...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Ludzie 50-tki: Paweł Biernat, Biotts – kim jest i co robi?

Paweł Biernat

Leki przyjmowane za pomocą plastrów naskórnych, bez konieczności pamiętania o łykaniu tabletek i nieprzyjemnych efektów ubocznych dla układu pokarmowego. Brzmi jak abstrakcja? Dla zespołu Biotts to realna wizja przyszłości leczenia farmakologicznego. Przedstawiamy Laureata 1. miejsca tegorocznej edycji rankingu 50 Najbardziej Kreatywnych Ludzi w Biznesie - Pawła Biernata, prezesa zarządu Biotts.

Jakie były okoliczności powstania Twojego projektu?

Razem z Janem Melerem, jednym z założycieli Biotts, od lat pasjonujemy się technologią postaci leku i starymi recepturami. Tę wiedzę wykorzystujemy w praktyce. Jakie były początki? Jan pierwotnie był moim nauczycielem. Podczas pracy naukowej staliśmy się przyjaciółmi oraz partnerami biznesowymi, wspólnie dostarczaliśmy na rynek usługi, rozwiązania technologiczne, receptury leków, kosmetyków oraz suplementów diety. W 2016 roku poznaliśmy Konrada Krajewskiego, który pomógł nam pozyskać środki finansowe na rozwój własnych produktów i stworzyć Biotts.

Jak wyglądały początki Twojej działalności? Co było dla Ciebie najważniejsze podczas pierwszych kroków, jakie stawiała Twoja firma?

Nowatorskie formy leków to moja specjalizacja naukowa i pasja. Od lat obserwuję pacjentów cierpiących z powodu stosowania dużej liczby leków. W Biotts pracujemy nad tym, by ich przyjmowanie było mniej uciążliwe i redukowało wystąpienie negatywnych oraz niebezpiecznych interakcji pomiędzy różnymi lekami. Dzięki naszej technologii zmniejszymy ilość zażywanych tabletek obciążających układ pokarmowy i bolesne zastrzyki. Dostępne na rynku rozwiązania transportu leków przez skórę pozwalały aplikować co najwyżej niewielkie ilości małych cząsteczek leków rozpuszczalnych w tłuszczach. Dziś na rynku mamy dostępnych tylko 13 substancji czynnych transportowanych przez skórę. Nie przyjęliśmy tłumaczenia, że „inaczej się nie da”. Postanowiliśmy to zmienić, angażując naszą wiedzę naukową i doświadczenie. Od lat pracowaliśmy nad rozszerzeniem dotychczasowego zbioru substancji przenikających przez warstwę rogową. Rezultat? Nasz system przetransportuje przez skórę m.in. białka, przeciwciała, mRNA i substancje rozpuszczalne w wodzie.

Co było momentem przełomowym w Twoim biznesie i co się z tym wiązało?

Przełomowym momentem był dzień, w którym mieliśmy zrealizowane badania potwierdzające to, że niemożliwe stało się możliwe. Dokonaliśmy dwóch pierwszych zgłoszeń patentowych i podpisaliśmy umowę sprzedaży licencji. Nie udałoby się tego osiągnąć bez pracy i zaangażowania całego zespołu.

Kolejnym krokiem było pozyskanie aniołów biznesu oraz inwestora w drugiej rundzie finansowej. Łącznie pozyskaliśmy 8 mln złotych. Dzięki zebranemu kapitałowi udało się osiągnąć kolejne cele.

 

Przeczytaj także drugą  i trzecią część rozmowy:

Ludzie 50-tki: Paweł Biernat, Biotts – jak funkcjonuje jego biznes i jakie ma plany na przyszłość?

Ludzie 50-tki: Paweł Biernat, Biotts – co go inspiruje?


Paweł BiernatPaweł Biernat, prezes zarządu Biotts, specjalista systemów transdermalnych

Współzałożyciel oraz współautor patentów i systemów terapeutycznych Biotts. Absolwent Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu na wydziale Farmaceutycznym. Technolog postaci leku z ponad 20-letnim doświadczeniem, ekspert w zakresie projektowania: nanonośników substancji czynnych, systemów transdermalnych oraz jałowych, pozajelitowych postaci leku. Autor wielu doniesień oraz publikacji naukowych polskich i zagranicznych. W Biotts odpowiedzialny jest za rozwój biznesowy, dobór produktów strategicznych spółki oraz tworzenie autorskich receptur i tworzeniu chmury patentowej spółki.

 

 

 

partnerzy 50

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF