...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Naukowcy odkryli skamieliny na Marsie, w których może znajdować się życie

Czerwona Planeta nadal kryje wiele tajemnic. Naukowcy od wielu lat poszukują śladów życia, które rzekomo istniało. Jednak dopiero teraz badacze odkryli niewielkie skamieliny, które mogą potwierdzać postawioną przez naukowców tezę.

Czerwona pustynia i jej mikrobiologiczne życie

Na łamach portalu Journal of the Geological Society opublikowano artykuł, pt.: ”False Biosignatures on Mars: Anticipating Ambiguity”. W nim opisano najnowsze badania, przeprowadzone przez parę naukowców, którzy poruszają problemy związane z fałszywymi skamieniałościami i poszukiwanie tych prawdziwych na Marsie.

Żadna z publikacji poruszająca kwestię istnienia życia na Marsie nie byłaby spójna, gdyby nie wzmianka o meteorycie Allan Hills 84001. Odkryto go na Antarktydzie 27 grudnia 1984 roku i przeprowadzono na nim badanie, z którego wynikło, iż meteoryt  ma około czterech miliardów lat i pochodzi z orbity Marsa. Naukowcy uważają, iż Mars mógłby być wtedy zdatny do zamieszkania przez żywe organizmy.

Meteoryt/ Allan Hills 84001

Tajemnicze skamieliny

W artykule załączono również fragment badań biologicznych, z których wynika, że mikroskopijne struktury Allan Hills 84001 mają wyraźny, biologiczny wygląd. Posiadają tylko 20-100 nanometrów długości, czyli tyle ile miałby nanobakterie. Naukowcy określają je jako najmniejszymi znanymi dotychczas bakteriami we wszechświecie. Są również zauważalne na naszej planecie, jako pomniejsze wirusy.

Wspomniane nanobakterie są jednak zdecydowanie mniejsze niż jakakolwiek znana forma życia i od tego czasu naukowcy odrzucili pomysł, że w ogóle istnieją na Marsie.

Allan Hills 84001 i jego tajemnice

Mikroskopijne struktury odkryte w meteorycie przyciągnęły sporą uwagę do środowiska naukowego, które próbowało przez kilka lat odkryć coś związanego z prymitywnym życiem. Jednak dopiero niedawno naukowcy okryli, że sama morfologia nie nie jest wystarczająca, by wykrywać prymitywne organizmy.

W przeszłości zostaliśmy oszukani przez procesy naśladujące życie. W wielu przypadkach w starożytnych skałach na Ziemi, a nawet w meteorytach z Marsa opisywano obiekty, które wyglądały jak skamieniałe drobnoustroje, ale po głębszych badaniach okazało się, że mają one niebiologiczne pochodzenie. Ten artykuł jest przestrogą, w której wzywamy do dalszych badań nad procesami naśladującymi życie w kontekście Marsa, aby uniknąć ciągłego wpadania w te same pułapki – powiedziała dr Julie Cosmidis, współautorka wspomnianej publikacji.

Zdjęcie mikroskopijnej struktury biologicznej meteorytu Allan Hills 84001

Autorzy publikacji zwracają  uwagę, że wszystko, co okryje łazik Perseverance na Marsie, co przypomina lub wygląda na skamielinę, ma prawdopodobnie niejednoznaczne pochodzenie.

Na pewnym etapie łazik marsjański prawie na pewno znajdzie coś, co wygląda bardzo jak skamielina, więc umiejętność pewnego odróżnienia ich od struktur i substancji powstałych w wyniku reakcji chemicznych ma kluczowe znaczenie. Dla każdego rodzaju skamieniałości istnieje co najmniej jeden niebiologiczny proces, który tworzy bardzo podobne rzeczy, więc istnieje rzeczywista potrzeba lepszego zrozumienia tego, w jaki sposób powstają. Sean McMahon, współautor badania.

Nowa struktura o biologicznym pochodzeniu

Wraz z postępującymi badaniami, naukowcy odkryli kolejną ciekawą strukturę. Tą strukturą są biomorfy, czyli forma życiowa rośliny, będąca wynikiem przystosowania się danego organizmu do określonych warunków i środowisk. Dzielą się one na dwie odmiany: węglanowo-krzemionkowe i węglowo-siarkowe.

 

Chociaż są czysto nieorganiczne, zakrzywione i faliste kształty biomorfów przywołują obiekty biologiczne, takie jak spiralne i podzielone na segmenty drobnoustroje nitkowate, protisty, a nawet rośliny i zwierzęta.

Biomorfy węglanowo-krzemionkowe powstają z metali ziem alkalicznych i wyglądają oszałamiająco organicznie. Biolodzy dzielą je na kilka klas, które określają ich strukturę i pochodzenie, są to: helikoidalne włókna, warkocze przypominające robaki i płaskie arkusze przypominające liście. Z kolei biomorfy węglowo-siarkowe, które (według autorów) wyglądają również na biologiczne pochodzenie, tworzą kule oraz proste i spiralne włókna.

W podsumowaniu autorzy zwracają uwagę, jak trudno jest stwierdzić, że coś jest skamieniałością. Struktury i obrazy mikrobiologiczne wyraźnie pokazują, że tzw. ,,procesy abiotyczne” mogą wytwarzać struktury, które wyglądają bardzo realistycznie. Jednak to, co jeszcze bardziej utrudnia wykrywanie, to fakt, że te biomorfy naśladują struktury biotyczne w inny sposób niż tylko morfologia.

Badacze głęboko wierzą w to, że łazik Perseverance lub jakaś inna misja odkryje niezaprzeczalne dowody na starożytne życie na Marsie. Jednak, aby tego dokonać, muszą cierpliwie analizować każdą próbkę dostarczoną do ziemskich laboratoriów.

 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF