TokLok analiza bezpieczeństwa.


W swojej najnowszej analizie pt. “Czy istnieje bezpieczny komunikator?” dr Krzysztof J. Jakubski, ekspert z zakresu przestępczości komputerowej, wykładowca Collegium Civitas przedstawia porównanie najpopularniejszych aplikacji i sposobów internetowej komunikacji. W swojej ekspertyzie pod lupę wziął także TokLok, komuniaktor stworzony przez zespół polskich IT developerów.

Rodzi się pytanie – jak w tych rankingach można spozycjonować komunikatory internetowe stworzone przez polskich programistów. Dostępne Informacje o komunikatorze TokLok, stawiają go na bardzo wysokiej pozycji. Analizując poziom jego zabezpieczeń wykorzystałem schemat opracowany przez Marka Wiliamsa […] Poziom bezpieczeństwa TokLok można porównać do poziomu komunikatora Signal. W porównaniu do Signala TokLok wypada jednak lepiej pod bardzo istotnym kryterium porównawczym, dotyczącym ataku hackerskiego typu Man In the Middle (MITM). Jak wynika z informacji jakie uzyskałem od producenta, TokLok jest odporny na tego typu atak dzięki zastosowaniu certyfikatów RSA w fazie negocjacji kluczy, oraz późniejszego szyfrowania RSA, AES. Dla komunikacji wykluczona została możliwość podszycia się pod klienta w fazie negocjacji kluczy, oraz możliwość odszyfrowania wiadomości przy późniejszym przechwyceniu korespondencji, a co za tym idzie wykluczona jest możliwość przeprowadzenia ataku MiTM. Twórcy komunikatora TokLok wzorując się na porównaniach odpowiedzi na pytania sprecyzowane przez Marka Wiliamsa opracowali własną tabelę porównawczą, w której ich aplikacja jako jedyna otrzymała 10/10 punktów.

dr Krzysztof Jakubski

Producenci aplikacji jeszcze przed premierą deklarowali, że przygotowywana aplikacja będzie najbezpieczniejszą na rynku.

Pracując nad TokLok zdecydowaliśmy, że w kwestiach bezpieczeństwa prowadzonej przy jego użyciu komunikacji nie pójdziemy na żadne ustępstwo. Przyświecał nam cel stworzenia najbezpieczniejszego komunikatora mobilnego na rynku. Na podstawie wielu pozytywnych ocen, w tym tej doktora Jakubskiego mogę z zadowoleniem powiedzieć, że cel ten zrealizowaliśmy, a TokLok to produkt światowej klasy który w kwestiach bezpieczeństwa nie ma sobie równych.

Paulina Woźniak-Kołodziej, CEO firmy Reiba, producenta TokLok.

Autor publikacji zwraca także uwagę na zagrożenia płynące z korzystania, z komunikatorów które w powszechnym odbiorze traktowane, podczas gdy tak naprawdę stanowią zagrożenie dla prywatności ich użytkowników. Aplikacje należące do największych cyfrowych gigantów często i chętnie nadużywają udzielonych przez nas zgód takich jak dostęp do aparatu czy mikrofonu urządzenia.

cyfrowa komunikacjasticky