...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Popyt na nieruchomości komercyjne

W pierwszej połowie 2013 roku na rynek trafiło ponad 150 tys. mkw. nowoczesnych powierzchni biurowych, natomiast do końca roku wielkość podaży może przekroczyć 300 tys. mkw. Będzie to najwyższa wartość notowana od 2001 roku. – wynika z raportu DTZ „Property Times”.

Popyt na powierzchnie biurowe w Warszawie pozostał silny, osiągając w pierwszej połowie 2013 roku blisko 230 tys. mkw. Pojawienie się na rynku relatywnie dużej liczby nowo wybudowanej powierzchni wskaźnik pustostanów w Warszawie, w porównaniu do odnotowanego na koniec 2012 roku, wzrósł o 1,7 pp.

W wyniku zwiększonej konkurencji w pierwszej połowie 2013 roku zaobserwowano presję na stawki czynszu w Warszawie w budynkach zlokalizowanych w centrum – obecnie mieszczą się w przedziale 24 – 26 euro za mkw. Zdaniem twórców raportu ambitne plany deweloperów na kolejne lata zostaną zweryfikowane przez tempo absorpcji nowoczesnej powierzchni biurowej, która zostanie dostarczona na rynek jeszcze w tym roku.

Rynek powierzchni handlowych w Polsce nadal intensywnie rozwija się. W pierwszej połowie 2013 roku na polski rynek trafiło ponad 230 tys. mkw. nowych powierzchni handlowych. Tempo tego rozwoju jest jednak mniejsze niż w poprzednich półroczach i oznacza 12 proc. spadek w stosunku do liczby oddanej powierzchni w pierwszej połowie 2012 roku i 26 proc. w porównaniu do H1 2011.

W pierwszej połowie 2013 ukończonych zostało około 177 tys. mkw. nowoczesnych powierzchni magazynowych, na skutek tego całkowita ilość powierzchni wzrosła do 7,5 mln mkw. Stopa pustostanów pozostała relatywnie stabilna utrzymując się na poziomie 10,7 proc.

– Biorąc pod uwagę wysoki poziom podaży planowanych inwestycji biurowych na 2013 rok i kolejne lata, pomimo nadal silnego popytu, widoczna jest zwiększona konkurencja między właścicielami nowoczesnych projektów biurowych, co w naszej ocenie będzie miało wpływ na tymczasową presję na stawki czynszu i wzrost współczynnika pustostanów – mówi Kamila Wykrota, szefowa działu analiz i doradztwa w DTZ.

– Rynek handlowy rozwija się wolniej w porównaniu do poprzednich lat i rozwój ten w dużej mierze odbywa się w największych aglomeracjach, co wynika ze wzmożonej ostrożności deweloperów. Zakładamy, że roczna podaż powierzchni handlowych, z uwzględnieniem wszystkich formatów handlowych, w kolejnych latach wyniesie 550 – 650 tys. mkw. rocznie. Polska nadal przyciąga zagranicznych operatorów handlowych, czego efektem jest pojawienie się ponad 20 nowych marek na rynku w roku 2013. Istotnym trendem na polskim rynku handlowym, gdzie przeważająca część zasobów jest starsza niż 10 lat, są procesy przebudowy, modernizacji i rozbudowy projektów – dodaje Wykrota.

:: ::

Pełen raport w wersji PDF można pobrać tutaj.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF