Kryzys kawowy


Ziarna kawy Arabica stanowią 60% światowej produkcji, czyniąc ją najpopularniejszym gatunkiem na świecie. Oznacza to też, że większość kawiarni oraz domowych smakoszy korzysta właśnie z tego rodzaju ziaren.

Dla tych wszystkich wyjątkowo złą wiadomością są spodziewane braki tego surowca. Od początku roku ceny kawy poszybowały w górę. Obecnie kosztuje ona dwukrotnie więcej w stosunku do stycznia tego roku, a to jeszcze nie koniec. Połączenie rosnących kosztów transportu oraz zniszczeń upraw przez żywioł oznacza długofalowe problemy dla firm zajmujących się kawą.

Mieszanka smaków

Aktualna sytuacja pozostawia producentom dwa rozwiązania, podnieść ceny ziaren albo sięgnąć po mniej lubianą odmianę ‘robusta’. Bardziej cierpka odmiana dotychczas stosowana była głównie w kawach rozpuszczalnych. Rosnące ceny i braki innej kawy może jednak spowodować powstawanie mieszanek obu gatunków, a nawet i chwilowe wycofanie Arabici z oferty.

Głównym źródłem problemu są anomalie pogodowe w Brazylii, susza poprzedzona wyjątkowo ostrą zimą. W efekcie wiele upraw nie dało oczekiwanych zbiorów, a właściciele uprzedzają, że nie jest to jednorazowy problem. Drzewa, które najbardziej ucierpiały przez pogodę, zostaną usunięte. Zanim w ich miejsce wyrosną i dojrzeją następne minie przynajmniej kilka lat.

ArabicaCoffeeKawakryzyssticky