...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Multikino otwiera pierwsze w Polsce kino w technologii VR

Sieć Multikino jako pierwsza w kraju umożliwia pełne przeżywanie oglądanych filmów podczas specjalnych seansów zrealizowanych w nowoczesnej technologii VR. Dzięki jej użyciu widz zostaje przeniesiony do wirtualnej rzeczywistości i sam staje się bohaterem wydarzeń. Pierwszy seans odbył się 4 sierpnia w warszawskim Multikinie w Złotych Tarasach.

Pierwsze i jedyne takie kino VR (ang. virtual reality – wirtualna rzeczywistość) w Polsce znajduje się na II piętrze Multikina Złote Tarasy w Warszawie. Na jego wyposażenie składają się: 25 obrotowych foteli z technologią Samsung Gear VR, gogle ze smartfonem Samsung Galaxy S8 oraz słuchawki AKG. Wrażenie, jakby widz sam stawał się uczestnikiem filmu i jednocześnie jednym z jego aktorów, wywołuje wysoka rozdzielczość wyświetlanego obrazu (2960 x 1440 pikseli), który Samsung zastosował w swoim smartfonie. Obraz zmienia się wraz z ruchami głowy, stąd użycie obrotowych siedzisk.

Sala Multikino VR by Samsung, którą 4 sierpnia otworzyliśmy w warszawskim Multikinie Złote Tarasy, to zupełnie nowe spojrzenie na kinematografię. Składa się z 25 obrotowych, wygodnych foteli, rozmieszczonych w odpowiedniej odległości, które umożliwiają poruszanie się wokół własnej osi podczas seansu 360. Sala nie jest zupełnie wyciemniona, ponieważ widzowie oglądają filmy za pomocą gogli VR. Na uszach mają słuchawki, co jeszcze bardziej pozwala na odcięcie się od otaczającej rzeczywistości i „zanurzenie” w wirtualnym świecie. W ramach Multikino VR by Samsung działa także strefa barowa, w której można zrelaksować się, zamówić coś do picia czy jedzenia przed lub po seansie – komentuje Marcin Duda, head of digital sieci Multikino – Filmy, które pokazujemy w Multikino VR by Samsung, są zdecydowanie krótsze niż podczas klasycznych seansów – trwają ok. 20 minut. Dzięki zastosowanej technologii widz może przenieść się w miejsce, w którym do tej pory nie był lub nigdy nie dotrze. Multikino VR by Samsung pozwala doświadczyć zdecydowanie więcej niż podczas seansów 2D czy nawet 3D. Wyzwala prawdziwe emocje, które pojawiają się w realnym świecie. Na razie jest to pierwsze tego typu kino w Polsce. Jeśli projekt zakończy się powodzeniem, to niewykluczone, że pojawią się kolejne takie miejsca.

Filmy, które już od dzisiaj można zobaczyć w warszawskim Multikinie w ramach technologii VR, zostały pogrupowane na 4 kategorie: Podróże, Niesamowite doświadczenia, Dla rodzin, Sztuka. – Dzięki współpracy z firmą Discovery widz bez wychodzenia z kina przenosi się w najdalsze zakątki świata, aby podziwiać piękno tamtejszej przyrody – wyjaśnia Marcin Duda – Zapraszamy w podróż po m.in.: Japonii, Włoszech, Hawajach czy Arktyce. Ponadto widz ma możliwość wzięcia udziału w historycznym locie statku kosmicznego Sojuz-30, uruchamiając aplikację The Missed Spaceflight (pol. Przegapiony Lot) i przenosząc się na orbitę okołoziemską. Animacje w dla dzieci przygotowywali twórcy „Madagaskaru”. Z cyklu „Dla rodzin” pokazujemy: „Invasion”, „Discovery tigers”, „Elephants on the Brink”. Filmy z kategorii „Sztuka” pozwalają zapoznać się m.in. z twórczością Salvadora Dali („Dreams of Dali”). W ramach „Niesamowitych doświadczeń” wyświetlamy: „Tokyo Light Oddyssey”, „Sonar”, „Longing for Wilderness”.

Każdy seans jest poprzedzony krótkim instruktarzem wprowadzającym w wirtualny świat. Projekcje trwają maksymalnie do 20 minut. Widz na miejscu ma możliwość wyboru tematyki oglądanych filmów. Oferta jest szeroka i skierowana do każdej grupy wiekowej – od najmłodszych po osoby starsze. Można także skorzystać z oferty dla całej rodziny. – Zależy nam, żeby VR stał się za naszą sprawą rozrywką rodzinną, a nie czymś znanym bliżej tylko wielbicielom nowych technologii – tłumaczy Marcin Duda.

Bilety można od teraz zakupić w kasie Multikina Złote Tarasy lub przez www.multikino.pl. Ceny biletów za seanse VR kosztują: 15 zł (bilet ulgowy) lub 20 zł (bilet normalny) w dzień powszedni i odpowiednio – 19 zł lub 24 zł w weekendy. Przewidziano także bilety w cenach promocyjnych (m.in. VR Rodzinny Weekend za 19 zł). Seanse zaczynają się po godz. 16 od poniedziałku do piątku, a w sobotę i niedzielę Multikino VR jest otwarte przez cały dzień.

Choć technologia wirtualnej rzeczywistości (virtual reality, VR) rozwija się w bardzo szybkim tempie to wciąż dość mało osób miało z nią bezpośredni kontakt i mogło doświadczać tego, jakie możliwości za sobą niesie. Tak pojawił się pomysł na stworzenie „Multikina VR by Samsung”, które łączy technologię  VR z kinem.  Teraz samemu będzie można się przekonać czym jest technologia VR i dlaczego mówi się o niej z tak wielkim entuzjazmem. W „Multikinie VR by Samsung” będziemy mogli obejrzeć różne filmy, których doświadcza się inaczej niż filmy 2D czy 3D. W kinie VR filmy nagrywane są kamerą 360 stopni, więc podczas projekcji stajemy się niemal uczestnikami akcji – komentuje Olaf Krynicki, rzecznik prasowy Samsung – Oglądając film pt. „Missed Spacflight” czujemy się jakbyśmy to my lecieli w kosmos. Ale co będziemy oglądać zależy wyłącznie od nas. Oglądając po raz pierwszy możemy wyglądać przez okno,  przy kolejnej projekcji możemy obserwować wyłącznie przyrządy rakiety, a w jeszcze innym przypadku możemy niemal bawić się przedmiotami, które latają po kabinie a znajdują się w stanie nieważkości. To tak naprawdę kilka filmów w jednym. Wierzę, że kina VR będą zyskiwać na popularności – dodaje Krynicki 

Oprócz możliwości przeżywania prawdziwych emocji w sali kinowej udostępniono strefę barową, w której w oczekiwaniu na seans można zrelaksować się, porozmawiać przy posiłku czy napoju.

Wprowadzając na rynek najnowocześniejszą salę kinową w technologii VR, sieć Multikino zaprosiła do współpracy profesjonalistów. Partnerem merytorycznym i dystrybutorem jest MIMO.OOO – pierwsze w kraju studio dedykowane kreacji i produkcji contentu wirtualnej rzeczywistości i video 360, przeznaczonego do dystrybucji na wszystkich dostępnych platformach: tv, online, mobile, gogle VR. MIMO.OOO to także producent pierwszego na świecie serialu w technologii 360 „Para nie do pary” z Magdaleną Różczką i Pawłem Małaszyńskim w rolach głównych, którego premiera odbyła się we wrześniu 2016 r. na platformie player.pl. Na potrzeby produkcji firma zainicjowała stworzenie autorskiego ringu kamerowego CinematicVR o wysokiej czułości, dzięki czemu możliwe stało się nakręcenie filmu o wysokim standardzie obrazu.

Sieć Multikino współpracuje także z World of VR, znanym na polskim rynku jako lider wykorzystania wirtualnej rzeczywistości podczas różnego rodzaju wydarzeń. Wspólnie z RDS Group firma stworzyła unikalny na świecie system do zdalnego zarządzania wieloma goglami VR i prowadzenia pokazów synchronicznych. Showtime VR jest wykorzystywany przez kina wirtualnej rzeczywistości, targi, agencje oraz przez największe festiwale filmowe i wydarzenia międzynarodowe, np. w Cannes, Kopenhadze, Amsterdamie, Davos czy Warszawie.

 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF