...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Globalny raport o przedsiębiorczości: Polacy coraz chętniej otwierają własny biznes

Globalny raport o przedsiębiorczości, opublikowany przez Global Entrepreneurship Monitor (GEM), pokazuje, że przedsiębiorczość jest postrzegana jako aktywność „elitarna” i dwie trzecie dorosłych uważa przedsiębiorczość za trafny wybór kariery. Jak na tym tle wygląda Polska?

66 proc. ankietowanych dorosłych (osoby pomiędzy 18 a 64 rokiem życia z 60 różnych krajów świata) uznaje przedsiębiorczość za dobry wybór kariery, a ponad połowa populacji w wieku produkcyjnym czuje, że ma potencjalną możliwość rozpoczęcia działalności gospodarczej – wynika z Globalnego raportu o przedsiębiorczości 2015.

Raport został opublikowany przez Global Entrepreneurship Monitor (GEM) oraz inne sponsorujące instytucje: Babson College, Universidad Del Desarrollo, Universiti Tun Abdul Razak, Tecnológico de Monterrey i London Business School.

 

Polacy boją się bankructwa

 

W Polsce, aż 56 proc. ankietowanych czuje się na siłach, aby spróbować swoich szans w biznesie, czyli o 2 proc. więcej niż w roku ubiegłym. Jednak liczba nowo założonych firm nie rośnie. Od 2013 roku Polska utrzymuje to samo 38 miejsce pod względem liczby przedsiębiorstw we wczesnej fazie rozwoju. Najsłabiej wypadamy w rankingu w kryterium „strach przed bankructwem“. Prawie 48 proc. badanych przyznaje się do obawy przed niepowodzeniem, co daje Polsce 56 miejsce na końcu listy 60-ciu państw. 

Statystycznie we wszystkich 60 krajach dla 70 proc. ankietowanych przedsiębiorczość kojarzy się z wysokim statusem społecznym. Dla porównania, 56 proc. badanych Polaków podziela tę opinię. Dla ponad 60 proc. Polaków to słuszny wybór kariery.

Na świecie, 21 proc. dorosłych w 60 ankietowanych krajach zamierza otworzyć własny biznes w ciągu najbliższych trzech lat. W Polsce ta sytuacja jest zbliżona do światowej średniej, 20 proc. ankietowanych ma podobne zamiary. We wszystkich krajach, najwyższy wskaźniki udziału przedsiębiorczości przypada w grupie 25-35-latków i 35-44-latków.  

 

 

– Zrozumienie tego, co hamuje i co zwiększa przedsiębiorczość w różnych okolicznościach nigdy nie było tak ważne, jak dziś, w momencie, kiedy wiele gospodarek boryka się z trudnościami – zwłaszcza w krajach rozwijających się, gdzie bezrobocie stale rośnie – podkreśla Mike Herrington, dyrektor wykonawczy GEM oraz jeden z autorów raportu. 

 

5 kobiet na 10 mężczyzn

 

Gospodarki napędzane czynnikami wytwórczymi wykazują najwyższy wskaźnik aktywności kobiecej we wczesnym stadium przedsiębiorczości (TEA), bo aż 20 proc. Gospodarki te pokazują również najwyższy wskaźnik przedsiębiorczych kobiet w stosunku do mężczyzn, średnio na 10 mężczyzn przedsiębiorców przypadada aż dziewięć kobiet przedsiębiorców. W Polsce ta proporcja wynosi 5 kobiet na 10 meżczyzn, co daje nam 38 pozycję w rankingu.

– Zdolność danej gospodarki do przedsiębiorczości zależy od współistnienia różnych typów zachowań pro przedsiębiorczych, co pomaga bezrobotnym przekwalifikować się, aby otworzyć własną działalność gospodarczą, a w następnej fazie tworzyć nowe miejsca pracy, wprowadzać innowacje i operować w skali globalnej. Przy pomocy Global Entrepreneurship Monitor, staramy się szerzyć tę świadomość pośród decydentów, aby Ci mogli tworzyć ekosystem biznesowy przyjazny w szerokiej skali przedsiębiorczości – mówi Slavica Singer, jedna z autorów raportu i profesor na J.J. Strossmayer University of Osijek w Chorwacji. 

::

Foto: Fotolia

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF