...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Dlaczego twoje dziecko powinno grać?

Dlaczego twoje dziecko powinno grać?

Badania wykazały, że esport zapewnia wiele takich samych korzyści, jak sporty tradycyjne, z wyjątkiem wysiłku fizycznego. Istnieje praca zespołowa, komunikacja, strategia i sportowa rywalizacja, które można rozwijać uczestnicząc w zorganizowanych zajęciach esportowych.

Esport poza wpływem na wszechstronny rozwój młodego człowieka, może być również sposobem na wspólne spędzanie czasu z dzieckiem przez rodziców. Teraz, gdy niektóre gry wideo są bardziej przyjazne dla początkujących graczy, coraz częściej można wspólnie spędzać czas w grze. Ponadto granie obok siebie w grę wideo zachęca do łatwej rozmowy, co z kolei może zachęcić dziecko do dzielenia się z Tobą swoimi problemami i triumfami.

Wpływ esportu na rozwój poznawczy i społeczny młodego człowieka

  • Umiejętność szybkiej analizy i podejmowania decyzji
  • Praca zespołowa i nauka drużynowości
  • Rozwój komunikacji i przetwarzania informacji
  • Rozwiązywanie problemów i rozwój umiejętności strategicznych
  • Zwiększona pewność siebie i w konsekwencji socjalizacja wśród graczy
  • Umiejętność ćwiczenia ważnych „umiejętności miękkich” (komunikacja, współpraca, krytyczne myślenie i kreatywność)
  • Poprawiona koordynacja psycho-ruchowa
  • Lepsza uwaga i ostrość wzroku
  • Ulepszone podstawowe przetwarzanie obrazu i funkcji wykonawczej
  • 71% rodziców twierdzi, że gry mają pozytywny wpływ  na ich dzieci
  • 54% graczy twierdzi, że gry pomagają im łączyć się ze znajomymi

Okazuje się, że gracze, którzy uczestniczą w programach esportowych, są bardziej zainteresowani przedmiotami ścisłymi (nauka, technika, inżynieria, matematyka) i mają lepsze średnie ocen. Esport pomaga im też nawiązywać lepsze kontakty z innymi uczniami i nauczycielami.

Gry esportowe mogą pomóc w rozwoju mózgu dzieci. W grach trzeba analizować, współpracować, planować i próbować różnych podejść do rozwiązania problemu, co pozwala dziecku na naukę umiejętności radzenia sobie z trudnościami oraz szukania skutecznych rozwiązań. W grach dzieci i młodzież zyskują też możliwość kreatywnego wyrażania siebie, swojej osobowości i zainteresowań. Gry wideo nie muszą być określane jako „edukacyjne”, aby pomóc dzieciom w nauce podejmowania decyzji, stosowania strategii, przewidywania konsekwencji czy wyrażania swojej osobowości.

Treść niektórych gier wideo może zachęcić dzieci do czytania i poszukiwania informacji. Gry mogą wzbudzić zainteresowanie dziecka historią świata, geografią, starożytnymi kulturami i stosunkami międzynarodowymi. Co więcej, te gry często pozwalają dzieciom projektować i realizować swoje potrzeby samorealizacji, pomagając im zdobyć kreatywne i techniczne umiejętności podczas zabawy.

Rodzice intuicyjnie zwracają większą uwagę na potencjalne zagrożenia niż na potencjalne korzyści płynące z elektronicznych gier wideo, ale te gry są normalną częścią współczesnego dzieciństwa. Jeśli podejdziemy do tematu gier esportowych w sposób odpowiedzialny i zrównoważony, to gry wideo mogą być potężnym narzędziem wspomagającym rozwój dzieci i młodzieży.

Gry esportowe powinny być traktowane jako aktywność społeczną, a nie izolującą. Gry wideo tworzą wspólną płaszczyznę do nawiązywania przyjaźni i zapewnienia zorganizowanego czasu z przyjaciółmi. To normalne i zdrowe dla dzieci i młodzieży, zwłaszcza chłopców, gdzie konkurowanie z rówieśnikami jest często utożsamianie ze statusem i uznaniem. Chęć rywalizacji i wygrywania jest jednym z najpopularniejszych powodów grania w gry wideo. Gry wideo są bezpiecznym miejscem do wyrażania pragnień rywalizacji, a jednocześnie wyrównują szansę i eliminują wszelkie bariery fizyczne.

Uczestnicy rozgrywek esportowych przyjmują role liderskie, przywódcze, którymi się naturalnie wymieniają, w zależności od tego, kto ma określone umiejętności potrzebne w danej sytuacji. W badaniach przeprowadzonych przez Nicka Yee z Centrum Badawczego Palo Alto, stwierdzono, że gry esportowe sprzyjają uzyskiwaniu umiejętności przywódczych, takich jak przekonywanie i motywowanie innych oraz mediowanie w sporach. Gry esportowe oferują dzieciom i nastolatkom rzadką okazję do uczestniczenia, a czasem przewodzenia, w zróżnicowanym zespole w różnym wieku. Nie ma znaczenia ile masz lat, jeśli możesz poprowadzić drużynę do zwycięstwa.

Badanie eksperymentalne opublikowane w Creativity Research Journal wykazało związek między niektórymi grami wideo a kreatywnością. 353 uczestników grało w Minecrafta z instrukcją lub bez, oglądało program telewizyjny lub grało w wyścigi samochodowe. Naukowcy odkryli, że ci, którzy grali w Minecrafta bez instrukcji, wykonywali kolejne zadania z największą kreatywnością – być może dlatego, że mieli największą swobodę samodzielnego myślenia podczas gry, uważają naukowcy.

Mniej więcej jedna trzecia dzieci biorących udział w badaniu twierdzi , że grało w gry wideo po części dlatego, że lubiły uczyć innych, jak grać. Niektóre dzieci uzyskują status dzieci, które wiedzą, jak pokonać najtrudniejsze części gry. Nauczanie innych buduje umiejętności społeczne i komunikacyjne, a także cierpliwość.


Źródło: Napisane na podstawie Indiana Soccer, Parents.com oraz doświadczeń Brief Esports

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF