...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Nowoczesne zabezpieczenia w telefonach

Telefon komórkowy w ciągu ostatnich kilku lat stał się małym, podręcznym urządzeniem wielofunkcyjnym, którego możliwości ogranicza w zasadzie jedynie nasza wyobraźnia. Dziś za jego pomocą codziennie nie tylko dzwonimy i wysyłamy smsy, ale i dokonujemy e-płatności.

 

::
Dodatkowa blokada
::

Ponieważ za pośrednictwem smartfonów posiadamy stały i pełny dostęp do naszych rachunków bankowych, niezwykle ważne jest zabezpieczenie ich przed hakerami i złodziejami. O ile nad bezpieczeństwem logowania do kont bankowych i stron o powiązanych usługach sieciowych czuwają specjalne protokoły https, zaś same strony posiadają certyfikację SSL, to o bezpieczeństwo naszych smartfonów musimy zatroszczyć się sami. W przypadku dostania się telefonu w niepowołane ręce pierwszą (i nierzadko jedyną) przeszkodą dla złodzieja danych okazać się może samo odblokowanie urządzenia. Dlatego warto skorzystać z wszelkich zabezpieczeń, jakie oferuje jego producent. Jednym z nich jest dodatkowy kod blokady. Jeśli ustawimy tę funkcję, klawiatura będzie odblokowywana tylko po wpisaniu kodu PIN, a dzięki temu z telefonu nie skorzysta nikt, kto tego kodu nie zna. Niektóre modele, jak np. iPhone 6 dostępny m. in. w sieci Play, zabezpieczane są poprzez odcisk palca właściciela. Tym indywidualnym „hasłem” można też potwierdzać płatności dokonywane w App Store, iTunes, oraz sklepie iBooks. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest brak możliwości podszycia się pod prawowitego użytkownika urządzenia.

::
System przeciwko złodziejowi
::

Blokada klawiatury dodatkowym hasłem czy zabezpieczenie go odciskiem palca to nie jedyne, co możemy zrobić. Na rynku dostępne są specjalne aplikacje, które pozwalają na ochronę danych skradzionego telefonu. Jedną z nich jest ESET Mobile Security, umożliwiająca aktywowanie funkcji Anti-Theft. Jak działa? Jeśli ktoś włoży do urządzenia niezaufaną kartę SIM, telefon powiadomi nas o tym, wysyłając wiadomość na wskazany numer. Dzięki temu dowiemy się, jaki numer telefonu ma złodziej (i możemy od razu podać go policji), a dodatkowo wszystkie dane znajdujące się na skradzionym telefonie zostaną usunięte. Użytkownicy iPhonów mogą liczyć na odnalezienie skradzionego lub zgubionego telefonu za pomocą darmowego narzędzia „znajdź mój iPhone”. Uaktywnia się ono po uzyskaniu przez telefon łączności z internetem. Jego podstawowym zadaniem jest wskazanie lokalizacji urządzenia, ale to nie jedyna funkcja aplikacji. Dzięki niej możemy całkowicie wyczyścić zawartość pamięci iPhona, zablokować go kodem, wyświetlić na ekranie wiadomość, a także sprawić, że przez dwie minuty z maksymalną głośnością będzie odtwarzał irytujący dźwięk (nawet jeśli będzie wyciszony). Niezależnie od tego, jakie mamy możliwości zabezpieczenia czy kasowania danych w skradzionych urządzeniach, przede wszystkim musimy dbać o to, by złodziej nie miał możliwości na działanie.

 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF