...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Najciekawsze polskie i zagraniczne kampanie społeczne ostatnich lat (wideo)

Czy są takie kampanie społeczne, które szczególnie zapadły Wam w pamięć? Zapytaliśmy Pawła Prochenko, przewodniczącego jury w konkursie Kampania Społeczna Roku, prezesa zarządu Fundacji Komunikacji Społecznej, które akcje społeczne są, jego zdaniem, najciekawsze.

Kampanie społeczne z Polski

 

Z polskich przykładów – kampania „Szacun Tropików” Fundacji Integracja, w ramach której na internetowej aukcji sprzedawano produkty dla „prawdziwych mężczyzn” – olej do opalania barwiący skórę we wzory typu tribal czy żel do włosów o nazwie Beton. Ponadto każdy z produktów charakteryzował się cechami ułatwiającymi skok do wody z dużej wysokości. Na końcu humorystycznych opisów znajdowała się poważna puenta – nadawca kampanii przypominał o tym, że skakanie do wody w miejscach do tego nieprzeznaczonych może skończyć się tragicznie.

 ::

 

Kolejny przykład to kampania „Autyzm wprowadza zmysły w błąd” Fundacji Synapsis. Aktor Bartłomiej Topa został sfilmowany w miejscach publicznych, gdy pokrzykiwał, wiercił się, wymachiwał rękoma, zasłaniał uszy. Po fali komentarzy i plotek, sugerujących m.in. nadużywanie środków psychoaktywnych, wyjaśniono, że brał udział w kampanii informacyjnej dotyczącej autyzmu i naśladował zachowanie osoby z tym zaburzeniem.

 ::

 

Kolejna warta uwagi akcja to „Bardzo dobre maniery” – w restauracjach biorących udział w akcji umieszczono plakaty i podkładki pod talerze zachęcające do ułożenia po skończonym posiłku sztućców w znak krzyża. Kelner obsługujący stolik doliczał wtedy do rachunku 5 złotych, które jest przekazywane na konto Polskiego Czerwonego Krzyża.

 ::

 

Z kampanii realizowanych przez firmy bardzo cenię też program firmy Jetline – „Rejsy Odkrywców”. Polega on na organizacji rejsów dla dzieci ze środowisk zagrożonych wykluczeniem, przemocą i patologią. To inicjatywa dwóch zapalonych żeglarzy, jednocześnie przyjaciół i wspólników, na co dzień prowadzących firmę, którzy postanowili zaszczepić swoją pasję innym. Punktem wyjścia była chęć upowszechniania żeglarstwa jako formy spędzania czasu, formy kształtowania charakteru człowieka i modelu życia, opartego o zaufanie, pracę zespołową, przyjaźń. Podoba mi się ta akcja, bo widzę, że wypływa naprawdę z pasji właścicieli firmy. Takie programy dają nadzieję na strategiczne zaangażowanie nie tylko dużych korporacji, ale również firm z sektora MŚP.

 

::

Kampanie zagraniczne

 

Jako ciekawe przykłady kampanii zagranicznych podałbym akcję „Girls Going Wild” holenderskiej organizacji Stop The Traffik. W spocie kobiety wykonywały wyzywający, seksualny taniec, entuzjastycznie komentowany przez przechodniów – jednak pod koniec na ekranie na dachu budynku pojawiła się krótka informacja: „Co roku tysiącom kobiet obiecuje się karierę taneczną w Europie Zachodniej. Smutne jest to, że kończą tutaj”. Celem było zwrócenie uwagi opinii publicznej na problem handlu ludźmi.

 

::

 

Interesujący był również pomysł na citylighty hiszpańskiej fundacji ANAR – dzięki drukowi soczewkowemu umieszczonemu na wysokości wzroku dziecka, mogło ono zobaczyć komunikat, którego nie widzieli dorośli, dotyczący pomocy w sprawie złego traktowania w rodzinie.

::

Klucz to „niestandardowość”

 

Wszystkie wymienione kampanie były nagrodzone lub wyróżnione w konkursie Kampania Społeczna Roku. Charakteryzują się tym, że bazują na dobrych strategiach i ciekawych insightach. Sama realizacja jest kreatywna dzięki temu, że nie jest standardowa. Tzw. „niestandardy” to nie tylko pomysł na to aby się wyróżnić, ale też jedyny sposób, by zrealizować kampanię z małym budżetem. Czasem sam ruch na stronie może przewyższyć zasięg w grupie docelowej, jaki można osiągnąć w TV. Ostatni film z udziałem Jarosława Kuźniara nakręcony w ramach kampanii na temat walki z mową nienawiści, prowadzonej przez Stowarzyszenie Projekt: Polska osiągnął ponad 4 mln obejrzeń. Moim zdaniem to imponujący wynik.

 ::

Już jutro ukaże się rozmowa z Pawłem Prochenko, organizatorem i przewodniczącym Jury w konkursie Kampania Społeczna Roku, w którym m.in. o tym, jakie kryteria muszą być spełnione, aby kampania społeczna realizowała swoje cele, została zauważona i w rezultacie wpłynęła na zmianę negatywnych zachowań. 

BRIEF jest patronem medialnym konkursu Kampania Społeczna Roku.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF