...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Dla których marek TikTok to właściwe miejsce?

tiktok

Czy twoja marka powinna wejść z komunikacją na TikToka? Platforma otwierając biuro w Polsce, wskazała na niezwykłą dynamikę i potencjał polskiego rynku. To wznieciło dyskusję o wartości jaką ma być obecność marki na platformie, która opiera się na tworzeniu kilkunastosekundowych filmików. Dla kogo więc ten kanał może i powinien być ważną przestrzenią komunikacji marketingowej?

Najpierw kilka faktów:

  • W Europie z TikToka aktywnie korzysta przeszło 100 milionów osób. W przypadku Polski wzrost liczby użytkowników rok do roku sięga kilkudziesięciu procent.
  • Wśród polskich nastolatków znaleźć można influencerów (czyli Tiktokerów) mających po kilka milionów aktywnych obserwujących (fanów). Z poziomu przeglądarki TikToka odwiedza miesięcznie ponad dwa miliony Polaków, przy czym istotą faktycznego ruchu jest aplikacja mobilna.
  • TikTok to domena nastolatków (tak było od samego początku), ale pojawiają się tam także coraz częściej starsi (18-24-latkowie i 25-34-letni internauci).
  • Na TikToku pojawiają się największe globalne marki, jak Coca-Cola czy Garnier. Swoją aktywność mają też polskie marki.

Warto zatem? Tak, przy paru zastrzeżeniach. Oto wskazówki dla marketerów:

  • Hasło TikToka adresowane do potencjalnych reklamodawców brzmi: Don’t make ads, make TikToks („nie twórz reklam, lecz tiktoki”). Niby proste, lecz w rzeczywistości oznacza konieczność tworzenia kilkunastosekundowych, naprawdę angażujących klipów wideo z chwytliwym podkładem muzycznym.
  • Konto biznesowe TikToka pozwala, podobnie jak na innych społecznościowych platformach, samodzielnie tworzyć kampanie reklamowe i nimi zarządzać. Większy potencjał mają jednak kampanie hasztagowe, które opierają się na szybkim wzroście zainteresowaniu treścią i wirusowym rozprzestrzenianiu filmów z charakterystycznym hasztagiem.
  • Niemal niezbędne dla powodzenia efektywnej i zasięgowej kampanii jest zaangażowanie influencerów i zastosowanie product placementu w tiktokach przez nich tworzonych. Ale najważniejsze – rozsądnie podejść do wyboru partnerów i formy przekazu.
  • Grupa docelowa, nastolatkowie, są niezwykle wyczuleni na wszelki fałsz oraz własną autonomię i niezależność. Marka może wiele stracić niemądrą komunikacją – kluczowa jest transparentność i spójność co do wartości.
  • Po pierwsze, należy znaleźć sposób na autentyczne zaangażowanie użytkowników (i uczynienie z nich fanów), po drugie – prowadzić dialog na partnerskich warunkach. Po trzecie zaś – osadzić komunikację na wartościach i przekazach, które będą spójne ze sposobem życia i postawami młodych użytkowników.

Reasumując – TikTok jest atrakcyjnym medium dla tych marek, które adresują produkty i usługi do naprawdę młodych, chcą zbudować i rozwijać więź z generacją Z, są gotowe wykreować wartościowy przekaz (wokół jakiejś idei, zwłaszcza w obszarach CSR-owych) i traktować odbiorców, mimo ich wieku, jak najbardziej poważnie i autentycznie (właściwy język dopasowany do realiów pokolenia Z, czemu sprzyja angażowanie influencerów – ich rówieśników).


Autorka:

  Aleksandra Gorczyńska  jest social media managerem w agencji Focus Media Group.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF