Konkurs Chopinowski dla Kanadyjczyka

Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu (MKDNiS), Totalizator Sportowy i PKN Orlen. Przy organizacji wydarzenia współpracowały także: Telewizja Polska, Polskie Radio Program II oraz miasto stołeczne Warszawa. Budżet całego przedsięwzięcia wynosił ok. 20 mln zł.

Fundatorami głównym nagród finałowych byli Prezydent RP Andrzej Duda, Marszałek Sejmu, Prezes Rady Ministrów, MKDNiS oraz Prezydent Warszawy. W ostatnim etapie wzięło udział 12 osób, w tym dwóch Polaków. Jeden z nich, Jakub Kuszlik, zajął 4 miejsce i otrzymał nagrodę wynoszącą 15 000 euro. Dla głównego zwycięzcy konkursu, Kanadyjczyka Bruce’a Liu ufundowano nagrodę 40 000 euro sponsorowaną przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.

Konkurs Chopinowski odbywa się co 5 lat w Warszawie. Ten odbył się z rocznym opóźnieniem z powodu wybuchu pandemii COVID-19. Jest to jeden z najstarszych i najważniejszych konkursów muzycznych na świecie.


Autor: 

Adam Daniluk 

Bruce LiuDziedzictwa Narodowego i SportuFryderyka Chopinakonkurs ChopinowskiMiędzynarodowy Konkurs Pianistyczny im.Ministerstwo Kulturysticky