Jakie są najnowsze trendy beauty? Według Avon „Future of Beauty Report 2024” to promiennie wyglądająca skóra, troska o środowisko i well-being

Czy gładka cera bez zmarszczek to nadal najważniejszy cel pielęgnacji? Najnowszy Raport Avon „Future of Beauty Report 2024” pokazuje, że 97 proc. Polek priorytetowo traktuje zdrowie skóry, a 83 proc. sprawdza, czy ich kosmetyki pochodzą od odpowiedzialnych producentów. To właśnie te czynniki decydują o wyborze produktów do codziennej pielęgnacji. Avon doskonale to wie, dlatego oferuje najbardziej innowacyjne kosmetyki do pielęgnacji dostępne dla każdego. Powstają one w nowoczesnym Centrum Badawczo-Rozwojowym w Garwolinie, w którym polscy naukowcy i naukowczynie opracowują innowacyjne składniki i technologie. Poprzez nowe inwestycje i rozwój fabryki marka oferuje kosmetyki nie tylko spełniające wyśrubowane standardy jakości, ale również powstałe w sposób przyjazny środowisku. I to wszystko tutaj, w Polsce 😊

Zdrowa skóra przede wszystkim!

Dlaczego kobiety dbają o swoją cerę? Jeszcze kilka lat temu odpowiedź była jedna – by wyglądać młodo. Dziś 92% kobiet przebadanych przez Avon nadal wskazuje przeciwdziałanie starzeniu jako cel pielęgnacji, ale nie jest to cel jedyny ani najważniejszy. Według najnowszego raportu Avon[1], kobiety ze wszystkich krajów stosują pielęgnację przede wszystkim dla zdrowia, dobrego samopoczucia i nawilżenia skóry i każdy z tych trzech powodów jest postrzegany jako ważniejszy niż przeciwdziałanie jej starzeniu. Na całym świecie aż 97% kobiet stosuje kosmetyki do pielęgnacji cery, aby zapewnić jej nawilżenie.

Trend ten pojawił się już w raporcie Avon Power in Ageing z 2022 r., w którym połowa kobiet przyznała, że zdrowie jest ważniejsze niż wygląd.

Pod okiem profesjonalistów

Wraz ze wzrostem świadomości konsumentów na temat pielęgnacji i zdrowia skóry, rosną również wymagania dot. składników kosmetyków. Kobiety coraz częściej zwracają uwagę na skład i poszukują rozwiązań, które po prostu działają. W odpowiedzi na to Avon tworzy kosmetyki wysokiej jakości, które są dostępne dla każdego. Za najbardziej innowacyjnymi technologiami i patentami stoją naukowcy i naukowczynie Avon, którzy opracowują formuły rewolucjonizujące rynek beauty. Najważniejszym odkryciem w dziedzinie pielęgnacji skóry ostatnich 50 lat jest Protinol™. Badania kliniczne potwierdzają, że ten składnik aktywny stymuluje produkcję dwóch typów kolagenu kluczowych dla zachowania elastyczności i sprężystości skóry. Protinol™ sprawia, że zawartość kolagenu typu 1 i typu 3 zbliża się do optymalnego stosunku, zwykle występującego tylko w skórze dziecka, dzięki czemu efekty można zobaczyć już po 7 dniach stosowania.

Protinol™ zawarty jest w bestsellerowym serum odmładzająco-wzmacniającym Anew, które sprzedawane jest na świecie co 30 sekund! W nowym odmładzająco-wzmacniającym kremie Anew Protinolu™ jest aż 10 razy więcej niż w dotychczasowych formułach! To najsilniej działająca pielęgnacja od Avon.

Teraz najnowocześniejsze technologie Avon powstają w Centrum Badawczo-Rozwojowym w Garwolinie. Jest to część największej i najnowocześniejszej fabryki firmy na świecie, poświęconej opracowywaniu innowacyjnych i zrównoważonych produktów do pielęgnacji cery i ciała, makijażu oraz zapachów. Nad produkcją kosmetyków marki czuwają topowi w branży naukowcy i naukowczynie, którzy opracowują najnowocześniejsze formuły.

W poszukiwaniu autorytetów w świecie beauty

Pomimo rosnącej liczby influencerów udzielających porad dotyczących pielęgnacji skóry, ponad jedna trzecia kobiet na świecie stwierdziła, że dermatolog lub lekarz jest osobą, której ufają w tej kwestii najbardziej. W Polsce 36 proc. badanych największym zaufaniem darzy  profesjonalistów zajmujących się pielęgnacją cery, a prawie jedna czwarta (23 proc.) czerpie wiedzę z internetowych profili prowadzonych przez dermatologów. Zaledwie 6 proc. Polek deklaruje zaufanie do porad beauty publikowanych przez influencerów.

Cena za piękno

Wraz ze wzrostem kosztów życia coraz większą popularność zyskują tańsze zamienniki droższych kosmetyków do pielęgnacji i makijażu. Nieco inaczej wygląda to na naszym rynku. 21 proc. Polek uważa, że bardziej kosztowne produkty wcale nie są lepsze od swoich tańszych odpowiedników, a pozostała grupa dostrzega różnicę w jakości produktów z różnych półek cenowych.

Prawie dwie trzecie (65 proc.) Polek deklaruje gotowość zapłacenia więcej za kosmetyki do pielęgnacji skóry, jeśli byłyby one bardziej przyjazne dla środowiska. Trzy czwarte z nich (75 proc.) wierzy, że wyższa cena oznacza lepszą jakość, a 35 proc. czuje, że w ten sposób robi coś dobrego dla planety. Jednak silne jest także przekonanie, że to nie konsumenci powinni płacić za produkcję bardziej zrównoważonych produktów. Ponad połowa (52 proc.) Polek uważa, że to marki powinny przejąć na siebie związane z tym koszty.

Katarzyna Lato-Jabłońska, Kierowniczka Działu Inżynierii Opakowań w Avon, komentuje: „Kluczowym elementem naszej strategii biznesowej jest dalsze testowanie zrównoważonych technologii, a także badanie odnawialnych i regeneracyjnych składników formuł i opakowań. Przykładem jest testowanie bioplastiku o ujemnej emisji dwutlenku węgla, wytwarzanego poprzez pobieranie węgla z powietrza i przekształcanie go w kompostowalne biotworzywo. To rozwiązanie nie tylko redukuje ślad węglowy produktu, ale także usuwa dodatkowy węgiel z powietrza – jest więc ujemny pod względem emisji dwutlenku węgla.

Wprowadziliśmy również Lifecycle Assessment, przełomowe narzędzie do pomiaru całkowitego wpływu produktu na środowisko. Mierzy ono cały cykl życia produktu – od wody, emisji dwutlenku węgla, odpadów i odnawialności – i umożliwia nam uzyskanie danych, dzięki którym każdy projektowany przez nas produkt jest lepszy od poprzedniego”.

Magiczna trójka

Na całym świecie 63 proc. kobiet, niezależnie od wieku i dochodów, preferuje minimalistyczny system dbania o cerę, oparty na użyciu maksymalnie trzech produktów. Dzięki wielozadaniowym kosmetykom, takim jak sera i kremy do stosowania zarówno rano, jak i wieczorem, uproszczenie pielęgnacji skóry i zaoszczędzenie miejsca na łazienkowej półce nigdy nie było łatwiejsze.

[1] Nowy raport „Future of Beuty Report 2024″, opracowany przez Red Consultancy na zlecenie firmy Avon, powstał w oparciu o odpowiedzi 7,2 tys. kobiet z Wielkiej Brytanii, Włoch, Turcji, RPA, Filipin, Rumunii oraz Polski. W badaniu wzięło udział tysiąc Polek.

 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Kobieta – klucz do marketingu?

8 marca to z pozoru idealna okazja dla marketerów w celu dotarcia do kobiet i postawienia ich w świetle reflektorów. Zastanówmy się jednak: czy zaplanowanie działań na dzień, w którym płeć żeńska jest bombardowana z każdej strony prokobiecymi reklamami, promocjami i kampaniami społecznymi, jest dobrym pomysłem na wyróżnienie się na tle konkurencji czy też zdobycie rozgłosu w jakiejś sprawie?

Przeanalizujmy tą kwestię pod paroma względami.

OLX „Bez jaj”

W 2020 roku OLX wypuścił bardzo ciekawą kampanię na temat nierówności kobiet pod względem wynagrodzeń w Polsce. Jak podają bohaterki reklamy: „Zarabiamy w Polsce ok. 18,5% mniej od mężczyzn. To tak, jakbyśmy pracowały za darmo przez 68 dni w roku, czyli do dzisiaj, do 8 marca. I jak się z tym czujecie w Dzień Kobiet?”. Kampania „Bez jaj” pomimo, że ujrzała światło dzienne akurat w święto płci żeńskiej, nawiązuje do niego wyłącznie poprzez podkreślenie realnej sytuacji, jaka ma miejsce w Polsce. W ten sposób OLX w ciekawy sposób wykorzystał 8 marca zwracając uwagę na problem, z jakiego większość z kobiet mogła sobie w ogóle nie zdawać sprawy. Dzień Kobiet w tym przypadku był jednym z elementów kampanii, a nie jej głównym powodem.

