...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

„Niepodległość” – niezwykły film o walce i zwycięstwie o powrót Polski na mapę świata

Po raz pierwszy będzie można zobaczyć odnalezione i nigdy wcześniej niepublikowane materiały filmowe z lat 1914-1923. Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, Telewizja Polsat oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapraszają wszystkich Polaków do obejrzenia wyjątkowego i jedynego w swoim rodzaju pamiętnika tamtych lat. Uroczysta premiera odbędzie się 12 listopada w Teatrze Wielkim w Warszawie pod patronatem narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w 100-lecie odzyskania niepodległości.

Film „Niepodległość” powstał dzięki kilkuletniej pracy oraz odnalezieniu doskonałej jakości materiałów archiwalnych z lat 1914-1923, które nie były dotychczas publikowane. Całość materiałów, dzięki najnowszym osiągnięciom techniki filmowej, została odrestaurowana i pokolorowana.

 „Niepodległość” pokazuje fenomen odzyskania niepodległości w 1918 roku,  walkę o jej utrzymanie w pierwszych latach II Rzeczypospolitej oraz budowę nowej, niepodległej Polski. To wyjątkowy obraz tego, jak nasi rodacy najpierw wywalczyli, a potem budowali swoją wolną i niepodległą Ojczyznę.

Począwszy od I wojny światowej i udziale w niej setek tysięcy Polaków, którzy w różnych armiach na wielu frontach walczyli z myślą, że ten wyczekiwany przez wiele lat konflikt państw zaborców, doprowadzi wreszcie do powrotu Polski na mapę Europy i świata. Poprzez walkę o granice, w tym  powstanie wielkopolskie i powstania śląskie, kluczową dla polskiej wolności zwycięską wojnę polsko-bolszewicką, plebiscyty oraz zabiegi dyplomatyczne, w tym te najważniejsze z konferencji w Wersalu. Aż po czas budowy i tworzenia nowego państwa, wolnej i niepodległej Polski, którą miliony naszych przodków musiało stworzyć od nowa. Jest to więc również kronika ówczesnego życia społecznego, gospodarczego i kulturalnego. Będzie można zobaczyć, że po latach walki i przelewania krwi, przyszedł czas  na codzienną pracę, naukę jak i  rozrywkę.

Narrację w filmie prowadzą świadkowie i uczestnicy wydarzeń, którzy pozostawili pisemne świadectwa swych losów i historii.

Film będzie miał swoją uroczystą premierę pod patronatem narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Teatrze Wielkim w Warszawie wieczorem 12 listopada, a wszyscy Polacy będą mogli go obejrzeć w tym samym czasie w Polsacie. Sponsorem Głównym premiery w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej jest firma PGE.

Przy produkcji filmu wykorzystano archiwalia francuskie, niemieckie, rosyjskie, amerykańskie, ukraińskie oraz polskie (Filmoteka Narodowa- Instytut Audiowizualny). Wszystkie archiwalia pochodzą z lat 1914 – 1923. Całość materiałów archiwalnych została zrekonstruowana cyfrowo i pokolorowana, 80% to materiały dotąd nie znane i po raz pierwszy pokazane polskiej publiczności.

Film wyprodukowała MWM Media Sp. z o.o. przy współpracy z Telewizją Polsat, Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym.

Zwiastuny filmu można obejrzeć w serwisie YouTube oraz pobrać tutaj.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Warszawa ma nową aplikację na 100-lecie niepodległości

Mieszkańcy i turyści mogą już przespacerować się po Warszawie z 1918 roku. Pomoże im w tym specjalna aplikacja mobilna, która powstała z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. „Wasza Warszawa 1918/2018” wyznaczy trasy zwiedzania, przedstawi najważniejsze miejsca i postaci na archiwalnych nagraniach, a także zaproponuje udział w grach miejskich i quizach. Aplikację przygotowała Grupa Me & My Friends, a zawartość merytoryczną zapewnił warszawski Dom Spotkań z Historią.

Przez cały rok Warszawa świętuje 100-lecie niepodległości podczas licznych wydarzeń kulturalnych, edukacyjnych i sportowych. Z okazji oficjalnych obchodów pod hasłem „Stolica wolności 1918-2018” powstała również dedykowana aplikacja mobilna zrealizowana przez agencję interaktywną – Grupę Me & My Friends. Multimedialny projekt jest przewodnikiem o miejscach i osobach, które zapisały się w historii miasta i Polski.

Warszawa oczami Piłsudskiego, Paderewskiego i Tuwima

W zwiedzaniu towarzyszą twórcy niepodległości, a także zasłużeni dla miasta pisarze, sportowcy, aktorzy, wybitni naukowcy i architekci. Należą do nich m.in. Józef Piłsudski, Ignacy Jan Paderewski, Julian Tuwim, Janusz Korczak, Maria Dąbrowska, Janusz Kusociński czy Piotr Drzewiecki – pierwszy prezydent Warszawy  w II Rzeczypospolitej. Do opisu każdej postaci dołączone są historyczne nagrania oraz archiwalne wideo.

Obraz dawnej Warszawy odżywa także dzięki wspomnieniom mieszkańców ulicy Marszałkowskiej, Starej Ochoty czy Powiśla, a kalendarium pozwala prześledzić bieg wydarzeń, w których rodziła się ,,Stolica wolności”. Za pomocą aplikacji można również skorzystać z mapy historycznej i zobaczyć, jak wyglądała Warszawa w 1918 roku. Użytkownicy mogą także sprawdzić swoją wiedzę na temat odzyskania niepodległości w jednym z quizów.

Spacer po (nie)znanej stolicy

„Wasza Warszawa 1918/2018” jest dedykowana nie tylko mieszkańcom, którzy pragną na nowo odkrywać historię swojego miasta. Projekt został stworzony także z myślą o turystach, którzy przyjadą do stolicy Polski w jubileuszowym roku. Zwiedzanie miasta ułatwią im gotowe listy spacerów, które łączą ważne miejsca i proponują do wyboru kilka tras.

Program tegorocznych obchodów zachęca do wspólnego, radosnego świętowania 100-lecia niepodległości. Aplikacja zaprasza do aktywnego spędzania czasu, a jedną z propozycji dla całych rodzin są gry miejskie. Z pomocą wbudowanego w telefon kompasu uczestnicy muszą odnaleźć kolejne punkty na mapie, wykonać zdjęcia i zrealizować różne zadania.

Darmowa aplikacja mobilna „Wasza Warszawa 1918/2018” jest już dostępna do pobrania na urządzenia z systemem Android lub iOS. Za jej stworzenie i wdrożenie odpowiadała Grupa Me & My Friends, a zawartością merytoryczną przygotował Dom Spotkań z Historią, instytucja kultury miasta st. Warszawy. Zajmuje się przede wszystkim krzewieniem historii Polski i Europy Środkowo-Wschodniej w XX wieku.

Linki do pobrania aplikacji:

Google Play         http://bit.ly/WaszaWarszawa

App Store            http://bit.ly/Wasza_Warszawa

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF