...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

50 Kreatywnych AD 2020 #historie | Artiom Komardin, Przemysław Gałązka, Tomasz Dudek – SENSE Monitoring

Artiom Komardin SENSE Monitoring

Jak zapewnić bezpieczeństwo eksploatacji dachów płaskich i wydłużyć czas ich użytkowania, przy tak szybko rosnącej liczbie budynków wielkopowierzchniowych? Artiom Komardin, Przemysław Gałązka i Tomasz Dudek zostali wyróżnieni w 10. edycji rankingu 50. Najbardziej Kreatywnych Ludzi w Biznesie, za rozwiązanie, które pomaga zarządzać bezpieczeństwem oraz optymalizuje koszty i wygodę użytkowania dachów płaskich.

Jak powstały SENSE Inteligentne Dachy?

Pomysł zrodził się w 2012 roku w wyniku doświadczenia zawodowego dwóch inżynierów: Przemysława Gałązki i Artioma Komardin. Przygotowując ekspertyzy budowlane zauważyli potrzebę pomocy zarządcom nieruchomości w bieżącym utrzymaniu budynków z dachami płaskimi. Zmiany klimatyczne, duże rozproszenie i ciągły przyrost liczby wielkopowierzchniowych budynków są dużym wyzwaniem dla ich bezpiecznej eksploatacji. Tak narodziła się idea Inteligentnego Dachu – platformy do zarządzania ryzykami dachów płaskich. W późniejszym czasie do zespołu dołączył Tomasz Dudek – manager z bogatym doświadczeniem w wielkoskalowej produkcji i pracy z dużymi zagranicznymi podmiotami.

SENSE Monitoring Artiom Komardin Przemyslaw Galazka Tomasz Dudek
źródło: SENSE Monitoring

Cele i misja projektu

Misją firmy Sense Monitoring jest zapewnienie bezpiecznej eksploatacji budynków i wydłużenie ich czasu użytkowania. Natomiast celem jest budowanie prostych rozwiązań dla skomplikowanych problemów. Tworzymy nowoczesne, autorskie rozwiązania, w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa, optymalizacji kosztów i wygody użytkowania dachów płaskich. Na pierwszym miejscu stawiamy na wymierne korzyści dla naszych Klientów.

Droga do sukcesu

Prace nad rozwiązaniem, które można było pokazać światu trwały blisko cztery lata. W tym czasie miało miejsce prototypowanie produktu, jego testowanie i ciągłe udoskonalanie. Na pewno przydało się techniczne wykształcenie założycieli – od początku zaznaczyło się też metodyczne, systematyczne działanie prowadzące do walidacji opracowywanego rozwiązania. Dzięki temu, gdy wreszcie można było zaprezentować Sense S-One, system do monitoringu konstrukcji był to produkt przemyślany i gotowy do działania. Dlatego mógł od razu trafić z przysłowiowej piwnicy, prosto pod dachy płaskie magazynów, centrów logistycznych i zakładów produkcyjnych.

Zespół SENSE jeszcze w fazie startupowej zbierał liczne wyróżnienia: np. tytuł najlepszego rozwiązania w kategorii Smart City w Polsce, Najlepszy startup w organizowanym w ramach European Start-Up Days w kategorii „Tradition & Modernity” czy laureat konkursu Startupy w Pałacu – Edycja B2B.
Przełomowe było uznanie w branży kiedy otrzymali nagrodę za „Produkt innowacyjny dla logistyki, transportu i produkcji 2018” oraz rozpoczęli współpracę z największymi firmami w branży nieruchomości komercyjnych czy przemysłowych (Panattoni Europe, Volkswagen, PKN ORLEN, Rohlig Suus, Segro, Solaris, Woodward, BIK, Fideltronik, czy 7R).

Największą trudnością, jaka nas spotkała, było to, że jako młoda, mało znana firma musieliśmy przede wszystkim zdobyć zaufanie Klientów. Było to tym istotniejsze, że nasza oferta dotyczy tak strategicznych kwestii dla każdej firmy jak bezpieczeństwo jej pracowników, gości czy towaru lub parku maszynowego. Stąd też musieliśmy nadzwyczaj starannie i rygorystycznie testować wszystkie nasze rozwiązania przed dopuszczeniem ich na rynek.

Artiom Komardin SENSE Monitoring
źródło: SENSE Monitoring

Pomocna dłoń

Ostatnie przypadki zawalenia dachów hal przemysłowych od spiętrzonej wody w wyniku nawalnych deszczy nowe, ujawniają nowe wyzwania zarządców budynków. Niemniej realne przykłady zagrożeń pomagają zrozumieć, w czym pomaga platforma Inteligentny Dach, która zapobiega poważnym konsekwencjom. Na szczęście rośnie świadomość zagrożeń i coraz więcej inwestuje się w rozwiązania z dziedziny Predictive Maintenance. Również coraz więcej realizacji dotyczy zapewnienia bezpieczeństwa dachom z instalacjami fotowoltaicznymi. To wszystko w dużym stopniu wpływa na rozwój projektu.

Jak pandemia wpłynęła na SENSE Monitoring?

Pandemia COVID-19 nie miała większego wpływu na naszą działalność. Już wcześniej intensywnie korzystaliśmy z internetowych narzędzi komunikacji. Dlatego nawet przymusowe rozdzielenie naszego zespołu nie mogło przeszkodzić w bieżącym prowadzeniu firmy. Specyfika naszej działalności polega na tym, że dużo czasu spędzamy nie w biurach klientów – a na ich dachach, gdzie świeżego powietrza i dużej powierzchni nie brakuje 🙂

SENSE Monitoring Inteligentne Dachy monitoring dachów
źródło: SENSE Monitoring

Co dalej?

Stale poszerzamy portfolio produktów. Nie dalej jak rok temu wprowadziliśmy nowe sensory do detekcji spiętrzonej wody na dachu, a jeszcze w bieżącym roku pokażemy najnowszą integrację z serwisami pogodowymi. W przyszłym roku natomiast planujemy pierwsze działania na rynkach ościennych.

Na pytanie, jakiej rady udzieliliby startującym biznesom, na podstawie własnego doświadczenia Artiom, Przemysław i Tomasz odpowiadają: Warto pamiętać, aby nie zachłystywać się pierwszymi sukcesami i raczej twardo stąpać po ziemi niż bujać w obłokach. Trzeba też być cierpliwym – w budowaniu swojej pozycji, zdobywaniu rynku, w udoskonalaniu oraz rozwijaniu oferowanych produktów. Pośpiech jest złym doradcą i często przynosi więcej szkody niż pożytku. Bardzo pomocne jest też zbudowanie zaufania wewnątrz zespołu. Świadomość, że można bezwarunkowo liczyć na swoich współpracowników, jest bezcenna.

Partnerzy 10 edycji 50

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF