...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

„Nasz sukces to także ludzie, którzy uwierzyli w nasz zespół i nasz pomysł”. Katarzyna Zielińska, Alicja Stankiewicz, Małgorzata Zielińska, Marek Turkiewicz. coat-it [Ludzie 50tki]

ranking-50-coat-it

Co przyczyniło się do sukcesu Waszej firmy?

Pierwsze, co przychodzi do głowy to determinacja i silna motywacja. Sporo wysiłku kosztował nas rozwój pomysłu na samym początku, kiedy obie miałyśmy pełnoetatowe prace i musiałyśmy finansować nasze przedsięwzięcie z środków prywatnych. Powiększenie zespołu o osobę z kompetencjami biznesowymi wiązało się ze zwiększeniem zainteresowania naszym rozwiązaniem oraz wydłużeniem listy potencjalnych klientów, do których udało się dotrzeć. Zatrudnienie osoby ze znajomością szeroko pojętych kwestii administracyjnych, spowodowało, że okresowe rozliczenia dofinansowania oraz współpraca z organami celnymi nie spędzają nam już snu z powiek.

Jeśli chodzi o nasza technologię, to okazuje się, że jest ona w stanie rozwiązać wiele bolączek, z którymi boryka się przemysł powłokowy oraz końcowi odbiorcy. Stąd też dość spore zainteresowanie. Bo chyba każdy z nas marzy o samochodzie bez rdzy na karoserii czy też chromowanych elementach mebli, które długo pozostają piękne i błyszczące.

Nasz sukces to także ludzie, którzy uwierzyli w nasz zespół i nasz pomysł. Ludzie, którzy zdecydowali się zainwestować w coat-it czy też współpracują z nami, testując nasze produkty.

Który moment w życiu uważacie za najbardziej kreatywny i dlaczego?

Nie potrafię wymienić jednego momentu. Te momenty dzieją się po prostu, kiedy z Katarzyną wymieniamy się informacjami i spostrzeżeniami, kiedy razem pracujemy w laboratorium, kiedy jedziemy razem na spotkanie z klientem. Staramy się nie chodzić utartymi ścieżkami i widzieć możliwości, tam, gdzie inni widzą tylko trudności i problemy.

Kto lub co było i jest inspiracją w Waszych działaniach biznesowych? Dlaczego?

Alicja: Inspiracją w moich działaniach biznesowych była dr Irena Eris. Zaczynała w czasach niesprzyjających prowadzeniu własnej działalności, a mimo to stworzyła firmę rozpoznawalną i nagradzaną poza granicami naszego kraju. Ona również zostawiła pracę naukową. Rozwijała swoje przedsięwzięcie na własnych zasadach, zgodnie z własnymi wartościami.

Katarzyna: jako miłośnik gorzkiej czekolady, wskażę na Jana Wedla (który podobnie jak ja miał doktorat z chemii). Kiedy odziedziczył fabrykę czekolady, założoną przez jego dziadka, nie osiadł na laurach. Inwestował w nowe technologie i widział przyszłość w mediach (słynne reklamy i zdjęcia gwiazd kina dodawane do tabliczek czekolady), wprowadził wyroby Wedla na rynki zagraniczne. Dbał o swoich pracowników (nawet w trudnym okresie II wojny światowej), a do tego był filantropem.

Jakich rad udzieliłbyś startującym biznesom na podstawie własnego doświadczenia?

Swobodniej i mniej stresująco jest mierzyć się z trudnościami (a tych w rozwijaniu biznesu nie brakuje) mając zaangażowany i zmotywowany zespół. Dlatego rozważnie należy podejść do jego budowania. Dobrze jest również skonfrontować pomysł z potrzebami i wymaganiami rynku już na początkowym etapie przedsięwzięcia. To znacznie ułatwia planowanie kolejnych kroków w rozwoju.


Katarzyna Zielińska

Katarzyna Zielińska co-founderka & CTO w coat-it. Od wielu lat związana z badaniami i wdrażaniem rozwiązań wykorzystujących nanomateriały. Była członkiem międzynarodowych zespołów badawczych w Polsce, Holandii i Wielkiej Brytanii. Swoją pasję do nieoczywistych, innowacyjnych rozwiązań realizuje opracowując produkty coat-it. Gdyby nie była chemikiem, zostałaby fotografem. A póki co kolekcjonuje analogowe aparaty fotograficzne.

 

 

Alicja Stankiewicz, współzałożycielka coat-it i pomysłodawca technologii. Swoją pasję do chemii realizowała na uczelniach w Polsce i Wielkiej Brytanii. Inicjując projekty badawcze zdobyła doświadczenie w zakresie technologii materiałowych związanych z procesami nanoszenia powłok ochronnych o różnych funkcjonalnościach. Teraz tę pasję i kluczowe zainteresowania realizuje w coat-it.

 

 

malgorzata-zielinskaMałgorzata Zielińska, kierownik działu administracyjno-prawnego w coat-it. Absolwentka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej na Wydziale Prawa. Od lat wspiera firmy w zakresie obsługi administracyjno-prawnej. Postanowiła dołączyć do zespołu coat-it, ponieważ od zawsze fascynował ją świat nauki i wypływające z niego innowacje oraz postęp technologiczny. Będąc częścią firmy badawczo-rozwojowej, ma szansę wspierania i bezpośredniej obserwacji powstawania nowej technologii.
Jej pasją jest nadawanie nowego życia starym przedmiotom. Szczególnie upodobała sobie renowację kultowych dzisiaj mebli polskiego designu z lat 50 i 60.

marek-turkiewiczMarek Turkiewicz – dołączył do zespołu w listopadzie 2020. Zadaniem Marka jest spojrzenie na firmę i jej rozwój od strony biznesowej. Mając wieloletnie doświadczenie z branży stalowej, jak również wiele lat praktyki na stanowiskach związanych ze sprzedażą, eksportem, budowaniem strategii, rozwojem organizacji, jej procesów i zespołów, wspiera współzałożycielki coat-it niezbędną wiedzą i pomysłami.

partnerzy 50

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

„Wyobrażamy sobie coat-it jako pioniera i lidera w projektowaniu i wytwarzaniu dodatków dla przemysłu powłokowego”. Katarzyna Zielińska, Alicja Stankiewicz, Małgorzata Zielińska, Marek Turkiewicz. coat-it [Ludzie 50tki]

Katarzyna ZIelinska Alicja Stankiewicz coat it

Jaki problem rozwiązuje Wasz projekt? Na jakie wyzwania odpowiada?

Może nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale wiele przedmiotów codziennego użytku, takich jak klamki, krany czy obudowy telefonów są pokryte cienką warstwą, tak zwaną powłoką. Powłoka ta chroni pokryty element przed zużyciem i/lub pełni rolę dekoracyjną. Technologia coat-it rozwiązuje problemy ograniczonych właściwości powłok. Dodatkowo przyczynia się do zrównoważonego wykorzystania surowców naturalnych, zmniejszenia użycia lub nawet wyeliminowania z procesów części szkodliwych dla środowiska substancji czy ograniczenia emisji CO2. Rozwiązanie jest dostosowywane do istniejących sposobów wytwarzania takich powłok, stąd po stronie odbiorcy nie ma konieczności modyfikacji procesów technologicznych. Przy zastosowaniu naszego produktu otrzymuje się powłoki ochronne o znacznie polepszonych właściwościach antykorozyjnych, zwiększonej odporności na ścieranie oraz twardości, a także o nowych właściwościach (np. właściwościach samoczyszczących). To ostatnie jest odpowiedzią na wyzwanie, jakie stawia przed nami pandemia. A przekładając to na codzienne życie – nasza technologia może wydłużyć czas życia karoserii samochodu, spowodować, że metalowe urządzenia będą rzadziej się psuły lub nawet zwiększały bezpieczeństwo w miejscu pracy.

Jakie trudności napotkaliście po drodze? Czy dziś możemy powiedzieć, że ta sytuacja się zmieniła?

Prowadzenie prac badawczo-rozwojowych nad rozwiązaniem opartym o nanomateriały wymaga dostępu do powierzchni laboratoryjnej i sprzętu laboratoryjnego oraz użycia zaawansowanych technik analitycznych i testów, a to kosztuje. Trudnością było znalezienie finansowania naszego pomysłu. Pukałyśmy do różnych drzwi przez kilkanaście miesięcy i w końcu się udało. Udało się zapewnić fundusze na dwa lata działalności. Dzięki pozyskanemu finansowaniu mamy w pełni wyposażone laboratorium, udało się ukończyć prace nad dwoma produktami w tym ich testy. Teraz kolej na rozpoczęcie produkcji i pierwszą sprzedaż. Ale żeby móc to zrealizować, znów pukamy do kilku kolejnych drzwi.

Czy marzenia daje się realizować w pojedynkę? Jak budujecie swój zespół? Jak znajdujecie ludzi, z którymi chcecie pracować? Czy Wasza firma już ma w swoich strukturach dział HR, czy radzicie sobie inaczej, jak?

Marzenie, jakim jest budowanie własnej firmy, znacznie łatwiej jest realizować zespołowo. Posiadanie zespołu składającego się z ludzi o różnorodnych osobowościach i doświadczeniu powoduje, że szybciej rozwiązuje się trudności, że efektywniej docieramy do odbiorców rozwiązania i że często jest wesoło. Nie mamy działu HR, więc metodą prób i błędów dobieramy współpracowników. Nasz zespół nie jest duży i w większości składa się z osób, które znałyśmy wcześniej, do których mamy zaufanie i które wnoszą brakujące kompetencje. Mamy za sobą pierwszą rekrutację na stanowisko pracownika laboratoryjnego. Oprócz koniecznych umiejętności zdefiniowałyśmy także istotne dla nas cechy charakteru naszego wymarzonego pracownika i w ten sposób udało się wybrać odpowiednią osobę.

Jakie macie plany rozwoju Waszego biznesu w przyszłości?

Intensywnie pracujemy nad ekspansją firmy na rynek niemiecki, a później w perspektywie dwuletniej na pozostałe rynki europejskie, które wykazują zainteresowanie naszym rozwiązaniem. Planujemy też rozwijać portfolio naszych produktów. Wyobrażamy sobie coat-it jako pioniera i lidera w projektowaniu i wytwarzaniu dodatków dla przemysłu powłokowego.


Katarzyna Zielińska

Katarzyna Zielińska co-founderka & CTO w coat-it. Od wielu lat związana z badaniami i wdrażaniem rozwiązań wykorzystujących nanomateriały. Była członkiem międzynarodowych zespołów badawczych w Polsce, Holandii i Wielkiej Brytanii. Swoją pasję do nieoczywistych, innowacyjnych rozwiązań realizuje opracowując produkty coat-it. Gdyby nie była chemikiem, zostałaby fotografem. A póki co kolekcjonuje analogowe aparaty fotograficzne.

 

 

Alicja Stankiewicz, współzałożycielka coat-it i pomysłodawca technologii. Swoją pasję do chemii realizowała na uczelniach w Polsce i Wielkiej Brytanii. Inicjując projekty badawcze zdobyła doświadczenie w zakresie technologii materiałowych związanych z procesami nanoszenia powłok ochronnych o różnych funkcjonalnościach. Teraz tę pasję i kluczowe zainteresowania realizuje w coat-it.

 

 

malgorzata-zielinskaMałgorzata Zielińska, kierownik działu administracyjno-prawnego w coat-it. Absolwentka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej na Wydziale Prawa. Od lat wspiera firmy w zakresie obsługi administracyjno-prawnej. Postanowiła dołączyć do zespołu coat-it, ponieważ od zawsze fascynował ją świat nauki i wypływające z niego innowacje oraz postęp technologiczny. Będąc częścią firmy badawczo-rozwojowej, ma szansę wspierania i bezpośredniej obserwacji powstawania nowej technologii.
Jej pasją jest nadawanie nowego życia starym przedmiotom. Szczególnie upodobała sobie renowację kultowych dzisiaj mebli polskiego designu z lat 50 i 60.

marek-turkiewiczMarek Turkiewicz – dołączył do zespołu w listopadzie 2020. Zadaniem Marka jest spojrzenie na firmę i jej rozwój od strony biznesowej. Mając wieloletnie doświadczenie z branży stalowej, jak również wiele lat praktyki na stanowiskach związanych ze sprzedażą, eksportem, budowaniem strategii, rozwojem organizacji, jej procesów i zespołów, wspiera współzałożycielki coat-it niezbędną wiedzą i pomysłami.

partnerzy 50

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

„Najważniejsze podczas pierwszych kroków stawianych przez naszą firmę było ustanowienie wspólnego gruntu”. Katarzyna Zielińska, Alicja Stankiewicz, Małgorzata Zielińska, Marek Turkiewicz. coat-it [Ludzie 50tki]

coat-it-gala-50-kreatywnych

Jakie były okoliczności powstania Waszego projektu?

Założycielki coat-it, Alicja i Katarzyna, znają się od czasów studiów. Każda z nas przez wiele lat rozwijała własną karierę naukową. Realizowałyśmy też wspólne projekty. Połączenie sił i kolejny wspólny projekt pokazały, jak duży mamy potencjał. Po roku do zespołu dołączyli Małgorzata i Marek. Wprowadzenie nanomateriałów do powłok ochronnych poprawia właściwości powłok oraz pozwala otrzymywać materiały o tak wyjątkowych właściwościach jak samooczyszczenie się, samozaleczanie czy ograniczanie ilości mikroorganizmów na powierzchniach, których dotykamy. Postanowiłyśmy więc sprawdzić, czy nasze pomysły mogą być wykorzystane praktycznie. Spotkałyśmy się z bardzo pozytywnym odzewem ze strony przemysłu. To wpłynęło na naszą decyzję o powołaniu do życia coat-it – spółki, która ma szansę zrewolucjonizować rynek powłok ochronnych.

Jak wyglądały początki Waszej działalności? Co było dla Was najważniejsze podczas pierwszych kroków, jakie stawiała Wasza firma?

Początki naszej działalności to próba pogodzenia istniejących obowiązków zawodowych i rodzinnych z zaangażowaniem w rozwój wspólnego przedsięwzięcia. W związku z tym, że mieszkałyśmy wówczas w różnych miejscach Wielkiej Brytanii, zdalnie prowadziłyśmy większość spotkań na długo przed pandemią. Można rzec, że wyprzedzamy trendy :). Najważniejsze podczas pierwszych kroków stawianych przez naszą firmę było ustanowienie wspólnego gruntu – ustalenie wspólnych wartości, celów i wspólnej drogi do ich osiągnięcia. Już wtedy wiedziałyśmy, że oprócz rozwijania nowej technologii, chcemy działać w sposób zrównoważony i pozytywnie oddziaływać zarówno na środowisko jak i na lokalne społeczności. Stąd nasze zaangażowanie w różne inicjatywy promujące naukę (Nauka dla społeczeństwa) oraz szeroko rozumiane dzielenie się wiedzą i doświadczeniami, które mają zachęcić młodzież do rozwoju i pracy na rzecz lepszego świata (wykład dla studentów z Nigerii, udział w Światowym Tygodniu Przedsiębiorczości).

Co było momentem przełomowym w Waszym biznesie i co się z tym wiązało?

Takich momentów było chyba kilka. Jedne z nich było niewątpliwie otrzymanie dofinansowania na realizację prac badawczo-rozwojowych w Polsce. Wiązało się to z rezygnacją z pracy w Wielkiej Brytanii oraz przeprowadzką i założeniem własnej firmy w Polsce. Kolejny to nawiązanie współpracy z firmami, które są zainteresowane wdrożeniem naszej technologii i rozpoczęcie testów naszych produktów. To niesamowite patrzeć jak coś, co powstało w naszym laboratorium jest wykorzystywane na przedmiotach codziennego użytku.


Katarzyna Zielińska

Katarzyna Zielińska co-founderka & CTO w coat-it. Od wielu lat związana z badaniami i wdrażaniem rozwiązań wykorzystujących nanomateriały. Była członkiem międzynarodowych zespołów badawczych w Polsce, Holandii i Wielkiej Brytanii. Swoją pasję do nieoczywistych, innowacyjnych rozwiązań realizuje opracowując produkty coat-it. Gdyby nie była chemikiem, zostałaby fotografem. A póki co kolekcjonuje analogowe aparaty fotograficzne.

 

 

Alicja Stankiewicz, współzałożycielka coat-it i pomysłodawca technologii. Swoją pasję do chemii realizowała na uczelniach w Polsce i Wielkiej Brytanii. Inicjując projekty badawcze zdobyła doświadczenie w zakresie technologii materiałowych związanych z procesami nanoszenia powłok ochronnych o różnych funkcjonalnościach. Teraz tę pasję i kluczowe zainteresowania realizuje w coat-it.

 

 

malgorzata-zielinskaMałgorzata Zielińska, kierownik działu administracyjno-prawnego w coat-it. Absolwentka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej na Wydziale Prawa. Od lat wspiera firmy w zakresie obsługi administracyjno-prawnej. Postanowiła dołączyć do zespołu coat-it, ponieważ od zawsze fascynował ją świat nauki i wypływające z niego innowacje oraz postęp technologiczny. Będąc częścią firmy badawczo-rozwojowej, ma szansę wspierania i bezpośredniej obserwacji powstawania nowej technologii.
Jej pasją jest nadawanie nowego życia starym przedmiotom. Szczególnie upodobała sobie renowację kultowych dzisiaj mebli polskiego designu z lat 50 i 60.

marek-turkiewiczMarek Turkiewicz – dołączył do zespołu w listopadzie 2020. Zadaniem Marka jest spojrzenie na firmę i jej rozwój od strony biznesowej. Mając wieloletnie doświadczenie z branży stalowej, jak również wiele lat praktyki na stanowiskach związanych ze sprzedażą, eksportem, budowaniem strategii, rozwojem organizacji, jej procesów i zespołów, wspiera współzałożycielki coat-it niezbędną wiedzą i pomysłami.

partnerzy 50

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF