...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Forum Rozwoju Miast w Poznaniu

W środę rozpoczęło się pierwsze poznańskie Forum Rozwoju Miast. Polscy i zagraniczni eksperci debatują przy udziale publiczności nad wykorzystaniem potencjału miasta i współczesnych wizjach jego rozwoju.

 

Forum Rozwoju Miast
Forum Rozwoju Miast

– Dla mnie rozwój to odpowiedź na oczekiwania mieszkańców, ale decyzje, które podejmujemy teraz, zaprocentują w perspektywie następnych lat. Mierzymy się z tymi samymi problemami, które miasta zachodnie przełamały już wcześniej. Dlatego myślimy strategicznie o tym, co będzie się działo w Poznaniu za 5, 10 czy 15 lat – powiedział Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, który wziął udział w debacie z włodarzami innych miast – Pawłem Adamowiczem z Gdańska, Giuseppem De Biasi z Bolonii oraz Andriyem Moskalenko z Lwowa.

Prezydent Adamowicz podkreślał w dyskusji, że ważny dla rozwoju jest kontakt z mieszkańcami – Chodzi o to, aby dwie strony dialogu publicznego uczyły się ciągle nawzajem siebie i miasta. Z jednej strony administracja samorządowa, z drugiej obywatele, aby chcieli poznawać miasto i aktywnie w nim uczestniczyć – mówił Paweł Adamowicz. Podobne stanowisko ma profesor Jerzy Hausner, który powiedział, że bez wykorzystania potencjału twórczego mieszkańców, rozwój miasta nie jest możliwy. – Z tego punktu widzenia dialog obywatelski ma fundamentalne znaczenie – podkreślił prof. Jerzy Hausner.

Forum Rozwoju Miast zaplanowano na dwa dni – 6 i 7 grudnia. Pierwszego dnia uczestnicy rozmawiali o tym, jak tworzyć „Miasto dla mieszkańców”.

– To nie jest formuła, że macie być smart, sustainable, eko czy creative. Nie mówimy, jak macie robić. Mówimy, że każde miasto musi mieć specyficzny dla siebie proces wytwarzania wartości miejskich, musi go samo zdefiniować. Bo każde miasto, by się rozwijać, musi mieć swoją ideę, co oznacza sposób wykorzystania własnego potencjału – podsumował prof. Hausner.

Na dyskusję o tym, co mieszkańcy mogą zrobić dla miasta, jak budować kapitał społeczny oraz jak inspirować inicjatywy oddolne, organizatorzy przewidzieli drugi dzień forum.

– Miasto musi wchodzić w bliskie kontakty z innymi, by zyskać doświadczenie, by zyskać pewność, że kierunek, w którym idzie, jest dobry. Miasta potrzebują środowiska, które je wspiera w drodze do wyznaczonego celu – wyjaśnia Emmanuel Moulin, dyrektor sekretariatu programu UrbAct.

Wśród prelegentów drugiego dnia forum znaleźli się, m. in. prof. Roberto Verganti z wykładem o innowacyjności, a także autor bestsellerowej publikacji „Miasto Archipelag” – Filip Springer, któremu towarzyszyć będzie zespół Teatru Improwizowanego Klancyk.

Program przewiduje warsztaty dla mieszkańców oraz debatę z udziałem publiczności. Ważnym punktem Forum będzie finał konkursu na inicjatywy miejskie „Miasto dla mieszkańców – mieszkańcy dla miasta”. Jego celem jest promocja oddolnych inicjatyw odpowiadających na realne potrzeby poznaniaków, ułatwiających życie w mieście oraz wspierających rozwój osobisty i zawodowy mieszkańców.

Hubert Bugajny/biuro prasowe

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF