...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Czterodniowy tydzień pracy w Japonii

Japoński koncern elektroniczny - Panasonic poinformował w rozmowie dla japońskiego magazynu NIKKEI o zerwaniu z kulturą pracoholizmu i wprowadzeniu czterodniowego tygodnia pracy.

Japonia słynie z intensywnej kultury pracy. Od najmłodszych lat każdemu obywatelowi wpajano szacunek do pracy i pieniądza, który jest niezwykle ważny dla tego narodu. Po ukończeniu stosownych szkół młody Japończyk wkracza na ścieżkę zawodową, która niejednokrotnie może okazać się zabójcza dla jego zdrowia. Lokalne media alarmowały swoich czytelników i władze kraju kwitnącej wiśni o niepokojącym wzroście zgonów wśród pracowników korporacyjnych.

Jak pokazują oficjalne statystyki, w Japonii z powodu przepracowania, umiera co 3 pracownik, a z powodu presji społecznej życie odbiera sobie co czwarty z nich.  Ten niepokojące zjawisko Japończycy nazywają ,,Karoshi”, czyli śmierć z przepracowania.

Japonia zrywa z pracoholizmem

Japoński rząd zdaje sobie sprawę z tego, że mimo utworzenia perfekcyjnego systemu pracy poziom niezadowolenia młodych obywateli rośnie, a coraz częściej wprowadzany w ostatnim czasie czterotygodniowy tydzień pracy może okazać się obiecującym krokiem w zerwaniu z nękającym kraj pracoholizmem. Dlatego od kilku lat rząd stara się dążyć do wprowadzenia optymalnej równowagi pomiędzy pracą a życiem prywatnym, modernizując ten kontrowersyjny dla Europejczyków model pracy (cztery dni pracy, trzy odpoczynku).

Rząd wprowadza realne zmiany

W czerwcu 2021 roku rząd Japonii zalecił korporacjom i firmom, aby umożliwiły swoim pracownikom wybór czterodniowego tygodnia pracy, jako stały model pracy. Jednak jeszcze rok temu tylko osiem procent japońskich spółek oferowało więcej niż dwa dni wolne od pracy w tygodniu. Jedną z takich firm jest największy producent i dystrybutor elektroniki na świecie – Panasonic.

Panasonic w dążeniu do elastycznego modelu pracy

W rozmowie dla serwisu Nikkei dyrektor generalny Panasonic Yuki Kusumi ogłosił, że w trosce o swoich pracowników firma wprowadza czterodniowy tydzień pracy. Nowy system ma za zadanie wesprzeć dobre samopoczucie pracowników.

Musimy wspierać dobre samopoczucie naszych pracowników

Yuki Kusumi

Wprowadzając tę zmianę korporacja dąży do bardziej elastycznego modelu pracy. Firma planuje także wprowadzić dość nietypowy pomysł, który może zadziwić niejednego europejskiego pracownika. Mowa tutaj o możliwości wyboru przez osobę zatrudnioną czy chce przenieść się w związku z podjętą pracą do miasta bez rodzin.

Jakiś czas temu tego typu polityka była nieodpuszczalna, jednak idąc z duchem czasu Panasonic, odkrył, że przenoszenie bezpytania o zgodę z miasta do miasta swoich pracowników może okazać się męczącym procesem, który wpłynie na jego dobre samopoczucie i kontakt z rodziną.

Polska też chce czterodniowego tygodnia pracy

Z najnowszego badania Personnel Service, wynika, że już 68 procent polskich pracowników uważa, że wprowadzenie popularnego czterodniowego tygodnia pracy pozytywnie wpłynęłoby na samopoczucie, jak i zdrowie zatrudnionych. Badacze wskazują, że 53% wypowiadających się zaliczają się do grupy wiekowej od 25 lat do 34 lat. Z kolei pozostałe 45% to osoby w wieku 35-44 lat.

Eksperci uważają, że tego typu zmiany popiera coraz więcej osób. Doświadczenie pochodzące z innych krajów tj.: Islandia, Norwegia, USA, Kanada,  gdzie taki model pracy funkcjonuje już od kilku miesięcy, wskazuje, że czterodniowy tydzień pracy faktycznie pozytywnie wpływa na funkcjonowanie pracownika.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF