Biznes w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Wywiad z Tomaszem Kamolą, 2ways
Jakie czynniki kulturowe należy brać pod uwagę, wchodząc na rynek Zjednoczonych Emiratów Arabskich? Czy są branże, w których można odnieść tam szczególny sukces? Jak wygląda proces zakładania działalności gospodarczej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich? Na te i inne pytania odpowiedział nam Tomasz Kamola, prezes zarządu 2ways oraz BiznesDubaj.pl.
W jaki sposób pomagacie Państwo przedsiębiorcom, którzy planują wejść ze swoim biznesem na rynek Zjednoczonych Emiratów Arabskich?
Nasza oferta obejmuje szeroki zakres usług. Poczawszy od analizy rynku i odpowiedzi na pytanie, czy produkt lub usługa znajdzie nabywców na rynku arabskim, nawiązywanie kontaktów handlowych a skończywszy na bardzo technicznych usługach, jak otwarcie biura, rekrutacja pracowników itd.
Jakie czynniki kulturowe należy brać pod uwagę, wchodząc na rynek ZEA?
Przede wszystkim musimy mieć na uwadze, że jest to rynek arabski, zupełnie inny niż te, z którymi mamy doczynienia.
Różnice widoczne są wszędzie i wiele czynników ma wpływ na powodzenie przedsięwzięcia. Wszystkie te różnice mają wpływ na sposób pozyskiwania partnerów biznesowyc oraz budowanie długotrwałych relacji biznesowych.
Czy są branże, w których odnieść można szczególny sukces, jeśli mowa o ZEA?
Przede wszystkim powodzenie będą miały te produkty lub usługi, które sa dobrej jakości i w miarę przystępnej cenie. Szczególnie polecane są nowe rozwiązania i to w każdej branży. Emiraty Arabskie znane są z wdrażania technologi, która w innych krajach traktowana jest jako nowinka technologiczna. Bardzo cenione są produkty ekologiczne i prozdrowotne.
Jak przebiega proces zakładania działalności w ZEA? Czym różni się to od zakładania jej w Polsce / Europie?
Dość duża różnica polega na samej podstawie. W Polsce, czy Europie panuje zasada „Zakładamy firmę i płacimy podatki od tego co zarobimy”. Założenie firmy chociażby w Polsce jest stosunkowo tanie. W wielu krajach rejestracja firmy trwa nawet 1 dzien i praktycznie nic nie kosztuje. Zasada w ZEA jest inna. „Najpierw płacisz za licencję a to co zarobisz w całości jest Twoje” Koszt licencji jest bardzo różny. Najczęściej koszt licencji wynosi ok 15-20 tys PLN. Natomiast urzędników nie interesuje to, ile zarobimy, bo przychody nie są opodatkowane. Sam proces założenia firmy nie jest skomplikowany ale trwa nieco dłuzej niż w Europie i wiąże sie on z innymi procedurami, jak uzyskanie wizy rezydenta, otwarcie konta bankowego itd.
Jaka jest obecnie skala działań polskich przedsiębiorców na terenie ZEA? Czy w Polsce istnieje świadomość potencjału tamtejszego rynku?
Skala działalności wzrasta. Poprzez ZEA wielu przedsiebiorców dociera do innych rynków. Trzeba pamiętać, że ZEA nie są dużym krajem a populacja wynosi ok 10 mln ludzi. Natomiast jest to centrum biznesowe i logistyczne całego regionu. Docierajac z produktem do Dubaju mamy praktycznie dostep do ok. 1 miliarda mieszkańców sąsiednich krajów Zatoki Perskiej.
Niektóre kraje jak np. Iran przez lata obsługiwane były przez banki i porty przeładunkowe z Dubaju.
Co składa się na fakt, że Dubaj jest obecnie jednym z najbardziej pożądanych centrów biznesu na świecie?
Na te sytuacje wpływ ma kilka czynnikow. Przede wszystkim położenie, które jest idealne do kontaktów Europy z Azją i Afryką. Kolejna sprawa to uczestnictwo ZEA w wielu organizacjach międzynarodowych. Położenie wielu banków światowych. Tu swoje oddzialy maja wszyscy znaczacy gracze finansowi. Nie bez znaczenia jest fakt, że jeszcze nie tak dawno Emiraty były kolonią brytyjską. Pozostał jezyk, organizacja i wiele innych elementów.
::