Fintech znaczy szybko i wygodnie

Szybko postępująca cyfryzacja i rosnące oczekiwania klientów sprawiają, że tradycyjna bankowość powoli zaczyna odchodzić do lamusa. Coraz częściej, by załatwić swoje sprawy finansowe, potrzebujemy tylko smartfona i dostępu do internetu. Już nawet tradycyjny skórzany portfel przestaje być potrzebny. Jesteśmy świadkami potężnej rewolucji sektora usług finansowych, która jak się okazuje, będzie postępować w coraz szybszym tempie.

Według Europejskiego Rankingu Innowacyjności, Polska jest krajem umiarkowanie innowacyjnym. W zestawieniu z 2018 roku znajduje się na 25. miejscu z 28 państw.* Jednak uznawana jest za lidera, jeśli chodzi o innowacje finansowe. Jak wynika z analizy Deloitte, 40% rynku fintech w Europie Środkowo-Wschodniej przypada właśnie na Polskę. 

Czym jest fintech? 

Fintech to sektor gospodarki, który wykorzystuje najnowocześniejsze technologie, by dostarczać rozwiązania wspierające usługi finansowe. Innowacje finansowe dają możliwość dokonania transakcji lub skorzystania z usługi finansowej w wygodny i bezpieczny sposób. 

Znaczący wpływ na funkcjonowanie i rozwój fintech mają Big Data, blockchain, sztuczna inteligencja i automatyzacja oraz regulacje dotyczące ochrony danych osobowych. Szacuje się, że w 2019 roku istotną rolę w rozwoju sektora odegrają m.in. biometria i asystenci głosowi. 

Rola fintechów w rozwoju innowacji finansowych 

W Polsce z rozwiązań fintech korzysta ok. 25 mln osób. Co ciekawe — większość z nich nie ma nawet świadomości, że to robi. Dlaczego? Na co dzień korzystamy z rozwiązań, które usprawniają i przyspieszają nasze płatności, zarządzanie finansami i inwestowanie. Wirtualne portfele takie jak Apple Pay czy Google Pay, płatności mobilne BLIK, zakupy online, car sharing, a nawet aplikacje mobilne banków — to wszystko rozwiązania należące do sektora innowacji finansowych. Ten brak świadomości wynika prawdopodobnie z niemożliwości dokładnego określenia, czym są fintechy i co było ich początkiem. 

Wszystko sprowadza się jednak do tego, że ich głównym zadaniem jest ułatwienie i przyspieszenie obrotu naszych pieniędzy. Z jednej strony, nie są nam one niezbędnie potrzebne do funkcjonowania w świecie finansów, z drugiej jednak — bardzo cenimy rozwiązania, które są dla nas wygodniejsze, szybsze i — co bardzo ważne — bezpieczne. 33% klientów banków uważa, że wygoda jest dla nich najważniejszym czynnikiem decydującym o wyborze instrumentów finansowych, a 57% jest skłonnych zastąpić doradców finansowych rozwiązaniem technologicznym. Ponadto 90% milenialsów potwierdza, że informacje i opinie o produkcie wyszukuje online.** Swoimi finansami wolimy zarządzać więc online, bezpośrednio, bez pomocy doradców. 

Jakie usługi oferują fintechy? 

Firmy należące do sektora fintech zazwyczaj wybierają jedną konkretną usługę i na niej koncentrują swoje działania, oferując klientom prosty produkt. Tym przede wszystkim różnią się od banków. Można je podzielić na kilka kategorii, ze względu na usługi, jakie oferują***. 

  • Finansowanie (pożyczki online, crowdfunding, pożyczki społecznościowe, faktoring i leasing) 
  • Zarządzanie aktywami (automatyczne doradztwo, zarządzanie finansami osobistymi, inwestowanie) 
  • Płatności (alternatywne sposoby płatności, kryptowaluty, inne) 
  • Ubezpieczenia (P2P, inne) 
  • Analityka zaawansowana (big data, metody analizy BD, sztuczna inteligencja) 

Najliczniejszą grupą, są innowacje finansowe, które dotyczą metod płatności. Mieszczą się w niej zarówno innowacje produktowe, związane z kartami płatniczymi czy płatnościami internetowymi i mobilnymi, innowacje, które mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa płatności i poprawę infrastruktury, jak i kryptowaluty. Polskie firmy, które należą do tej grupy to m.in. DotPay i Blue Media oferujące systemy płatności internetowych oraz Polish Payment Standard — Polski Standard Płatności, czyli system płatności mobilnych BLIK. 

Drugą w kolejności kategorią są firmy oferujące finansowanie, czyli pożyczki online, społecznościowe, crowdfunding, ale również faktoring i leasing. W Polsce ten segment reprezentują np. Patronite — portal crowdfundingowy, który daje możliwość wspierania ulubionych twórców czy organizacji oraz AIQLABS, oferujący całościowy ekosystem usług finansowych.

Sektor fintech rozwija się w bardzo szybkim tempie, jego wartość w Polsce wynosi prawie milion dolarów. Wartość globalna sektora fintech wyceniana jest na ponad 2 miliardy dolarów. By funkcjonować, fintechy potrzebują finansowania, które bardzo chętnie są im udzielane, w dość wysokich kwotach. Dzięki temu, wypowiedzenie zdania „Siri, zapłać moje rachunki” może być wkrótce jedyną czynnością, którą będziemy musieli wykonać, by zrealizować opłaty. 

 

* European Innovation Scoreboard 2019, https://ec.europa.eu/docsroom/documents/36281

** Sektor finansowy coraz bardziej #fintech, Grudzień 2016 https://www.pwc.pl/pl/pdf/sektor-finansowy-coraz-bardziej-fintech-raport-pwc.pdf

*** Róża Milic-Czerniak, Rola fintechów w rozwoju innowacji finansowych, Studia BAS, 2019, nr 1(57)

 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF