DuckDuckGo dodaje kolejną cegiełke do ochrony prywatności


DuckDuckGo od wielu lat jest jedną z najpopularniejszych wyszukiwarek, które mają dbać o prywatność i bezpieczeństwo użytkowników. Powstała w 2008 roku firma buduje swój silnik wyszukiwania oraz usługi w celu dbania o dane użytkowników internetu. Platformę buduje aktualnie prawie stu pięćdziesięciu pracowników, a cały projekt w dużej mierze oparty jest o model open source. A z wyszukiwarki korzysta już około 80 milionów użytkowników na całym świecie.

Teraz DuckDuckGo postanowiło wesprzeć również użytkowników urządzeń z androidem, uruchamiając nową funkcję w swojej aplikacji. Funkcjonalność analogiczna do tej znanej z urządzeń Apple dodana została do aplikacji wyszukiwarki DuckDuckGo i pozwala na blokowanie przesyłania danych przez aplikacje do firm śledzących. Funkcja nie jest tak skuteczna, jak ta w Iphonach ze względu na brak możliwości ingerencji wewnątrz androida i oparta jest na tworzeniu lokalnego VPNa pozwalającego monitorować ruch danych na telefonie.

Dodatkowo pozwala ona na obserwacje, jakie informacje są przekazywane przez aplikację na zewnątrz. Według wewnętrznych testów firmy, aż 96% aplikacji śledzi w jakiś sposób swoich użytkowników a prawie 70% przekazuje jakieś informacje do Facebooka.
Narzędzie jest na ten moment w fazie beta i na pewno wymaga pracy, ale cieszyć może fakt, że jest to kolejna możliwość dla użytkowników chcących dbać o swoją prywatność w sieci.


Androidappledaneprywatnośćsticky