Smart Home – wygoda i oszczędność
Zaawansowane, inteligentne systemy, dzięki którym możesz zarządzać całym domem? Supernowoczesne urządzenia, które ułatwiają nam życie i praktycznie myślą za nas? Jeszcze do niedawna takie systemy i urządzenia kojarzyły nam się z filmami science fiction. Wciąż wydaje nam się, że takie rozwiązania to luksus, na który nie możemy sobie pozwolić. Jednak inteligentne domy to już rzeczywistość, która coraz szybciej wkracza w nasze życie. Jak działają inteligentne systemy? Które urządzenia smart warto mieć w swoim domu?
Inteligentne systemy – czym są i jak działają?
Jeszcze do niedawna do poszczególnych urządzeń w domu mieliśmy jeden pilot. Pilot do telewizora, pilot do klimatyzacji i jeszcze jeden do odtwarzacza DVD. Jednak przy większej ilości nowoczesnych urządzeń w domu czy dodatkowego oświetlenia, sterowanie nimi za pomocą osobnych pilotów staje się dość uciążliwe. Nie dość, że piloty lubią się gubić, to jeszcze musimy pamiętać, który jest do czego. A jeśli mamy kilka urządzeń tej samej firmy, problem jest jeszcze większy.
Na szczęście w końcu nasz problem został rozwiązany, bowiem opracowano inteligentne systemy, dzięki którym możemy sterować wieloma urządzaniami za pomocą jednego pilota czy smartfona. Ale nie myślcie, że to jedyna zaleta tego systemu. Wyobraźcie sobie, że kiedy wychodzicie z kuchni, światło samo się wyłącza. Albo ogrzewanie można włączyć zdalnie wyłącznie w pokoju, w którym ktoś aktualnie przebywa. Wyobraźcie sobie, że czujecie się bezpieczniej, bo inteligentne czujniki dymu wykryją przypalającą się potrawę czy ogień rozprzestrzeniający się w domu. To nie science fiction. To rzeczywistość. Inteligentne systemy to nie tylko mniejsze zużycie energii elektrycznej czy gazu. To także bezpieczeństwo i wygoda.
Jak działają inteligentne systemy? Zwykle w całym domu czy ogrodzie rozmieszczone są czujniki, które przekazują sygnał (za pomocą kabla lub fal radiowych) do głównego sterownika. Są to m.in. czujniki ruchu, wilgotności, ciśnienia, dymu, natężenia światła czy zalania. Gdy tylko wyczują jakieś zmiany wewnątrz lub na zewnątrz domu, przekazują je do naszego „centrum dowodzenia”. Przykładowo czujniki ruchu zainstalowane na zewnątrz budynku i będące częścią systemu bezpieczeństwa mogą zareagować, gdy wykryją ruch wokół budynku pod nieobecność mieszkańców. Wówczas nie tylko powiadomią właścicieli, ale też włączą światło w domu czy zablokują drzwi. Z kolei czujniki ciepła obniżą temperaturę, gdy nikogo nie będzie w domu.
Inteligentne urządzenia i sprzęty
Inteligentny dom to nie tylko systemy do zdalnego sterowania ogrzewaniem czy roletami. To także urządzenia, które stworzono po to, by ułatwiać nam życie. Są one przede wszystkim energooszczędne i wiele rzeczy potrafią zrobić za nas. Przykłady? Najprostszym przykładem jest pralka, którą możemy uruchomić zdalnie albo zaprogramować tak, by pranie włączyło się o konkretnej godzinie. Są też lodówki, które dzięki zainstalowanym w środku kamerom zrobią zdjęcie zawartości, gdy jesteśmy na zakupach i chcemy wiedzieć, co musimy kupić. Albo te niezwykle energooszczędne, które ustawiają temperaturę chłodzenia odpowiednio do przechowywanych produktów i powiadomią nas o awarii czy braku prądu. Tego typu lodówki znajdziecie tutaj.
Dzisiejsze nowoczesne urządzenia mają przede wszystkim oszczędzać nasz czas i ułatwiać wykonywanie codziennych czynności nawet wtedy, gdy nie ma nas w domu. Z tego też powodu coraz częściej spotkamy odkurzacze, które posprzątają mieszkanie podczas naszej nieobecności czy piekarniki, które same ustawią parametry pieczenia odpowiednio do rodzaju potrawy.
Inteligentne systemy i urządzenia coraz szybciej wkraczają do naszych domów. Co ważne, niekoniecznie musimy wydawać na nie krocie, bowiem zamiast zaawansowanych pilotów czy urządzeń sterujących producenci umożliwiają nam zarządzanie sprzętem z poziomu aplikacji w telefonie. Nowoczesne i energooszczędne urządzenia wciąż powstają. Są teraźniejszością i przyszłością naszego życia.