...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Zielone rozwiązania na Kongresie ESG Polska

Kongres_ESG_ekologia

Kongres ESG Polska moc biznesu to dziesiątki prelegentów i kilkanaście paneli tematycznych. Jakie tematy zostały poruszone?

Jednym z głównych tematów była szeroko pojęta ekologia i to, w jaki sposób oddziałuje ona na gospodarkę. W trakcie panelu “Megatrend ekologiczny: pomiędzy niezbędnym krokiem cywilizacyjnym a międzynarodowym populizmem” w dyskusji wzięło udział wielu gości. Opowiadali, w jakim miejscu jest zielony sektor Polskiej gospodarki. Jak można poprawić jego sytuację oraz jakie są jasne punkty.

„Jesteśmy w stanie przy większym otwarciu na sektor małych i średnich przedsiębiorstw i na duże firmy, mocniej je zakotwiczyć. Mamy szereg podmiotów zaawansowanych technologicznie, jak np. WB Electronics, która jest bardziej życzliwie przyjmowana za granicą niż na naszym rodzimym rynku. Nie jesteśmy w sektorze publicznym wystarczająco otwarci na ofertę polskich firm i wierzę, że należy to zmienić.” Bartłomiej Pawlak, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju

„Mamy niestety wiele przykładów, jak przeciekały nam przez palce kolejne fale inwestycyjne. Oprócz fali OZE było to np. budowanie infrastruktury drogowej. Jaka polska firma skorzystała na tej fali? Odpowiedź brzmi: żadna. Nasze drogi budują firmy hiszpańskie, które wypłynęły na takich falach inwestycyjnych w swoim kraju.”  Wojciech Hann prezes zarządu BOŚ Bank

Bartłomiej Pawlak oraz Wojciech Hann są zgodni co do jednego. Na naszym własnym rynku brakuje wsparcia lokalnych rozwiązań oraz firm. W efekcie jesteśmy zależni od zagranicznych technologii. Nie jest to zdrowe dla gospodarki, rozwoju oraz niezależności od rynków zagranicznych.

Bartłomiej Orzeł wskazał, że programy niskoemisyjne powinny uwzględniać zamożność społeczeństwa.

„Czy jakością życia możemy nazwać fakt, że oddychamy czystym powietrzem, czy to, że jakaś część społeczeństwa może się zamknąć w domu i kupić sobie klimatyzator?” Bartłomiej Orzeł Pełnomocnik Premiera ds. Czystego Powietrza

Chwali on jednocześnie jego zdaniem najbardziej udane Polskie osiągnięcia w walce z zanieczyszczeniem: Program zwalczania emisji “Czyste Powietrze”, rozwój technologii pomp ciepła oraz ogólną zmianę świadomości społecznej.

Prelegenci a w szczególności Wojciech Kamieniecki dyrektor NCBIR (narodowe centrum badań i rozwoju) wskazują również na potencjał wodoru jako energii przyszłości oraz tym, że wizja gospodarki oparta właśnie na tym pierwiastku nie powinna być pomijana.


Źródło: pap media room

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF