...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Konsolidacja kredytów – na czym polega? Dla kogo to dobre rozwiązanie?

konsolidacja kredytów

Kredyt konsolidacyjny to rozwiązanie, które kierowane jest do osób posiadających dwa kredyty lub więcej i chcących, zamiast kilku rat płacić jedną i to najlepiej niższą niż suma dotychczasowych. Czy to możliwe? Kiedy to rozwiązanie naprawdę się sprawdza?

Jak działa konsolidacja kredytów?

Konsolidacja kredytów polega przede wszystkim na połączeniu kilku kredytów lub pożyczek w jedno. Taki kredyt konsolidacyjny ma na celu ułatwienie zapanowania nad zadłużeniem, a przede wszystkim uniknięcie ryzyka zaburzenia harmonogramu spłaty rat, pojawienia się dodatkowych odsetek i rosnącego zadłużenia. Najprościej rzecz ujmując, cały proces wygląda następująco:

  1. Składasz do banku wniosek o kredyt konsolidacyjny, w którym umieszczasz informacje o całym swoim zadłużeniu, szczegóły wszystkich kredytów i pożyczek oraz wskazujesz te, które chcesz skonsolidować.
  2. Bank po rozpatrzeniu pozytywnie twojego wniosku i podpisaniu umowy na nowy niejako kredyt gotówkowy, opłaca w twoim imieniu wszystkie konsolidowane pożyczki i kredyty.
  3. Ustają wszystkie twoje wcześniejsze (te skonsolidowane) zobowiązania w ramach wcześniej zawartych umów.
  4. Zamiast tego obowiązuje cię umowa kredytu konsolidacyjnego na nowych warunkach.

Kredyt konsolidacyjny – dla kogo?

Kredyt konsolidacyjny powstał przede wszystkim z myślą o osobach, które mają kilka różnego rodzaju zadłużeń, nie zawsze zawieranych na zbyt korzystnych warunkach. W wielu przypadkach okazuje się, że spłata wszystkich tych rat jest problematyczna i suma zadłużeń stanowi poważne obciążenie dla domowego budżetu. Kredyt konsolidacyjny pozwala zmniejszyć to obciążenie, z reguły przez wydłużenie okresu kredytowania. Dzięki temu jedna rata takiego kredytu jest niższa od sumy rat pochodzących ze wcześniejszych zobowiązań. Niestety w dużej liczbie przypadków wydłużony okres kredytu konsolidacyjnego oczywiście oznacza także wyższe koszty. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że odsetki wynikające np. z niezapłaconych rat mogą znacznie bardziej obciążyć domowy budżet. Kredyt konsolidacyjny mimo wyższej kwoty pozwala łatwiej poradzić sobie z zadłużeniem.

Co ciekawe, zarówno kredyt konsolidacyjny hipoteczny, jak i inne jego formy mogą się jednak w niektórych przypadkach okazać bardziej korzystne nie tylko na poziomie pojedynczej raty, ale całościowego kosztu kredytu. Dotyczy to szczególnie konsolidacji kredytów zawieranych na mało korzystnych dla kredytobiorcy warunkach. W takim przypadku naprawdę warto postarać się i uzyskać kredyt konsolidacyjny.

Nie zawsze jednak ta forma finansowania się opłaca, warto więc otworzyć kalkulator kredytu konsolidacyjnego i sprawdzić, jak będzie to wyglądało w twoim przypadku. Nie warto jednak bać się kredytów konsolidacyjnych. Mogą one przynieść naprawdę istotny oddech finansowy i nieco większe bezpieczeństwo dla domowego budżetu.

Czy konsolidacja kredytu zawsze się opłaca?

Kredyty konsolidacyjne cieszą się dobrą opinią u kredytobiorców. Więcej o tej formie pomocy finansowej możesz przeczytać na 17bankow.com. Na kredytem konsolidacyjnym zawsze warto się zastanowić, natomiast trzeba także liczyć się z tym, że nie w każdym przypadku okaże się on tańszy od dotychczasowych zobowiązań. Jeśli jednak grozi ci niezapłacenie raty, utrata płynności finansowej, niemożność dotrzymania zobowiązań wynikających z umów, warto rozważyć zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego, nawet jeśli finalnie, całościowo okaże się on droższy. Kredyt konsolidacyjny online pozwala bowiem obniżyć miesięczną ratę zadłużenia, a to w wielu przypadkach naprawdę istotna pomoc.


Źródło: 17bankow.com

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF