...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

O słoniu z trąbą w górze, czyli rzecz o „Tumbo pomaga” Fundacji Hospicyjnej

Spotkanie nasze było przypadkowe. Jak wszystko, co dobre. Po prostu na jednym z warsztatów poświęconych CSR-owi zgadałyśmy się, że nasze fundacje pomagają poprzez sport, że aktywizujemy społeczeństwo do niecodziennych wyzwań, że myślimy nieschematycznie.  Łączy nas także kolor pomarańczowy. Zaczęłam obserwować Fundację Hospicyjną z zainteresowaniem, bo działa ona na niełatwym obszarze. Zaprosiłam oczywiście do współpracy przy Gdańsk Business Run, gdyż jedną z form wsparcia inicjatyw Funduszu Dzieci Osieroconych, działającego przy Fundacji są TUMBOteamy! Dziś opowiem Wam o tym wszystkim.

Historia trzecia – Fundusz Dzieci Osieroconych Fundacji Hospicyjnej

Notatki z rozmowy z Justyną Ziętek Koordynatorem Funduszu Dzieci Osieroconych „Tumbo Pomaga” 

O TUMBOteamach

TUMBOteam to charytatywna drużyna Fundacji Hospicyjnej, która poprzez aktywny udział w różnych sportowych wydarzeniach, chce zwrócić uwagę na sytuację dzieci przeżywających śmierć kogoś bliskiego. TUMBOteam jest elementem szerszego programu wsparcia socjalnego i psychologicznego dzieci i młodzieży w żałobie „Tumbo Pomaga”. Jego znakiem jest pomarańczowy słonik Tumbo, z trąbą podniesioną ku górze. Członków TUMBOteamu można rozpoznać po koszulkach w takim kolorze, oczywiście ze słonikiem. To zgrana grupa osób w różnym wieku i wywodząca się z różnych środowisk. Biegają, jeżdżą na rolkach albo na rowerach. Symbolicznie przyłączają się do niej wszyscy, którzy wspierają Fundację w działaniach na rzecz osieroconych dzieci.

 O możliwościach zaangażowania się firm w projekty CSR  do programu „Tumbo Pomaga”

Sposobów wsparcia jest wiele! Każdy może kupić charytatywną koszulkę albo odebrać bezpłatną drużynową przypinkę i wziąć udział w wydarzeniu sportowym. Proponują także włączanie się w inne działania:  przygotowanie prezentów z okazji świąt, Dnia Dziecka, wyprawek szkolnych czy organizację letnich obozów. Te akcje starają  się organizować tak, by osoby obdarowujące konkretne  dziecko, miały pełną informację o tym, czego  ono potrzebuje i o czym marzy. Można także przekazać darowiznę, która zostanie wykorzystana na ten cel. Realizują także projekty łączące ekologię z pomaganiem. Zbierają plastikowe nakrętki, a z uzyskanych w ten sposób funduszy przygotowują niespodzianki dla dzieci lub oferują konkretną pomoc ich rodzinom, na przykład wykonanie remontu czy kupienie potrzebnego sprzętu medycznego. 

Bardzo ważne dla Fundacji  jest wsparcie informacyjne, dlatego warto zamieszczać w social mediach zdjęcia z drużynowych aktywności z hasztagiem #TUMBOteam. Każdy może znaleźć formę zaangażowania dla siebie.

Co wyróżnia Fundację Hospicyjną?

Wyróżnia ją niewątpliwie wszechstronność podejmowanych działań, zarówno lokalnych, jak i ogólnopolskich.  Tajemnica odnoszonych sukcesów tkwi w zespole, w jego pasji, energii, a przede wszystkim w połączeniu sił pracowników i wolontariuszy, którzy z jednej strony pomagają w codziennej opiece nad podopiecznymi Fundacji, a z drugiej biorą udział w różnych akcjach, eventach, zbiórkach, maratonach i innych wydarzeniach, promując hasło „Hospicjum to też Życie”. I nikt tu nie boi się podejmowania trudnych tematów, związanych z chorobą, śmiercią czy osieroceniem. I każdy pamięta, że „dzieci radzą sobie same tylko w bajkach”.

O walce ze stereotypową formułą postrzegania  działań Fundacji Hospicyjnej jako „pomocy umierającym dzieciom”

Od lat, poprzez codzienne działania, w tym także edukacyjne, pokazują, że „Hospicjum to też Życie”. To życie czasami bywa trudne, szczególnie w czasie ciężkiej choroby czy u kresu. Mówią o tym, że są dzieci chore, dzieci, które umierają czy też dzieci osierocone, bo nimi się opiekują i dla nich pozyskują różne formy wsparcia. Fundacja stara się przekazać tę informację w taki sposób, by dać odbiorcy poczucie i świadomość tego, że może coś zrobić na ich rzecz. Dać swój czas jako wolontariusz, spełnić marzenie kupując prezent, pobiec w TUMBOteamie, zorganizować wydarzenie w szkole lub miejscu pracy.

Justyna: Temat jest trudny i czasami niełatwo go komunikować. Trzeba przełamywać tabu, te stereotypowe formuły właśnie. W praktyce łamiemy je, organizując dla naszych podopiecznych, którzy są w lepszej formie, spotkania, występy, koncerty, pikniki, zabawy. Niektóre dzieci nigdy nie wezmą w nich udziału, ale wiele jest takich, które bawią się i cieszą na swój sposób. Bardzo w tych wydarzeniach pomagają wolontariusze, którzy również są naszymi „ambasadorami”. Czasami relacjonują je media, co daje możliwość dotarcia do szerokiego grona odbiorców i zmiany ich wyobrażenia o hospicjum.

O planach na najbliższe miesiące

Październik to ważny moment, bo startuje ogólnopolska kampania społeczna Fundacji Hospicyjnej pod corocznym hasłem „Hospicjum to też Życie”. Tym razem jej myślą przewodnią będzie: „Opiekun rodzinny – nie musi być sam”. Inauguracja nastąpi podczas koncertu Magdy Umer, Piotra Machalicy i Grzegorza Małeckiego 14 października w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Kampania ma przede wszystkim charakter edukacyjny i za cel stawia sobie działania informacyjne oraz organizację kursów dla wolontariuszy i szkoleń z samodzielnej opieki nad chorym w domu dla rodzin.

Ponadto w październiku rozpoczyna się nowy cykl „Spotkań z Bajką” – czyli warsztatów edukacyjnych dla dzieci, podczas których poruszone zostaną tematy osierocenia i pomagania. TUMBOteam w tym czasie też nie zwalnia tempa: 5 listopada startuje w Półmaratonie Gdańsk, a 11 listopada w Biegu Niepodległości.

Justyna : Będziemy zachęcać do włączenia się w organizowany 21 listopada w gdańskich szkołach „Dzień Tumbo” (Dzień Solidarności z Dziećmi i Młodzieżą w Żałobie) przygotowanie świątecznych prezentów dla naszych podopiecznych. Każdy będzie mógł przygotować paczkę z konkretnym prezentem. Zachęcamy wszystkich do śledzenia nas na facebooku i zapewniamy, że każdy znajdzie sobie u nas przestrzeń do działania. Dziękujemy także za dotychczasową pomoc i regularne wsparcie od trójmiejskich firm!

Tyle dobrego, tylko wybierać! Mnie pozostaje rzucić hasło, iż to naprawdę wspaniałe inicjatywy, na których można oprzeć całą bądź część strategii CSR Waszych biznesów i rozwijać chociażby wolontariat pracowniczy.

Jeśli masz ochotę pobiegać:  www.tumbopomaga.pl

Więcej o Fundacji Hospicyjnej i ich projektach: www.fundacjahospicyjna.pl

Dane kontaktowe:

Justyna Ziętek, koordynatorka FDO „Tumbo Pomaga” e-mail: j.zietek@hospicja.pl

 

Drużyna TUMBOteam podczas Gdańsk Business Run 2017 od lewej na górze: Barbara Olszewska, Stanisław Skwiot, Maciej „Gleba” Florek, Magda Fijał,  Ulana Witkowska, Józef Kobylski, Mateusz Wittstock, Krzysztof Kamiński, Adam Siemion, na dole od lewej: Krzysztof Olszewski, Justyna Ziętek, Ola Kalita.)

 

 

Półmaraton Gdańsk 2016 (od lewej: Krzysztof Olszewska, Monika Bogdanowicz, Ola Kalita, Ulana Witkowska, Justyna Ziętek, Maciej „Gleba” Florek, Jarosław Bieniuk

Całe życie zawodowe spędziła w branży eventowej i marketingu, głównie współpracując z agencjami i firmami jako freelancerka w obszarze tworzenia treści i PR-u. Gdy wróciła do rodzinnego Gdańska, przewróciła swoje życie do góry nogami i przeszła całkowicie na inną stronę mocy, czyli do sektora pozarządowego. W 2018 roku założyła fundację „Nielada Historia”, która realizuje projekty związane ze wsparciem pomorskich organizacji pozarządowych w marketingu, budowie wizerunku i CSR, czyli społecznej odpowiedzialności biznesu. Zafascynowana zagadnieniem ekonomii społecznej. Ma naturalną umiejętność sieciowania ludzi i inicjatyw. Uwielbia pracować projektowo i robić kilka rzeczy równolegle, ale to już całkiem inna historia.

Magda Jabłońska