PGE planuje emisję akcji

W komunikacie PGE poinformowano, że wpływy z emisji akcji mają wesprzeć inwestycję w obszarze dystrybucji  oraz odnawialnych źródeł energii. Proces ten ma także rozwinąć ich niskoemisyjność.

Ogłoszenie wypuszczenia akcji największej grupy energetycznej w Polsce nie zostało dobrze przyjęte przez giełdowych akcjonariuszy i inwestorów. Wszystko przez notowania, które rozpoczęto 19 października 2021 roku. Według nich akcje PGE mocno tanieją, co nie zachęca wielu osób do inwestycji.

Około godzinny 10:40  spadki sięgnęły 6,30 procent. Jak wskazują ekonomiści, było to czwarte w kolejności wielkość spadków tego dnia.  W ocenie ekspertów parametry emisji, wskazują, że najprawdopodobniej zostanie ona przekazana do podmiotów państwowych. Warto przypomnieć, że największym udziałowcem spółki PGE (57,39 procent) jest właśnie skarb państwa.

Założenia emisji i uchwały grupy energetycznej

Podjęta (we wtorek) uchwała PGE zakłada: obniżenie kapitału zakładowego w drodze zmniejszenia wartości nominalnej akcji. Jednocześnie podwyższenie kapitału zakładowego w drodze emisji akcji serii E (w trybie subskrypcji prywatnej) i zniesienia w całości praw akcjonariuszy do wszystkich akcji tej serii.

Obecnie Polska Grupa Energetyczna dysponuje 41- procentowym udziałem rynku produkcji energetycznej oraz  18 % udziałów w energii cieplnej w Polsce. PGE uważa, że ich udział w rynku energii źródeł odnawialnych sięga obecnie 10 procent.

aktualnościbiznesemisja akcjienergetykainwestycjePGE