...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Polski rynek pracy – tydzień 40

Polski Rynek Pracy Tydzień 40

COVID-19 to poważne zmiany na polskim rynku pracy: przez 28 tygodni naszych obserwacji zanotowaliśmy zarówno poważne spadki, jak i duże wzrosty liczby ogłoszeń o pracę publikowanych na LinkedIn.

W ciągu 5 pierwszych tygodni z LinkedIn zniknęło 42 495 polskich ofert pracy (zmiana z 173 003 ogłoszeń w 13. tygodniu do 130 508 w tygodniu 18.), natomiast okres 7 kolejnych tygodni to przeplatające się spadki i wzrosty. Najwiecej ogłoszeń o pracę opublikowano w tygodniu 26.: na polskim LinkedIn znajdowało się wtedy 208 141 polskich ofert, co stanowiło wzrost o 20,31% w porównaniu z tygodniem 13. (pierwszym tygodniem obserwacji). W kolejnych tygodniach poziom ogłoszeń o pracę utrzymywał się w granicach 200 000, a następnie Polska doświadczyła kolejnego dużego spadku w tygodniu 35. (o 133 984 ogłoszenia mniej). Od tamtej pory liczba ogłoszeń rosła aż do tygodnia 39., w którym opublikowano na LinkedIn najmniej ogłoszeń o pracę od początku naszych obserwacji – 128 587. Tydzień 40. to z kolei 14 603 ogłoszenia więcej niż w tygodniu 39. (+11,36%).

Polska - liczba ogłoszeń o pracę na LinkedIn 40
Grafika przygotowana przez Career Angels / Troaching Institute

Mamy bardzo dużo zamówień i pracujemy pełną parą, choć o nowe kontrakty musimy ostro walczyć z bardzo dobrze rozwiniętą konkurencją. Nasza firma nie została bezpośrednio dotknięta przez COVID-19 i tylko na początku wszystko wyhamowało, natomiast od maja zaczęliśmy pracować normalnie.

Senior Manager / Branża finansowa

Tydzień 15. vs 40.

Najobszerniejszy ranking, który prowadzimy to porównanie danych z 15. (pierwszego tygodnia obserwacji 36 krajów) i każdego kolejnego tygodnia. W porównaniu z tygodniem 15., w tygodniu 40. Polska zajęła środkowe 19. miejsce: opublikowano o 9 912 ogłoszeń mniej (-6,47%).

Polska vs 36 Tydzień 15 i 40
Grafika przygotowana przez Career Angels / Troaching Institute

Tydzień 39. vs 40.

W przeciągu tygodnia liczba polskich ogłoszeń o pracę na LinkedIn wzrosła: opublikowano o 14 603 ogłoszenia więcej (+11,36%). Taki wynik daje nam 11. miejsce w Europie.

Polska vs 36 Tydzień 39 i 40
Grafika przygotowana przez Career Angels / Troaching Institute

Przed samym wybuchem pandemii aktywnie szukałem pracy i miałem wstępne potwierdzenia w dwóch firmach. Ostatecznie otrzymałem informację, że trzeba poczekać na lepsze czasy… Obecnie przeglądam ogłoszenia publikowane w internecie, ale nic nie przykuwa mojej uwagi.

Key Account Manager / Branża FMCG

Polska i kraje ościenne

W 40. tygodniu wynik procentowy dla Polski i jej sąsiadów wyniósł:

Polska vs Sąsiedzi 40
Grafika przygotowana przez Career Angels / Troaching Institute
  • Niemcy: +15.38%
  • Polska: +11.36%
  • Litwa: +10.49%
  • Czechy: +9.15%
  • Ukraina: +6.54%
  • Słowacja: +6.30%

dodatkowo:

  • Szwecja: +18.42%
  • Dania: -8.71%

 

Polska a Europa Zachodnia

Jeśli chodzi o procentową zmianę liczby ogłoszeń o pracę w porównaniu z 15. tygodniem, w tym tygodniu Polska jest na 19. miejscu w rankingu 36 krajów. Biorąc pod uwagę jedynie kraje Europy Zachodniej, zajmujemy pozycję czwartą (-6,47%), między Holandią (-6,21%) a Szwajcarią (-11,33%).

Polska vs Europa Zachodnia Tydzień 15 i 40
Grafika przygotowana przez Career Angels / Troaching Institute

 

W porównaniu aktualnego tygodnia z poprzednim najwyższe miejsce w Europie Zachodniej zajmuje Szwajcaria (+27,03%), a najniższe Luksemburg (-24,74%). W rankingu ogólnym Polska znajduje się na 11. miejscu, a w zestawieniu z Europą Zachodnią – na trzecim (+11.36%).

Polska vs Europa Zachodnia Tydzień 39 i 40
Grafika przygotowana przez Career Angels / Troaching Institute

 

W porównaniu z zeszłym tygodniem, kiedy Polska zanotowała jeden z najwyższych spadków Europie, tydzień 40. okazał się dużo lepszy pod względem liczby opublikowanych ogłoszeń o pracę na LinkedIn.

 

Zachęcamy do zapoznania się z pełną anglojęzyczną wersją raportu, w której znajdą się dane dla 9 europejskich regionów, m.in. V4, DACH, Europa Południowa, czy Kraje Bałtyckie.

Pełny raport z tygodnia 39. ukaże się w sobotę 3 października po południu na www.Linkedin.com/Showcase/Market-Signals.

Aby na bieżąco śledzić sygnały płynące z rynku pracy, warto nas obserwować na LinkedIn:
Career Angels: codzienne porady dotyczące zarządzania karierą i poszukiwania pracy.
Hidden Job Market: grupa, na której udostępniamy cotygodniowy przegląd wyjątkowych ofert pracy dla doświadczonych managerów i executives.

 

O Market Signals

Umiejętność interpretacji sygnałów, które zapowiadają nadejście pewnych tendencji, jest niezbędna dla skutecznego poruszania się po wszelkich obszarach gospodarczych. Każdy, komu zależy na kompetentnym zarządzaniu zasobami ludzkimi, własną karierą, lub procesem poszukiwania pracy, powinien zwrócić uwagę na sygnały płynące z rynku pracy, który odzwierciedla cechy VUCA dzisiejszego świata.

Od 13. tygodnia 2020 (połowa marca) roku monitorujemy liczbę ogłoszeń o pracę na portalu LinkedIn w 18 europejskich krajach. W tygodniach 15. oraz 17. rozszerzyliśmy obserwacje do odpowiednio 36 i 38 krajów. Dzięki temu jesteśmy w stanie mierzyć KPI, które pozwala na dość trafne wyczucie ogólnych tendencji na rynku pracy.

Dodatkowo sposób, w jaki pracujemy z klientami, zapewnia nam wejście za kulisy rekrutacji, i dotychczas pozwoliło na kontakt z ponad 5 tysiącami europejskich firm rekrutacyjnych i Executive Search, oraz prawie 20 tysiącami decydentów z wielu krajów. Rozmowy z prezesami, dyrektorami HR, inwestorami, członkami zarządów, headhunterami i kandydatami uzupełniają nasze dane ilościowe o szczegółowe i indywidualne opisy wdrożonych rozwiązań, a także obaw, powodzeń, opinii i przewidywań. Zgromadzone dane i spostrzeżenia zbieramy i analizujemy, aby można było wykorzystać je do mądrzejszego zarządzania karierą i bardziej skutecznego poszukiwania pracy.

 

Career Angels to międzynarodowy butik doradztwa kariery & HR, który od 2010 roku świadczy usługi dla: - klientów indywidualnych: zarządzanie karierą (w tym różnorodne testy), układanie strategii szukania pracy, przygotowanie CV, badania rynku, polecanie najlepszych headhunterów, przygotowanie do rozmów kwalifikacyjnych, coaching. - firm: usługi outplacementowe (programy indywidualne, executive albo międzynarodowe), usługi HR (szkolenia, coaching, doradztwo) w zakresie m.in. AC/DC, ścieżek kariery, poprawiania jakości procesów rekrutacyjnych wewnętrznych i zewnętrznych (m.in. candidate experience) lub tworzenia kultury organizacyjnej (m.in. employee experience). - szkół biznesu (G/E/MBA): współpraca z biurami karier i biurami relacji z absolwentami, indywidualne konsultacje kariery, webinary, warsztaty lub bootcampy. Nasz zespół składa się z ponad 20 osób, a nasi konsultanci mają min. 10 lat doświadczenia w HR, rekrutacji, Talent Management połączonego z doradztwem lub coachingiem. Stawiamy na dobrą analitykę, indywidualne podejście oraz wysoką jakość świadczonych usług z wyczuleniem na rynek VUCA.

Career Angels