...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Kim się stajesz, gdy zabijasz smoka?

To historia dla ludzi o dużej wyobraźni i szerokich horyzontach, tych, którzy dążą do tego, by swoje życie przeżyć według własnego pomysłu. Na chwilę opuścisz znaną Ci cywilizację, by przenieść się w odległy świat, który doskonale pomaga zrozumieć świat, który właśnie teraz Cię otacza.

Pewnego dnia smok zrobił swoje gniazdo na źródle, z którego woda zaopatrywała całe miasto. Aby przetrwać, mieszkańcy codziennie musieli wypędzać smoka z jego gniazda, na czas, gdy nabierali wodę. Każdego dnia oferowali smokowi owcę lub kobietę. Ofiara była wybierana przez losowanie. Aż pewnego razu wypadło na księżniczkę.

Jej ojciec, zamożny i potężny monarcha żebrał o jej życie. Bez rezultatu. W dniu, w którym księżniczka miała być złożona w ofierze smokowi, do miasta przybył święty Jerzy. Dalszej części możesz się domyślać lub ją dobrze znasz. Święty Jerzy pokonał smoka włócznią.

Ta legenda reprezentuje bohatera i sposób myślenia naszej zachodniej kultury. Zatem, czy poprzez zabicie smoka jesteś bliżej siebie? Czy to najlepszy wzorzec działania? A jak podobna legenda może brzmieć we wschodniej kulturze? I kto zostaje bohaterem na przykład w Tybecie?

Zanim zaczniemy, żebyś dobrze odebrał i zrozumiał sens przekazu, słowo daimon z greckiego oznacza posłańca, ducha przewodnika, boską istotę i opiekuna, któremu możesz zaufać. Już wiesz, więc zaczynamy.

Przenieśmy się zatem tam, gdzie będziesz mógł poznać Maczig Labdron, tybetańską joginię z XI wieku, która wraz z kilkoma siostrami duchowymi otrzymała inicjację od swojego nauczyciela Lamy Sonama. W tym czasie, w stawie mieszkał naga, obdarzony wielką mocą wodny duch. Wierzono, że mityczne, kapryśne istoty powodują zamęt i wywołują choroby, gdy tylko ktoś naruszy ich spokój.

Ten akurat naga był tak przerażający, że okoliczni mieszkańcy nie śmieli nawet na staw spoglądać! Otóż duch wodny uznał przybycie młodej Maczig za otwartą konfrontację i zaczął jej grozić, jednak ona się nie zlękła. Duch wpadł w złość, zebrał wielką armię nagów z okolicy, żeby pokazać Maczig swoją siłę.

Na widok przerażających zjaw, Maczig zamieniła swoje ciało w pożywienie składane w ofierze i jak mówi jej biografia, zjawy nie mogły jej pożreć, gdyż była wolna od ego. Nagowie nie tylko wyzbyli się agresji, ale złożyli Maczig obietnicę, że nie będą krzywdzić ani jej, ani innych istot, przysięgli ją chronić, służyć jej i każdemu, kto podąży drogą jej nauk.

Zamiast wypowiadać demonom walkę, Maczig ofiarowała im z niewzruszonym współczuciem własne ciało i w ten sposób zamieniła je w swoich sprzymierzeńców, jak możesz przeczytać w fascynującej książce Lamy Tsultrim Allione  „Nakarmić swoje demony”.

Wracając do naszych czasów, muszę dodać, że nagowie żyją dziś także w górach Asamu, jako prymitywne plemiona, do niedawna łowców głów.

Zastanawiałeś się nad tym, jakie nierozwiązane problemy [demony, cienie] niesie ze sobą kultura zachodnia? Nadwaga, bieda, sukces jako wyznacznik szczęścia?

Uważaj. Skłonność do zabijania problemów bez wchodzenia z nimi w interakcje, sprawia, że nie możesz ich poznać i zamienić w sprzymierzeńców. Walczysz ze stresem, złością, niską samooceną. Mamy walkę z biedą. Wojnę z terroryzmem. To tabletka na ból bez zrozumienia przyczyny.

Kiedy jedzenie staje się Twoją obsesją, kiedy tęsknisz za idealnym partnerem albo nieustannie myślisz o zapaleniu papierosa, dodajesz swoim demonom sił, gdyż tak naprawdę nie poświęcasz uwagi potrzebom, które się pod nimi kryją. Ale

W chwili jednak, gdy je zauważysz i usłyszysz wołanie wydobywające się spod Twoich pragnień, będziesz mógł nauczyć się zaspokajać prawdziwe potrzeby demona, zamiast ulegać jego zachciankom lub z nim walczyć. Nasycony demon znika. [Tsultrim Allione, Nakarmić swoje demony]

[Zadanie na dziś]

To bardzo mocny i emocjonujący temat. Zrób listę 3 swoich problemów, których przyczynę chcesz zrozumieć, poznać i zaakceptować. Takich, z którymi walczysz już od dawna i teraz wiesz, że walka nie przynosi pożądanych rezultatów. Może dziesiąty raz rzucasz i walczysz z paleniem? Z zaciekłością stajesz kolejny rok z rzędu na wadze?

Zamiast tego spróbuj zrozumieć przyczyny i źródło problemu. Jakie emocje są pod spodem? Dlaczego tak naprawdę palisz lub się objadasz? Co sobie w ten sposób dajesz? Jaki głód dzięki temu nasycasz? Na początku zobaczysz subtelne emocje, ale po kilku dniach dojdziesz do wprawy i zrozumiesz więcej. Daj sobie czas. Powoli. Zapytaj siebie o prawdziwe potrzeby. Odpowiedzi przyjdą z czasem.

I teraz najważniejsze na dziś.

Bycie sobą to nie walka. Bycie sobą to akceptacja i zrozumienie. Tak, aby zyskiwać sprzymierzeńców tam, gdzie do tej pory widziałeś wrogów i słabości. Twój smok może być Twoim największym przyjacielem.

Materiał pochodzi z 4 dnia z cyklu #100dniByciaSoba, który dodaje mocy w dążeniu do życia, jakim naprawdę chcesz żyć, przy założeniu, które stawiam, że bycie sobą oznacza:
– poczucie dumy
– poczucie szczęścia
– poczucie spójności
– poczucie spełnienia
– poczucie odwagi
w życiu prywatnym i zawodowym w obszarach: biznes, miłość, przyjaźń, zdrowie, pasje i misja życiowa.
Znajdziesz tu przykłady ludzi znanych, zasady różnych szkół i filozofii, ćwiczenia do praktykowania i moje własne case’y, którymi chcę się z Tobą podzielić. Wszystkie DniByciaSobą dostępne są na: https://www.facebook.com/joanna.janowiczstrzyzewska

Pozdrawiam i zapraszam <3


Autorka: 

Joanna JanowiczJoanna Janowicz – doradca biznesowy w zakresie komunikacji interpersonalnej, budowania strategii marki i personal brandingu. Jako trener rozwoju osobistego pomaga osiągać założone cele i podnosić standardy w biznesie i życiu osobistym. Odkrywa osobowości i inspiruje. Specjalizuje się w tematach budowania autorytetu i pewności siebie, work & life balance, wystąpień publicznych i motywacji zespołów do realizacji celów.

Praktyk komunikacji od 15 lat. Wyróżniona nominacją do tytułu „Człowiek Roku BRIEF” za profesjonalną komunikację związaną z UEFA FAN ZONE w Poznaniu. Za projekty PR realizowane dla EURO Poznań 2012 otrzymała nagrodę Złotych Spinaczy i 3 wyróżnienia ZFPR. Laureatka nagrody specjalnej PRoton „TERAZ POLSKA” za zmianę wizerunku Stadionu Narodowego w Warszawie.

Autorka niestandardowych działań promocyjnych i wizerunkowych. Przygotowuje personalizowane strategie dla firm i pracuje z osobami indywidualnymi nad ich marką osobistą. Wspiera kobiety w biznesie i Drużynę Szpiku.

Współpracowała z TVN, Polsatem, TVP, ZET, RMF. Wystąpiła w dokumencie dla stacji Discovery i Al Jazeera. Współpracuje m.in. z BZ WBK, Alfavox, SiePomaga, INEA Stadion, Blow Up Hall 5050 Stary Browar, MTP, Siostry Hybiak z TVP The Voice of Poland.

Autorka audiobooków „Wizerunek w biznesie. Zarabiasz na nim czy tracisz”oraz „Pewność siebie. Bądź jak diament”. Założycielka projektu Akademii Szczęścia [ze słonikiem].

Występuje na konferencjach w Polsce, Włoszech i UK. Pracuje w języku polskim i włoskim. Pracuje kompleksowo wykorzystując narzędzia z obszarów psychologii humanistycznej, pozytywnej, mindfulness oraz nowoczesnej komunikacji interpersonalnej i public relations.

Motto: Twoja marka jest wartością, którą dajesz światu. Twój rozwój jest sposobem na to, by świat umiał to odczytać.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF