...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Polska 41. gospodarką świata

W tegorocznym Rankingu Konkurencyjności Światowego Forum Gospodarczego (WEF) Polska zajęła 41. miejsce na świecie wśród 140 państw. W ubiegłym roku nasz kraj zajął 43. pozycję wśród 148 państw. Najbardziej konkurencyjną gospodarką pozostaje Szwajcaria.

Czołówka rankingu nie zmieniła się w ciągu ostatniego roku – do najlepszej trójki wciąż zaliczają się po kolei: Szwajcaria, Singapur i Stany Zjednoczone. W rankingu zyskują Niemcy, którzy ponownie znaleźli się tuż za podium – poinformował Narodowy Bank Polski, który uczestniczył w badaniach.

Polska na tle regionu

Polska gospodarka pozostaje jedną z najbardziej konkurencyjnych wśród krajów postkomunistycznych. Jednak wyraźnie wyprzedza nas Estonia (30. miejsce w rankingu), Czechy (31. miejsce) oraz Litwa (36. miejsce). W ciągu ostatnich 10 lat Polska poprawiła w samym rankingu swoją pozycję o 6 miejsc.

Warto zwrócić uwagę, że grupie tzw. krajów „przegranych”, które najwięcej straciły w rankingu w czasie ostatniej dekady, są trzy państwa postsocjalistyczne naszego regionu: Słowacja (-31), Bośnia i Hercegowina (-29) i Węgry (-25); Swoją pozycję w rankingu w latach 2006-2015 znacząco poprawiły zaś Rumunia oraz Bułgaria (po +20) i Macedonia (+24).

W całej Europie wciąż widać zróżnicowanie pomiędzy południem, a północą kontynentu, choć Włochy czy Hiszpania w tym zestawieniu radzą sobie coraz lepiej. W ogonie europejskiego rankingu znajduje się Grecja i Ukraina.

Mocne strony

Polska została doceniona za poziom edukacji, duży potencjał rynkowy, a także za poprawę infrastruktury. W porównaniu z innymi krajami postsocjalistycznymi bariera kosztu finansowania działalności gospodarczej jest niska, przy czym jeszcze niższa jest jest w krajach, które przyjęły już euro oraz w Czechach.

Mocnymi stronami Polski jest także niski poziom przestępczości, stabilność cen oraz stabilna sytuacja ustrojowa czy odpowiednie przepisy dewizowe. Bardzo wysoko w rankingu oceniono elastyczność kształtowania płac.

Co należy poprawić?

Przedsiębiorcy, którzy wzięli udział w badaniu, jako największy problem dla konkurencyjności polskiej gospodarki wskazali prawo podatkowe, bariery prawa pracy i nieefektywną administrację publiczną.

Słabo została oceniona efektywność polskiego rynku pracy. Ankietowani przedsiębiorcy zwracali uwagę na nieoptymalne relacje pracodawcy-pracobiorcy, negatywny wpływ systemu podatkowego na motywację pracowników oraz odpływ netto kapitału ludzkiego.

Przedsiębiorcy skarżą się ponadto na nadmiar obciążeń regulacyjnych, w tym czasochłonność procedur związanych z uruchomieniem biznesu. W ostatnich latach dostrzegalna jest jednak pewna poprawa funkcjonowania administracji publicznej oraz etyki pracy.

::

W tegorocznym  Rankingu Konkurencyjności Światowego Forum Gospodarczego udział wzięło 14000 przedsiębiorców ze 140 krajów. W badaniu bierze udział 214 polskich firm. Narodowy Bank Polski jest polskim partnerem WEF. 

::

Fot. Fotolia/ fotorince

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF