...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Gdański Projekt GratoSfera, czyli powrót do przeszłości w duchu zero waste i CSR

Dawno, dawno temu trzepak był statkiem na środku oceanu, wielkie drzewo w parku fortecą, a zwykły patyk mieczem rycerza. Z kawałków drewna strugało się cuda, a ze ścinków materiałów szyło ubranka dla lalek. Z domu wynosiło się kawałki wstążek, którymi ozdabiało szałas, zbudowany z tego, co znalazło się na podwórku. Wtedy był to synonim „biednych czasów”, teraz nazywa się to „upcyklingiem”. Którym dziś dorośli bardzo chcą zarazić swe dzieci oraz pobudzić ich kreatywność. Wraz z nowym rokiem szkolnym w Gdańsku rozpoczyna się pilotażowy program edukacyjny, którego celem jest swobodna zabawa tym, co młodzież znajdzie w pewnym kontenerze.

Historia jedenasta o tym, jak twoje „graty” przysłużą się szkole

O co chodzi?

GratoSfera zakłada umieszczenie na zielonym terenie 9 gdańskich zespołów szkół kontenera morskiego (magazynu) z nieoczywistym wyposażeniem, który pozwoli uczestnikom zabawy rozwinąć skrzydła wyobraźni. W takiej kreatywnej przestrzeni znajdą się tzw. „loose parts”, czyli elementy takie jak plastikowe rury, siatki, pudła, materiały, opony, beczki, drewniane szpule, zużyty sprzęt elektroniczny, kable, siatki, gąbki itp.

Rola dorosłego opiekuna będzie ograniczona do minimum i sprowadzać się będzie do zapewnienia dzieciom bezpieczeństwa oraz organizacji przestrzeni.

Podczas swobodnej zabawy młodzież będzie mogły rozwinąć swoje umiejętności społeczne, zwiększyć poziom aktywności fizycznej, ale przede wszystkim pobudzić swoją kreatywność wykorzystując to co mają pod ręką. Czyli robić dokładnie to, co ich rodzice i dziadkowie robili przed erą Internetu.

Kto to wymyślił?

GratoSfera jest częścią szerszego projektu grantowego CAPS (Children Access to Play in School) i powstał w ścisłym porozumieniu z brytyjską organizacją OPAL (Outdoor Play and Learning) – pionierem w dziedzinie swobodnej zabawy oraz przy współpracy z partnerami z 5 krajów Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus+. W Gdańsku koordynatorem jest Wydział Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego, Referat Strategii i Programów Społecznych, we współpracy z Klubem Sportowym Gedania 1922.

GRATOSFERA to wspaniały projekt, odważnie zmieniający edukacyjną przestrzeń dla uczniów szkół podstawowych. Wpisuje się on w kierunkowe działania Wydziału Rozwoju Społecznego , wspierające realizację projektów „podwórkowych” w gdańskich szkołach i przedszkolach.” – potwierdza  Aleksandra Kulik z Wydziału Rozwoju Społecznego.

 

Czy to się sprawdza?

Bez wątpienia, co potwierdzają wieloletnie badania prowadzone przez organizację OPAL. Wykazano, iż u dzieci mających dostęp do swobodnej zabawy zauważono znaczny wzrost kompetencji interpersonalnych (o 80%), znaczny wzrost odporności na stres, pewności siebie oraz rezyliencji (czyli umiejętności dostosowywania się do zmieniających się warunków, adaptacja, uodpornianie się oraz plastyczność umysłu). Nauczyciele pracujący w placówkach zapewniających dzieciom swobodną zabawę zgłaszali wydłużony czas aktywnego nauczania (o 10 minut), jak również znaczny spadek zachowań negatywnych, w tym aktów agresji i przemocy. Obniżyła się przez to również ilość czasu poświęcana na rozwiązywanie konfliktów wśród dzieci.

(Źródło: Howard J, Miles GE, Rees-Davies L, Bertenshaw EJ. Play in Middle Childhood: Everyday Play Behaviour and Associated Emotions. Child Soc. 2017;31(5):378-389. doi:10.1111/chso.12208))

Obejrzyjcie film:

https://youtu.be/nqi1KyJJeKg

 

Co ma do tego zero waste i CSR?

Miasto Gdańsk konsekwentnie wprowadza rozwiązania idące w zgodzie z nurtem „nie marnowania”, dlatego zwrócono się do lokalnych środowisk biznesowych z prośbą o wsparcie projektu. UWAGA… nie chodzi tu o pieniądze na zakup wyposażenia, tylko o przekazanie do kontenerów elementów, które danej firmie nie będą już potrzebne, a które miałyby zostać po prostu wyrzucone. Tym bardziej, że w Gdańsku aktualnie jest prowadzonych wiele inwestycji deweloperskich, wiele firm rozbudowuje swoje oddziały, co wiąże się z powstawaniem „odpadów”, które mogłyby zostać wspaniale zagospodarowane w przestrzeniach GratoSfery. W obliczu takiej wizji współpracy zdaje się, że tłumaczenie jak się ma CSR do tej kwestii, jest już zbędne J

I to jest dobre miejsce na APEL

 Jeśli prowadzisz biznes w Gdańsku (lub w regionie) i w Twoich magazynach, biurach, garażach, schowkach zalega choć jedna rzecz z tej listy (link do listy), to przekaż je na rzecz stworzenia GRATOSFER w gdańskich szkołach.

NAPISZ na hello@nieladahistoria.org, a przekażę Ci szczegóły (m.in. co jest potrzebne) oraz powiem na co możesz liczyć jako PARTNER!  Możesz te informacje odnaleźć także pod koniec tekstu tu >>> https://tiny.pl/t15nf

 

Posłowie

Każde działanie ze strony dorosłych, nauczycieli, rodziców, organizacji pozarządowych i samorządów zmierzające do tego, by na chwile oderwać dzieci od smartfonów, tabletów i komputerów jest warte wsparcia. Tym bardziej, że dla dzisiejszych nastolatków wymienione urządzenia to ich codzienność, a Internet jest środowiskiem naturalnym. Nie chodzi o to, by im to zabrać, ale ograniczyć, pokazać inne możliwości oraz pobudzić ich wyobraźnię. Pozwolić na posmakowanie frajdy bycia dzieckiem offline. Swobodna i nieskrępowana zabawa jest konieczna, aby dzieci utrzymały równowagę psychiczną.

Cieszy mnie także fakt, zaangażowania lokalnego biznesu w tak nietypową akcję, tym bardziej, że moja fundacja często dostaję zapytania o upcykling rzeczy, które zalegają w ich magazynach. Dzięki projektowi będą także wiedziała jak spożytkować metry kwadratowe wykładziny poeventowej (która jest za gruba, byśmy szyli z nich torby) lub różnych innych „gratów” po scenografiach.

TO BARDZO DOBRY PROJEKT, który łączy w sobie wiele wartościowych elementów!

 

Projekt GratoStrefa został objęty Patronatem Pomorskiej Platformy CSR, nieformalnej grupy organizacji i firm, których celem jest promocja szeroko pojętych działań z obszaru CSR, prezentowanie dobrych praktyk oraz wzmacnianie świadomości w zakresie odpowiedzialnego biznesu. Pomorską Platformę CSR-u tworzą: Bałtycki Instytut Spraw Europejskich i Regionalnych, Fundacja Hospicyjna, Fundacja Inicjowania Rozwoju „UP Foundation”, Fundacji „Nielada Historia”, Fundacja Pokolenie, Go Responsible, Gdański Inkubator Przedsiębiorczości Stater, Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej OWES Dobra Robota, Perspective CSR oraz Regionalne Centrum Wolontariatu.

Całe życie zawodowe spędziła w branży eventowej i marketingu, głównie współpracując z agencjami i firmami jako freelancerka w obszarze tworzenia treści i PR-u. Gdy wróciła do rodzinnego Gdańska, przewróciła swoje życie do góry nogami i przeszła całkowicie na inną stronę mocy, czyli do sektora pozarządowego. W 2018 roku założyła fundację „Nielada Historia”, która realizuje projekty związane ze wsparciem pomorskich organizacji pozarządowych w marketingu, budowie wizerunku i CSR, czyli społecznej odpowiedzialności biznesu. Zafascynowana zagadnieniem ekonomii społecznej. Ma naturalną umiejętność sieciowania ludzi i inicjatyw. Uwielbia pracować projektowo i robić kilka rzeczy równolegle, ale to już całkiem inna historia.

Magda Jabłońska