...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Recepta online i e-konsultacja medyczna — kiedy może być przydatna?

Dbanie o zdrowie jest istotnym elementem naszego życia. Odpowiednia dieta, aktywność fizyczna, reagowanie w przypadku dolegliwości jest konieczne, by nasze ciało i umysł prawidłowo funkcjonowały. Niestety ciągły pośpiech i nadmiar obowiązków nam tego nie ułatwia. Często nie decydujemy się na skorzystanie z pomocy lekarza, nawet gdy tego potrzebujemy przez brak czasu czy brak motywacji do udania się na wizytę. Na szczęście stacjonarna wizyta w gabinecie u lekarza to już nie jedyna opcja. Zawsze można skorzystać z e-konsultacji medycznych, podczas których lekarz może wypisać e-receptę.

 

Żyjemy w świecie, który z roku na rok jest coraz bardziej scyfryzowany. Wiele spraw, które przez lata wymagały udania się w dane miejsce, podpisania i złożenia danego dokumentu, dzisiaj możemy zrobić w kilka lub kilkanaście minut. Coraz więcej spraw możemy załatwić za pomocą Internetu, a dzięki systemowi ePUAP mamy dostęp do urzędów, placówek ZUS czy Krajowego Rejestru Sądowniczego. Podobnie stało się ze służbą zdrowia, w ostatnich latach coraz więcej dokumentów zostaje wystawiona za pomocą centralnego systemu, który pozwala na zdalny dostęp.

Cyfryzacja służby zdrowia

Skorzystanie z takich usług jak e-konsultacja medyczna czy recepta online nie byłaby tak prosta, gdyby nie cyfryzacja służby zdrowia. Sprawiła ona, że dostęp do świadczeń lekarskich stał się dużo prostszy. Jeszcze kilka lat temu, by otrzymać leki, nawet te, które przyjmuje się stale, należało udać się do pielęgniarki, lekarza lub położnej. Co więcej, często leki wypisane na recepcie i ich dawkowanie było trudno czytelne. Obecnie wiele informacji zostaje wysłanych do centralnej bazy danych, dzięki temu np. po podaniu danych e-recepty możemy ją zrealizować w aptece, a dodatkowo lekarz nie musi nam wypisywać recepty na kartce. Sprawia to, że nie ma już konieczności w celu otrzymania recepty udawania się na stacjonarną wizytę do lekarza.

Internetowe Konto Pacjenta

Internetowe Konto Pacjenta umożliwia wgląd w informacje, które są już zapisane w bazie danych, a także pozwala na załatwienie wielu spraw związanych ze świadczeniami medycznymi. Korzystanie z takiego konta nie jest konieczne do skorzystania z e-konsultacji, e-recepty czy e-zwolnienia, ale informacje na ich temat zostaną dodane po zdalnej poradzie lekarskiej, podobnie jak po tych stacjonarnych.

Internetowe Konto Pacjenta (IKP) pozwala w łatwy sposób uzyskać dostęp do wielu informacji medycznych, które zostały zapisane nasz temat. Sprawdzimy w nim między innymi: e-recepty, e-zwolnienia, historię wizyt, zaświadczenia lekarskie, dawkowanie leków czy ile NFZ zapłaciło za leczenie itp.

E-konsultacja – jak działa?

E-konsultacja medyczna jest to usługa w ramach prywatnej opieki zdrowotnej. W przeciwieństwie do stacjonarnej wizyty w gabinecie lekarskim nie wymaga od pacjenta wychodzenia z domu i udawania się do przychodni.

W pierwszej kolejności pacjent wypełnia formularz, uzupełniając go swoimi danymi, informacjami na temat przyczyny wizyty, a dodatkowo może wgrać badania. Ważne jest, by jak najdokładniej opisać dolegliwości, które wpłynęły na decyzję o skorzystaniu z e-konsultacji, dzięki temu lekarz będzie miał jasny obraz przed pierwszym skontaktowaniem się.

Po opłaceniu usługi z pacjentem kontaktuje się lekarz i udziela teleporady. Informacje, na których bazuje to historia wizyt pacjenta, a także informacje podane w formularzu. To na ich podstawie będzie dociekać przyczyn dolegliwości.

Po uzyskaniu potrzebnych informacji w trakcie teleporady lekarz przekaże pacjentowi rekomendacje, wskazania czy zalecenia odnośnie do terapii. Jeśli to będzie potrzebne, przepisze e-receptę, którą będzie można zrealizować w wybranej aptece.

E-konsultacje – w jakich sytuacjach mogą szczególnie pomóc

Decyzja o skorzystaniu z danej pomocy lekarskiej powinna być dobrze przemyślana. Osoba, która chce z niej skorzystać, musi zdecydować się, w jakiej formie ona będzie. Jednocześnie istnieje kilka sytuacji, w których czasie teleporada może się szczególnie przydać.

Wakacje z dala od cywilizacji

Wiele osób w trakcie wakacji chce odpocząć od codziennego zgiełku i udaje się miejsca trudno dostępne. Sprawia to, że wizyta w stacjonarnym gabinecie może być utrudniona. W takich sytuacja w łatwy sposób, bez jechania w odległe miejsce można skorzystać z e-konsultacji i dowiedzieć się więcej o naszym problemie

Wyjazd za granicę

Podczas zagranicznego wyjazdu staramy się jak najlepiej wykorzystać czas, który mamy do dyspozycji. Nic zatem dziwnego, że konieczność udania się do lekarza może być szczególnie frustrująca, dodatkowo bariera językowa może sprawić, że będziemy mieć trudności ze zrozumieniem rekomendacji. E-konsultacja pozwoli na skorzystanie z pomocy z polski, którą udzieli polski lekarz, dzięki temu rekomendacja, diagnoza i zalecenia będą zrozumiałe. Co więcej, możemy z niej skorzystać z dowolnego miejsca, w którym mamy dostęp do Internetu.

Niewielka miejscowość utrudnioną dostępnością do lekarza

Mieszkańcy miejscowości, w której mieszka niewielu mieszkańców, są szczególnie wykluczeni z dostępu do przychodni lekarskich. Często przychodnie te oddalone są o kilka, a nawet kilkanaście kilometrów, a dodatkowo czas przyjmowania pacjentów jest ograniczony 2-3 dni w tygodniu przez tylko kilka godzin dziennie. Dlatego dla takich osób e-konsultacja lekarska może być szczególnie przydatna. Da możliwość wygodnego skorzystania z pomocy lekarza, który dodatkowo w razie potrzeby może przepisać e-receptę.

Każdy z nas wie jak nasze zdrowie, wpływa, na nasze życie i postrzeganie świata. Musimy o nie dbać, a żeby robić to dobrze, konieczne jest poznanie możliwości, które oferowane są obecnie przez publiczną, ale także prywatną służbę zdrowia. E-konsultacje są z nami już kilka lat, sprawdziły się w trakcie pandemii i coraz więcej pacjentów z nich korzysta. Z pewnością wpływa na to wygoda i ilość czasu, jaką trzeba na nią poświęcić. Bez wychodzenia z domu, w komfortowych warunkach i bez oczekiwania w kolejkach można skorzystać z teleporady medycznej i dowiedzieć się informacji na temat np. przyczyn dolegliwości zdrowotnych czy wyników ostatnich badań.

źródło: TrustLuna.com

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF