować mu „wcisnąć” coś więcej.

Największe błędy przy tworzeniu video

  • nie przestrzeganie wyżej wspomnianej zasady 3 sekund
  • rozpoczynanie video od jakiegokolwiek intro czy logotypu marki/partnera
  • brak napisów (większość video jest odtwarzana bez dźwięku)
  • mało atrakcyjna miniaturka dodana do wideo. Najczęściej wybierana jedna z klatek, zamiast dedykowanej grafiki
  • zbyt długie ujęcia i mało dynamiczny montaż

Video na Facebooku i wykorzystanie go w reklamie

Materiały video są niezwykle skuteczne jeśli chodzi o działania w górnej części lejka sprzedażowego, czyli budowanie świadomości marki. Większość kampanii na Facebooku składa się z kilka etapów, które są ze sobą powiązane. Pierwszym z nich jest właśnie budowanie świadomości. Osoby, które w tej fazie obejrzały dany materiał video, na przykład w 75 procentach, są doskonałą grupa niestandardową, po której można się spodziewać niezłej konwersji w dalszych fazach kampanii (wywoływania zaangażowania czy zbierania leadów). Jeśli zastosujesz się do powyższych wskazówek dotyczących tworzenia video również przy materiałach reklamowych to zdecydowanie zwiększysz skuteczność kampanii. Więcej na ten temat przeczytasz na blogu agencji Social Tigers we wpisie „Poradnik: Optymalizacja kampanii reklamowej na konwersję”.

Tekst pochodzi z bloga whysosocial.pl 

Specjalista social media z ponad 10 letnim doświadczeniem. Autor bloga whysosocial.pl oraz książki "Zrozumieć social media". Doświadczenie zbierał zarówno w agencjach kreatywnych jak również czołowych polskich mediach cyfrowych.

Artur Roguski