Kampus Innowacji już działa
W Warszawie powstało miejsce, które nie tylko umożliwi współpracę między korporacjami i mniejszymi firmami, ale też pozwoli na wymianę doświadczeń wśród innowatorów z kraju i ze świata. Przy ul. Chmielnej 73 znajdzie się również przestrzeń dla innowacyjnych firm z najbardziej przyszłościowych branż gospodarki.
8 lipca miasto st. Warszawa podpisało list intencyjny o współpracy służącej rozwojowi miasta z fundacją Venture Café Warsaw. To organizacja non-profit, która promuje innowacje i przedsiębiorczość oraz łączy innowatorów, firmy, start-upy, środowiska akademickie i studenckie.
Warszawa jest niezwykle dynamicznym ośrodkiem biznesowym oraz niekwestionowanym liderem regionalnym pod względem rozwoju gospodarczego i dojrzałości rynku biurowego. Wierzę, że CIC Warsaw pozwoli na wspólne kreowanie rozwiązań służących mieszkańcom i użytkownikom miasta oraz wsparciu innowatorów, twórców, talentów.
Michał Olszewski, zastępca prezydenta stolicy
Jako Fundacja Venture Cafe zajmujemy się demokratyzowaniem dostępu do innowacji, czyli sprawianiem, że ten świat innowacji jest dostępny dla wszystkich. Skupiamy się na tym, żeby ekosystem był zróżnicowany, tak żeby jego częścią nie byli tylko i wyłącznie tak zwani startupowcy czy firmy technologiczne, ale aktywnie działający artyści, środowiska akademickie i wszystkie podmioty, które są istotne dla świata innowacji. Bardzo ważnym elementem, na którym skupiamy się jako Fundacja, jest sprawianie, aby nasz ekosystem warszawski był lepiej połączony zarówno na poziomie lokalnym i ogólnokrajowym ale także globalnym.
Specjalnie dla BRIEF Aureliusz Górski, dyrektor Venture Café Warsaw Foundation
Urząd miasta od lat wspiera warszawski ekosystem innowacji tworzony przez liczne korporacje, fundusze inwestycyjne, start-upy, sektor kreatywny i instytucje otoczenia biznesu. Warszawa wysoko plasuje się w rankingach miast przyjaznych dla biznesu i rozwijających technologie. Np. w „fDi European Cities and Regions of the Future 2020/121” Warszawa zajęła drugie miejsce w kategorii miast przyjaznych dla biznesu oraz szóste w kategorii miast przyszłości, a w rankingu „Connecting Global FinTech” znalazła się na piątym miejscu.
Razem na rzecz innowacji
Miasto stołeczne Warszawa i Fundacja Venture Café Warsaw będą wspólnie prowadzić działania promujące przedsiębiorczość i wzmacniające wizerunek Warszawy jako nowoczesnej, przyjaznej metropolii otwartej na innowacje społeczne i technologiczne. Ma to służyć promocji miasta na świecie oraz przyciąganiu inwestorów i talentów. Współpraca wpisuje się w strategię rozwoju stolicy #Warszawa2030.
Według szacunków Venture Café, społeczność innowatorów w Warszawie składa się z grona 6 tysięcy osób. Jednakże, miasto o takim potencjale powinno być domem dla ok. 200 tysięcy innowatorów. Chcemy rozwijać tę społeczność, czerpać z najlepszych lokalnych i globalnych wzorców, łączyć Warszawiaków z innowatorami z miast na całym świecie, dzięki czemu będziemy sukcesywnie rozbudowywać innowacyjny potencjał stolicy
Aureliusz Górski, dyrektor Venture Café Warsaw Foundation
Czym jest Kampus Innowacji?
W skład Kampusu Innowacji wchodzą trzy przestrzenie: Trend House, District Hall oraz CIC Warsaw. Trend House jest miejscem przeznaczonym dla wyselekcjonowanego grona przedsiębiorców i korporacji oraz platformą służącą animacji współpracy między światem wielkiego biznesu a mniejszymi firmami. Do udziału w społeczności Trend House została zaproszona grupa firm i przedsiębiorców – liderów i mentorów.
Inicjatywą otwartą dla wszystkich jest District Hall – platforma innowacji społecznych. To wspólna przestrzeń przeznaczona do organizacji różnego rodzaju inicjatyw eventowych, strefa nieodpłatnego miejsca do pracy oraz miejsce nieformalnych spotkań. Została zaprojektowana tak, aby zachęcać do współpracy, wymiany idei i łączenia ludzi z różnych środowisk, firm oraz organizacji.
Natomiast CIC Warsaw jest pierwszą lokalizacją Cambridge Innovation Center w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Na 8 tys. mkw. powstało miejsce do pracy przeznaczone dla firm działających w najważniejszych obecnie dla innowacyjności obszarach: zrównoważonym rozwoju, transformacji cyfrowej nieruchomości, internetu rzeczy, bezpieczeństwie oraz technologii kosmicznych. Jest tu również przestrzeń do prototypowania 3D oraz strefa pracy wspólnej dla międzynarodowych firm.
Najbliższe wydarzenia
W ramach działalności Fundacji i Kampusu Innowacji planowane są różne programy, które wspierają partnerzy inicjatywy, w tym m.st. Warszawa.
Jednym z nich jest cykl spotkań społeczności innowatorów Thursday Gathering. Najbliższym wydarzeniem z tej serii będzie Smart City 3.0: Warszawa 2030. W jego ramach odbędzie się debata Warszawa 2030 moderowana przez Bognę Świątkowską, a wezmą w niej udział Paulina Nowicka, Joanna Erbel, Aureliusz Górski, Bartosz Dobrowolski i Maciej Sadowski. Uczestnicy będą również mogli uczestniczyć w ciekawych sesjach oraz poznać start-upy działające w obszarze Smart City, które zaprezentują swoje rozwiązania w formie Info i Demo Table. Wydarzenie odbędzie się już w czwartek, 9 lipca, na wirtualnej platformie. Obowiązuje rejestracja.
Kolejną inicjatywą jest seria spotkań Innovation Bridge umożliwiających współpracę między innowatorami z Warszawy i ze świata. Odbyło się już spotkanie inauguracyjne, podczas którego warszawscy innowatorzy mieli okazję nawiązać relacje i wymienić się doświadczeniami z przedsiębiorcami z Toronto. Fundacja Venture Café Warsaw w ramach współpracy merytorycznej z m.st. Warszawa zorganizuje kilkadziesiąt tego typu spotkań.
Źródło: informacja prasowa