...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Intel powraca w wielkim stylu

Intel Alder Lake

Przez ostatnie lata na rynku CPU zdecydowanie lepiej wypadało AMD, a Intel starał się gonić. Czy Alder Lake zapowiada zmianę trendu?

Od pierwszej generacji ryzenów (zaprezentowanych w marcu 2017 r.) niebiescy mieli problem w syścigu z konkurencją, w szczególności, kiedy chodziło o stosunek wydajności do ceny. Spowodowane było to, pewnego rodzaju zastojem w procesie technologicznym ze strony Intel. Wygląda jednak na to, że w końcu inżynierowie postanowili odrobić pracę domową i pokazać, na co ich stać. Najnowsza seria procesorów po części czerpie z rozwiązań mobilnych jednak wydajność zdecydowanie trzyma na poziomie rozwiązań desktopowych.

Na start dostępne będą jednostki z rodziny I9, I7 oraz I5. Podzielone zostały na te z oznaczeniem F, czyli nieposiadające układu graficznego oraz na te bez literki F posiadające UHD graphics 770. Co istotne są to pierwsze procesory na rynku wspierające pamięć ram w standardzie DDR5 oraz standard PCIe 5.0.

Najważniejszy jest nowa budowa procesora, producent postanowił postawić na dwa rodzaje rdzeni. W ten sposób na szesnaście rdzeni topowej jednostki składa się osiem rdzeni performance(P) oraz osiem rdzeni efficient(E). Pozwala to na przydział zadań odpowiednich dla danego rdzenia. Intel podaje dwa przykłady takiego wykorzystania. Pierwszy opiera się o sytuację, w której chcemy prowadzić transmisję live z gry, rdzenie E odpowiadać będą za obsługę streamowania. Dzięki temu rdzenie P skupić się będą mogły na zapewnieniu rozgrywki, bez utraty wydajności. Drugi przypadek skierowany jest bardziej do osób korzystających z komputera na przykład do obróbki wideo i grafiki. Dzięki podziałowi obowiązków, rdzenie P mogą odpowiadać za render. A my równolegle dalej możemy np.: obrabiać kolejne zdjęcia przy użyciu rdzeni E.

Pierwsze testy przedstawiają zdecydowaną dominację Intela w grach oraz delikatną przewagę w przypadku zastosowań profesjonalnych. Trzeba pamiętać, że w przyszłości ta różnica może się powiększyć. Zakładając, że z  czasem producenci programów będą uwzględniać możliwość wykorzystania obu rodzajów rdzeni.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF