Poruszenie w nieruchomościach
Wraz z nadejściem pandemii wszyscy wieścili kryzys, krach i koniec Świata. A ostatnie 2 lata były w mojej branży najbardziej pracowite od czasu, gdy w 2010 założyłam agencję nieruchomości. Olbrzymie wzrosty cen, mnóstwo transakcji, wysprzedanie większości ofert z rynku. Konsekwencją był brak czasu na urlop. Znajomym mówiłam, że nie mam czasu na wakacje, bo zarabiam. Będę jeździć jak będzie kryzys. Czy to już?
Podziwiam osoby, które twierdzą, że umieją przewidywać przyszłość.
Niektórzy podobno wiedzą czy ceny nieruchomości będą rosły czy spadały. Ukończyłam SGH, uczestniczyłam w wykładach wielu noblistów, interesuję się astrologią i tarotem, ale mam pokorę…
Nie wiem co będzie za miesiąc w Polsce … Ekonomia to taka trochę socjologiczna nauka o historii. Jednoczesnego splotu światowej pandemii, wojny, inflacji i materializujących się w przeciągu mgnienia okiem ustaw w wysoko zglobalizowanym i cyfrowym świecie jeszcze nie mieliśmy.
Z ciekawością obserwuję trendy, które zmieniają rynek nieruchomości.
Jeszcze kilka lat temu wszyscy chcieli inwestować w mieszkania na wynajem. W 2018 i 2019 widać było wyraźnie, że rynek jest już nasycony i aby pozyskać najemcę trzeba konkurować ceną. A trend się nie zatrzymywał. Przyszła pandemia, a z nią pustostany. Po wybuchu wojny na Ukrainie mieszkań na wynajem w Polsce znów brakuje. Wzrost czynszy rok do roku sięga w różnych miastach ok 30%. Rosną stopy zwrotu z inwestycji. Tymczasem teraz Polacy chętniej kupiliby coś zagranicą. Hiszpania i Portugalia przeżywają boom. Wiele osób decyduje się na sprzedaż mieszkania w Polsce, które można by świetnie wynająć, a następnie zakup w ciepłych krajach nieruchomości wakacyjnych, które najprawdopodobniej wkrótce będą stały puste.
Jednocześnie dotrzeć zagranicę jest coraz trudniej, nie tylko przez rosnące ceny ropy, ale też niespotykane dotychczas trudności na lotniskach. Powszechnie słyszy się o opóźnieniach, odwołanych lotach i zagubionych bagażach. Możliwe do uzyskania na nieruchomościach wakacyjnych roczne stopy zwrotu budzą moje wątpliwości. Dochodzą do tego doniesienia o małpiej ospie.
Czy zatem południe Europy to na pewno najlepszy kierunek inwestowania?
Skoro decyzjami ludzi nie kieruje zdrowy rozsądek tylko naśladownictwo, jak przepowiedzieć co będzie kolejną modą? Można pokusić się o jej wykreowanie. Tylko kto ma aż taki budżet marketingowy?
Poza Skarbem Państwa, który właśnie kreuje modę na niepłacenie kredytów mieszkaniowych. Ach przepraszam, akurat tę kampanię finansują wbrew swojej woli banki…
W tak szalenie zmiennych okolicznościach zalecam inwestycje planować długoterminowo, ale żyć chwilą.
Podobno, aby zmienić nawyki potrzebujemy kilku tygodni. Z pewnością pandemia wpłynęła
na nie nieodwracalnie. Zmieniła też nasze potrzeby, marzenia i priorytety.
Obserwuję niesamowity pociąg do zielonego.. Ludzie chcą mieszkać w domach lub choć ich namiastkach w postaci szeregówek z tycim ogródkiem. Mieszkania bez balkonów są na straconej pozycji, a te z tarasem i zielenią przeżywają swoje 5 minut. Niestety rosnące stopy procentowe uniemożliwiły tysiącom ludzi realizację marzeń o własnym trawniku.
Możliwość zdalnej pracy pozwala młodym ludziom na zamieszkanie w domach z dala od centrów miast. Czy kryzys energetyczny sprawi, że zbyt wysokie koszty życia przekierują falę znów w kierunku mieszkań? Coraz częściej widzę wiaty z solarami, pod którymi zaparkowane są elektryczne auta. Domy pasywne,
w których energia elektryczna pochodzi z paneli fotowoltaicznych a ogrzewanie z pompy ciepła wspomaganej rekuperacją, nie są mrzonką a rzeczywistością. Pojawiają się nawet na rynku wtórnym.
Podobno kultura współdzielenia była nieuchronna. Świetnie sprawdza się jeśli chodzi o auta czy hulajnogi. W mojej branży się jednak ten trend się nie ziszcza. Tak, wynajem na pokoje jest popularny, ale to raczej konieczność ekonomiczna, nie wolny wybór.
Jest ciekawie, spodziewam się, że może być ciekawiej.
Po kilkunastu latach pracy wiem jedno: na pewno jeszcze coś mnie zaskoczy. Całe szczęście lubię mix polskich mądrości ludowych z nauką.
Zatem dywersyfikuję swoje portfolio inwestycyjne, by nie trzymać wszystkich jajek w jednym koszyku, oraz omijam owcze pędy. I to doradzam moim Klientom.
Marta Gadzińska – Ekspert Nieruchomości, właścicielka agencji EKSPERCI.pro
Ekspert Nieruchomości, właścicielka agencji EKSPERCI.pro, wykładowca na Uczelni Łazarskiego. Specjalizuje się w wysokiej jakości obsłudze wymagających klientów indywidualnych. Absolwentka SGH. Pracowała blisko 10 lat w marketingu międzynarodowych korporacji, takich jak L’Oréal czy British American Tobacco. Zaczynała jako hostessa i asystentka, potem reprezentantka handlowa, szkoleniowiec, PRowiec, aż w końcu menadżerka odpowiedzialna za duże projekty nagradzane na branżowych konkursach. Po spędzeniu 3 lat w USA i urodzeniu córki postanowiła porzucić korporacje i zmienić branżę skupiając się na swojej pasji. Pierwszym krokiem było ukończenie studiów podyplomowych z Wyceny, a następnie z Pośrednictwa w Obrocie Nieruchomościami. Teraz sama dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem m.in. jako wykładowca i prelegent na największych konferencjach branżowych. Laureatka nagrody Lider profesjonalnej obsługi klienta w obrocie nieruchomościami magazynu „Businesswoman&life”. Ćwiczy jogę. Czas najbardziej lubi spędzać na długich spacerach z psem. Uważa, że nie ma rzeczy, których nie byłaby w stanie osiągnąć. Tylko nie wszystkie warto. Więc albo coś robi na 100% albo wcale.
Profil: https://www.linkedin.com/in/martagadzinska/
Autorka jest mentorką w Klubie Mentorek Sieci Przedsiębiorczych Kobiet, który jest realizowany w ramach programu Biznes w Kobiecych Rękach finansowanego przez Citi Foundation i Fundację Citi Handlowy.
Sieć Przedsiębiorczych Kobiet to fundacja, której celem jest wspieranie kobiet w budowaniu i rozwijaniu ich biznesów. W SPK wierzymy, że wyposażając kobiety w ekspercką wiedzę i kontakty sprawimy, że będą sprawcze i niezależne finansowo. Kompleksowo wspieramy przedsiębiorczość kobiet poprzez: rozwijanie kobiecej społeczności zawodowej, mentoring, inicjowanie programów akceleracyjnych i biznesowych oraz popularyzowanie inwestowania przez kobiety. Mamy aż 50 000 obserwatorek w mediach społecznościowych! Zapraszamy także Ciebie https://www.linkedin.com/company/fundacja-przedsiebiorczosci-kobiet W naszej społeczności działa też wyjątkowy Klub, realizowany w ramach programu Biznes w Kobiecych Rękach finansowanego przez Citi Foundation i Fundację Citi Handlowy. To Klub Mentorek, który zrzesza 150 kobiet posiadających bogate doświadczenie zawodowe, którym chętnie się dzielą. Skorzystaj z wiedzy naszych mentorek - zapraszamy do lektury ich tekstów.