Co to jest praca zdalna? Definicja terminu
Zdalne wykonywanie obowiązków zawodowych w Polsce zyskało na popularności w 2020 roku. Miało to związek z wybuchem pandemii koronawirusa i koniecznością ograniczenia kontaktów międzyludzkich. Choć czasy zagrożenia COVID-19 już minęły, praca zdalna nie odeszła wraz z nimi. Co więcej, mnóstwo osób chce wykonywać swoje codzienne zadania służbowe właśnie w takim trybie, co stawia nowe wyzwania przed przedsiębiorstwami.
Czym zatem jest osławiona praca zdalna? Mówiąc najprościej, odnosi się ona do wykonywania obowiązków zawodowych poza siedzibą firmy – najczęściej we własnym domu, choć można to robić także w innych miejscach, np. w kawiarni, hotelu itp. Wykorzystuje się do tego urządzenia elektroniczne, takie jak laptop czy smartfon oraz nowe technologie, m.in. Internet i różne systemy teleinformatyczne.
Przez wiele lat pojęcie pracy zdalnej nie funkcjonowało w polskim Kodeksie pracy. Zmiana nastąpiła dopiero na początku 2023 roku. Wtedy to termin został wprowadzony do tego aktu normatywnego. Od tamtej pory praca zdalna podlega stosownym regulacjom.
Gdzie szukać pracy zdalnej?
Choć wielu pracowników preferuje pracę zdalną, nie wszystkie firmy są chętne do zatrudniania ludzi w ten sposób. Jak zatem znaleźć zatrudnienie, które można wykonywać w trybie online? Na szczęście informacje na temat tego, czy praca zdalna jest dopuszczalna, najczęściej znajdują się już w ofercie zatrudnienia. Na popularnych portalach z ogłoszeniami istnieją specjalne filtry, które również ułatwiają poszukiwania. Wystarczy zaznaczyć, że jest się zainteresowanym pracą zdalną, a pokażą się wyłącznie oferty firm, które to umożliwiają.
Poza portalami z ogłoszeniami warto przeglądać strony agencji zatrudnienia. Wbrew pozorom również tam można natrafić na oferty pracy zdalnej. Przykładem jest firma Randstad (https://www.randstad.pl/), która czasami publikuje takie ogłoszenia.
Do znalezienia pracy zdalnej można też wykorzystać social media. Funkcjonują tam grupy zrzeszające potencjalnych pracowników i pracodawców. Warto więc dołączyć do takich, które są nastawione na poszukiwanie zajęcia wykonywanego online (można je wyszukać, po prostu wpisując w wyszukiwarce portalu społecznościowego hasło „praca zdalna”).
W jakich branżach popularna jest praca zdalna?
Nie każdy zawód można wykonywać w trybie online. Wyłączone jest z tego mnóstwo profesji. Istnieją jednak branże, w których praca zdalna jest nie tylko możliwa, lecz także niezwykle popularna. Do tego typu zajęć należy m.in. zawód:
- grafika;
- copywritera;
- dziennikarza;
- programisty;
- specjalisty ds. mediów społecznościowych;
- specjalisty ds. contentu i marketingu;
- wirtualnego asystenta;
- korektora;
- tłumacza;
- blogera.
Oprócz tego pracę zdalną mogą wykonywać m.in. księgowi, konsultanci czy pracownicy call center. Ten tryb wypełniania obowiązków jest też często możliwy w sytuacji, gdy prowadzi się własną działalność, np. sklep internetowy.