...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Krajowy System e-Faktur już niedługo obowiązkowy. Co warto o nim wiedzieć?

krajowy system efaktur

Faktury elektroniczne są z nami już od wielu lat. Ostatnimi czasy znacząco zyskują na popularności. Przedsiębiorcy sami doceniają zalety wystawiania faktur elektronicznych. Jak się jednak okazuje, już niedługo wystawianie faktur w takiej właśnie formie będzie koniecznością. Wszystko przez wprowadzenie KSeF. Czym on jest i czy przedsiębiorcy zyskają na tym rozwiązaniu?

Czym jest Krajowy System e-Faktur?

Aktualnie przedsiębiorstwa wystawiające e-faktury są zmuszone do przechowywania ich na własnych dyskach. Powoduje to duże obciążenie pamięci, a także konieczność włożenia sporego wysiłku w zachowanie porządku w dokumentacji. Ma to zmienić Krajowy System e-Faktur. Mowa o stworzonym przez państwo systemie, w którym docelowo będą zapisywane wszystkie faktury elektroniczne wystawiane przez polskie firmy. Warto zaznaczyć, że KSeF już istnieje, a przedsiębiorstwa mogą z niego korzystać. Jednak póki co nie jest to obowiązkowe. Niebawem się to zmieni i obowiązek wystawiania e-faktur zapisywanych w KSeF stanie się faktem.

KSeF, czyli wygoda

Nie ma wątpliwości, że KSeF to rozwiązanie wygodne. Po pierwsze dlatego, że przedsiębiorstwa nie będą już musiały przechowywać danych na swoich dyskach. W każdym momencie będą mogły zaglądnąć do bazy, gdzie łatwo odszukają wszystkie dokumenty. Wielu przedsiębiorców docenia tę korzyść, oczekując wdrożenia zmian prawnych, które nakażą integrację z Krajowym Systemem e-Faktur. Obecnie planowaną datą wejścia w życie tego obowiązku jest 1 stycznia 2024 roku. Warto zaznaczyć, że KSeF ma być wygodnym rozwiązaniem z jeszcze jednej przyczyny. Otóż jeśli system zadziała tak, jak jest to planowane, istnieje szansa, że zastąpi Jednolity Plik Kontrolny.

Gotowy wzór faktury

Dzisiaj wiele firm ma wątpliwości, jak powinny wyglądać i co zawierać faktury za poszczególne usługi. Prawo w tej kwestii bywa zagmatwane, przez co powstają wątpliwości. Krajowy System e-Faktur ma rozwiązać ten kłopot. Otóż w KSeF dostępny będzie wzór faktury. Wystarczy go pobrać i wypełnić. Tym samym wystawianie faktur ma się stać o wiele prostsze. Co więcej, przewiduje się, że liczba błędów także znacząco spadnie.

Mniej kontroli skarbowych

Zasadniczym celem wprowadzenia KSeF jest uproszczenie kwestii fakturowania oraz kontroli podatkowych. Chodzi tutaj o oszczędność czasu i wygodniejszą organizację tych kwestii. Za sprawą Krajowego Systemu e-Faktur kontrole skarbowe w części przypadków staną się zbędne. W końcu wszystkie dokumenty dotyczące transakcji będą się znajdowały w systemie. To na pewno korzyść dla państwa, które zaoszczędzi w ten sposób nie tylko czas, ale też środki finansowe. Niemniej skorzysta na tym również przedsiębiorca, który nie będzie się musiał przygotowywać do długich i szczegółowych kontroli skarbowych.

Wiele wskazuje na to, że KSeF będzie ułatwieniem dla przedsiębiorców. Oczywiście poniekąd zależy to od tego, jak zostanie przeprowadzone wdrożenie, jednak obserwując postępy w tej sprawie można być dobrej myśli. Warto nieco wcześniej przygotować się na integrację systemu firmowego z KSeF. Wsparcie w tym obszarze oferują wyspecjalizowane firmy.


Źródło: edison.pl

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF