...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Warszawa – miejsce dobre do życia

"Warszawa to ośrodek, w którym każdy może znaleźć swoje miejsce i wyzwolić w sobie twórczy napęd, wszechobecny w tym mieście." O specyfice zarządzania metropolią warszawską mówi Michał Olszewski, zastępca prezydenta miasta stołecznego Warszawy.

Panie prezydencie, współrządzi Pan największym miastem w Polsce, miastem pod wieloma względami bardzo specyficznym… Jak zarządzać takim ośrodkiem miejskim?

To duże wyzwanie! Warszawa jest wymagającym miastem. Mam na myśli nie tylko jej wielkość, która powoduje zwielokrotnienie problemów, ale też skalę zadań, z którymi przychodzi nam się mierzyć.

Czasami, gdy rozmawiamy z panią prezydent o różnego rodzaju dylematach, jakie codziennie towarzyszą nam w pracy, dochodzimy do wniosku, że jednak zazdrościmy nieco kolegom z innych krajów, którzy maja ten luksus, że mogą myśleć o swoich miastach w kontekście drobnych zmian, jakie należy wykonać w miejskiej przestrzeni… Tymczasem nasza stolica – tak, jak i cały kraj – nadrabia potężne zaległości, w tym te infrastrukturalne, co jest szczególnie uciążliwe dla mieszkańców.

Musimy bardziej dbać o właściwe wykorzystanie środków europejskich, które umożliwiają zmiany sprzyjające modernizacji i unowocześnieniu Warszawy. Mamy poczucie, że właśnie teraz dzieje się to, o czym marzyła ekipa prezydenta Starzyńskiego – następuje gwałtowny rozwój i europeizacja Warszawy. Ale jednocześnie zarządzanie miastem oznacza skupianie się na pozostałych, codziennych kwestiach, o których również myślą zarządcy wszystkich miast. Musimy zatem godzić zarządzanie z rozmachem zmian, z troską o codzienność mieszkańców.

Warszawa nie jest jeszcze metropolią ukształtowaną, stabilną, zamkniętą czy dokończoną. Mówimy o przestrzeni, która będzie rozwijała się bardzo dynamicznie przez kolejne 10 – 15 lat.

Stolica naszego kraju nie jest miastem pokroju Wiednia czy Berlina, które w swojej formie są w dużej mierze „okrzepłe”. Metropolia warszawska ulegnie głębokim przekształceniom, zwłaszcza na terenach obrzeżnych, zanim dotrze do podobnej formy.

Pamiętajmy, że w samym sercu dzisiejszej Warszawy są takie dzielnice, jak Praga, Wola czy część Mokotowa, które niegdyś były obszarami przemysłowymi. One zmienią się radykalnie w perspektywie 15 czy 20 lat. Warszawa to miasto zmian. Zmieniało się niejednokrotnie na przestrzeni dziejów, ale i dziś jest „dziełem w toku”. To miasto wciąż niedokończone. Stawia nam przez to znacznie więcej wyzwań niż każdy inny ośrodek miejski, w którym włodarze mogą skupiać się tylko na usługach dla mieszkańców i kwestii poprawy jakości ich życia.

Gdy słyszy Pan słowo „Warszawa”, co przychodzi na myśl?

To synonim marki miejsca atrakcyjnego, tolerancyjnego, otwartego na świat – miasta, które jest w stanie zapewnić wszystkim wysoką jakość usług. Warszawa to ośrodek, w którym każdy może znaleźć swoje miejsce i wyzwolić w sobie twórczy napęd, wszechobecny w tym mieście. To po prostu miejsce dobre do życia.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF