...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Kluczowe obszary w esporcie i gamingu

turniej esportowy

Zawody esportowe od dawna cieszą się ogromną popularnością. Według danych Newzoo, na świecie jest 443 milionów fanów esportu (dane z 2019 roku). Mimo panującej pandemii wywołanej wirusem SARS-COV-2, esportowe turnieje są kontynuowane.

Aktualna sytuacja wymusiła wprawdzie na organizatorach całkowitą rezygnację z przeprowadzania rozgrywek na żywo z udziałem publiczności i wszystkie mecze rozgrywane są jedynie na serwerach online. W związku z obowiązująca kwarantanną i akcją #zostanwdomu ich popularność wzrasta bardzo szybko. W miniony weekend padł rekord zarówno w ilości godzin streamowanych, jak i widzów na platformach streamingowych.

Wiele firm, które miały już zaplanowane budżety, staje przed wyzwaniem jak zmienić swoją komunikację i dostosować ją do panujących warunków. Nawet w tym trudnym dla wszystkich czasie nie można całkowicie wykluczyć swojego brandu z działań marketingowych. Należy pamiętać, że świat wróci na poprzednie tory i jest to okres przejściowy, który minie. Marki już teraz powinny skupić się na budowaniu relacji z klientem. Firmy szukają zatem nowatorskich rozwiązań, które pozwolą im realizować swoje cele i kontynuować swoją działalność w obecnych warunkach, a esport oraz gaming wydaje się idealnym medium.

Branża esportowa i gamingowa skupia wokół siebie miliony osób w różnym przedziale wiekowym, do których można dotrzeć poprzez obecność w ich naturalnym środowisku. Gdzie można spotkać graczy? W grze. Gracze grają! A co robią fani esportu? Oglądają mecze, śledzą media esportowe i gamingowe oraz profile w social mediach ulubionych drużyn, zawodników czy rozgrywek ligowych. To właśnie tam, ekspozycja marek spotka się teraz z dużym odbiorem. Jednak jak zaistnieć w tym świecie i dotrzeć do specyficznej grupy, która ma swój język komunikacji oraz swoje zwyczaje, które dla osób spoza tego świata niekiedy są niezrozumiałe lub po prostu nieznane?

Major CS GO

Sposobów jest wiele, jednak powinny być one dopasowane do celów marki, jak i jej filozofii. Dla marek, które chcą dotrzeć do szerokiego grona odbiorców ze swoim produktem, który jest na swój sposób uniwersalny, dobrym medium będą transmisje internetowe z rozgrywek esportowych. Na streamach, bez względu na platformę, na której się odbywają, można lokować swoje logo bezpośrednio w oknie gry, gdzie kontakt z marką jest najdłuższy. Działania można wesprzeć banerami, które umieszcza się pod oknem z transmisją i które mogą być odnośnikiem do ofert lub na czacie, na którym można emitować różne treści reklamowe, w tym również linki przekierowujące do oferty. Należy pamiętać, że transmisje są oglądane często kilkukrotnie i ilość godzin obejrzanych danego meczu jest o wiele większa niż sama długość transmisji. Dla przykładu transmisja turnieju StarLadder Berlin 2019 trwała w sumie 242 godzin, ale ilość godzin obejrzanych to aż 1 521 029. Oznacza to, że odbiorcy bardzo często oglądają wielokrotnie pewne fragmenty, a niekiedy całe mecze i ich kontakt z marką jest wielokrotnie większy niż np. przy transmisjach wydarzeń sportowych oglądanych w TV.

Równie efektywna może być współpraca z influencerami gamingowymi, na ich prywatnych kanałach, gdzie można zobaczyć ich poczynania w różnych tytułach, a widzowie nierzadko mogą z nimi zagrać. Potrafią oni skupiać wokół siebie tysiące fanów, którzy śledzą ich poczynania. Ponadto tworzą oni też regularny content jak serie porad odnośnie do danego tytułu, podcasty oraz inne niepowtarzalne treści. Kluczem do sukcesu we współpracy z influencerem jest wiarygodność. W tym wypadku należy zwrócić uwagę na zainteresowania, historię gwiazdy i jej poprzednie działania z różnymi markami oraz demografię fanów. Każda kampania przecież jest efektywna wówczas gdy skierowana jest do grupy potencjalnych odbiorców. Zatem w przypadku tego typu współpracy kluczowym jest odpowiedni dobór narzędzi i dopasowanie komunikacji.

Izak YouTube live esport gaming

Kolejnym sposobem na zaistnienie w świecie esportu jest współpraca z drużynami oraz zawodnikami. To kolejne podmioty, które zrzeszają wokół siebie ogromną ilość fanów. Gracze oraz ich drużyny biorące udział w turniejach esportowych to tak naprawdę podwójna korzyść — ponieważ z marką mają kontakt zarówno ich fani śledzący rozgrywki na serwerach jak i widzowie turniejów, w których biorą udział. Jeśli do tego dodamy komunikację w social mediach, to widzimy, że jest to efektywne dotarcie do szerokiej grupy odbiorców. Jedną z przodujących drużyn na polskiej scenie esportowej jest x-kom AGO, które cieszy się dużym zainteresowaniem fanów (62 215 polubień na FB) i zaufały mu takie marki jak forBET, Orbit, LG czy Puma. Innym przykładem może być Izako Boars (102 707 polubień na FB), które stale, od 2017 roku, współpracuje z marką Sprite.

https://www.facebook.com/agoesports/photos/a.1876519542634725/2718102525143085/?type=3&theater

Jeśli jesteśmy już przy drużynach, to warto wspomnieć także o regularnych ligach, które dostarczają wiele emocjonujących wrażeń fanom esportu, dając drużynom esportowym miejsce do rywalizacji. Na polskim podwórku mamy dwie regularne ligi, które cieszą się dużą oglądalnością, a rozgrywki budzą zawsze wiele emocji. Są to Polska Liga Esportowa oraz ESL Mistrzostwa Polski. To miejsca, w których ekspozycja marki jest efektywna, ze względu na szerokie dotarcie do wielu grup docelowych — zarówno do fanów esportu, którzy po prostu interesują się danymi zmaganiami oraz do fanów drużyn, które biorą udział w tych rozgrywkach. Pole do promocji jest tutaj także całkiem spore — możliwa jest ekspozycja marki na transmisjach (in game, bannery, linki na czacie) oraz kampania w social mediach. Dla zakładów bukmacherskich to z kolei okazja do wzbogacenia oferty zakładów. W ubiegłym roku Polska Liga Esportowa współpracowała z takimi markami jak Play, LOTTO, Logitech, forBET czy G2A.

Polska Liga Esportowa

Wiele marek, zwłaszcza nieendemicznych, szuka w esporcie możliwości dotarcia do młodszych grupy docelowych, które dopiero kształtują swoje nawyki konsumenckie, a kontakt z takimi osobami jest szalenie cenny. Kuźnie młodych talentów esportowych, takie jak Pasha Gaming School, Dywizja Profesjonalna Polskiej Ligi Esportowej czy Akademia Piratów to inicjatywy, dzięki którym młodzi gracze mogą zdobywać nowe umiejętności i dają wiele szans na zaistnienie brandom w świecie esportu. Świetnym przykładem nieendemicznej marki, która weszła w świat esportu, jest Łomża 0,0%, która nawiązała współpracę ze wspomnianą Pasha Gaming School. Marka oprócz ekspozycji na serwerach skupiła się na wsparciu młodych graczy poprzez organizację bootcampów, czyli obozów szkoleniowych, oraz jest fundatorem nagród MVP dla najlepszych graczy. Takie działania w połączeniu z komunikacją w social mediach oraz mediach esportowych daje bardzo efektywną kampanię wizerunkową i promocyjną.

Esport i gaming dają szerokie możliwości i wiele narzędzi do efektywnej komunikacji. Kluczem do sukcesu jest dopasowanie do grupy docelowej i wejście w jej świat. Warto w tym wypadku zaufać specjalistom z agencji gamingowych, które wskazane przez firmę cele dopasują do świata graczy i fanów esportu poprzez odpowiedni dobór mediów i twórców.

W ramach Brief Esports publikujemy serie artykułów eksperckich dotyczących esportu i gamingu przydatnych w obszarach marketingu i esportu.  Zachęcamy do zapoznania się z sekcją Wiedza, gdzie szczegółowo zagłębiamy się w poszczególne zagadnienia.

Sekcja Wiedza Esports ESE

Pełna energii i zapału manager marketingu z ponad 15-letnim doświadczeniem zawodowym zdobytym w wielu branżach. Absolwentka WSB o specjalizacji Media masowe i komunikacja. Z sukcesami planuje i realizuje komunikację marek w obszarze esportu oraz gamingu i nie tylko. Skutecznie potrafi łączyć kanały i narzędzia komunikacji, by efektywnie i efektownie realizować cele projektów.

Justyna Oracz