speaker-photo

Jarosław Sawko

Platige Image S.A.

Producent filmowy, a także współwłaściciel i Przewodniczący Rady Nadzorczej Platige Image S.A. Jako producent i koproducent pracował przy cenionych filmach fabularnych oraz animowanych. Pośród najważniejszych tytułów można wymienić choćby nominowaną do Oscara „Katedrę” czy uhonorowaną nagrodą BAFTA „Sztukę spadania”, a także „Kinematograf” i „Legendy polskie” – wszystkie wyreżyserowane przez Tomka Bagińskiego.

Zainicjował produkcję shortów i projektów specjalnych w Platige Image, a także założył dział VFX. Na swoim koncie ma realizacje efektów wizualnych do takich produkcji jak: „Antychryst” i „Melancholia” w reżyserii Larsa von Triera, „Wonder Woman” Patty Jenkins, „Essential Killing” Jerzego Skolimowskiego, „Twarz” Małgorzaty Szumowskiej oraz „Katyń” Andrzeja Wajdy.

Najnowszy tytuł w jego portfolio producenckim to „Jeszcze dzień życia”. Pełnometrażowa hybryda animacji i filmu dokumentalnego, wyreżyserowana przez Damiana Nenowa i Raúla De La Fuente, miała swoją premierę na Festiwalu w Cannes, wzbudzając uznanie krytyków i widzów. Otworzyło ono drzwi do międzynarodowego sukcesu – „Jeszcze dzień życia” był pokazywany na najważniejszych festiwalach filmowych oraz w kinach na całym świecie. Film zdobył między innymi Europejską Nagrodę Filmową 2018 dla Najlepszego Pełnometrażowego Filmu Animowanego, a także przyznawaną przez Hiszpańską Akademię Sztuki Filmowej nagrodę Goya dla Najlepszego Filmu Animowanego.

Obecnie pełni rolę producenta wykonawczego serialu Netflix „Wiedźmin”.