Avon „Niech Cię usłyszą”

Nowa kampania powstała jako część strategii „Watch Me Now” prowadzonej przez markę Avon. Jej celem jest zachęcenie kobiet do dzielenia się swoimi historiami, które mogłyby zainspirować innych do działania. Akcja #MeToo pokazała, że właśnie jeden głos może mieć ogromne znaczenie i zapoczątkować globalne zmiany w tematach, o których się nie mówi.

Avon w tym przypadku porusza problem pewności siebie. Motywuje, wspiera i daje poczucie Girl Power wszystkim kobietom, a także możliwość zabrania głosu i przyczynienia się do zmian na lepsze jutro. Na dodatek każda historia to 1 dolar przekazany na prokobiece cele społeczne.

Kampania ruszyła na tyle wcześnie, że nie została przyćmiona przez inne działania komunikacyjne.

GaleriaMarek.pl „tydzień kobiet”

Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że z okazji pewnych świąt i wydarzeń, możemy liczyć na symboliczne rabaty od ulubionych marek. Zwykle jednak taka promocja ogranicza się wyłącznie do jednego dnia lub ewentualnie weekendu. GaleriaMarek.pl wpadła natomiast na nieco inny pomysł. Promocje rozpoczęły się na tydzień przed Dniem Kobiet, dając swoim klientom możliwość skorzystania z rabatów dla poszczególnych marek z dużo większym wyprzedzeniem. Dlaczego był to dobry pomysł? Klienci, mogąc dokonać zakupów przed „Dniem Ostatecznym”, są bardziej skłonni do wydawania pieniędzy przez cały tydzień w jednym miejscu niż tego samego dnia, szukając ofert u różnych dostawców.

Chcemy czegoś więcej

Współcześni konsumenci, a przede wszystkim kobiety, oczekują wartości dodanej od komunikacji, która jest do nich skierowana. Obecnie promocje z okazji jakiegoś święta nie są niczym szczególnym, a raczej czymś oczekiwanym i wymaganym. Badania Boston Consulting Group pokazują, że kobiety odpowiadają za ponad 80% decyzji zakupowych. Właśnie dlatego wszelkie kampanie kierowane do nich, nie powinny być czymś „okazjonalnym”; taka komunikacja powinna być prowadzona długoterminowo.

Zauważ, że wiele marek w swoich kampaniach stara się w odpowiedni sposób dotrzeć do swojej grupy docelowej. W przypadku kobiet możemy się spotkać z działaniami opartymi o femvertising, czyli nurt poruszający takie tematy, jak: body positiving, równość płci, obalanie stereotypów, a także siłę kobiet, tzw. „woman empowerment”.

Weźmy dla przykładu markę H&M, która posiada w swojej ofercie zarówno odzież damską, jak i męską, a także dziecięcą. Ich kampanie, pomimo że są skierowane do różnych grup docelowych, są przy tym odpowiednio dostosowane pod względem treści. W 2016 roku H&M wypuścił kampanię „She’s a Lady”, promującą nową kolekcję jesienną dla kobiet, a jednocześnie obalającą stereotypy życia codziennego. W 2019 roku marka zaprezentowała nową kampanię strojów kąpielowych na lato, w której postawiła na #bodypositive. Na zdjęciach mogliśmy dostrzec modelki o różnych typach sylwetki, a także w ich naturalnym wydaniu – bez obróbki Photoshopa. Można nawet zauważyć, że w ostatnim czasie marka rozszerzyła swoją ofertę o H&M+, wprowadzając modele dla osób +size.

Jaki jest wniosek? Wykorzystanie femvertisingu w działaniach komunikacyjnych marki przekłada się na budowanie wizerunku marki przyjaznej kobietom. Zauważ, że taka komunikacja nie jest jednorazową akcją, ale ciągłym procesem, podczas którego marka zdobywa szacunek płci pięknej. W ten sposób firma traktuje Dzień Kobiet jako dodatek do swojej prokobiecej komunikacji, a nie jako jej główny element.

Kobieta to Twój target

Jak już wspomniałam, kobiety odpowiadają za większość decyzji zakupowych. Marka Old Spice w swojej reklamie idealnie wykorzystała ten fakt.  Chcąc wypromować produkt dla mężczyzn, Isaiah Mustafa, zwraca się do kobiet jako decydentek w sprawie męskich kosmetyków. Określając siebie jako „The Man Your Man Could Smell Like”, sugeruje, że dzięki użyciu produktu marki Old Spice przez swojego partnera, będą mogły poczuć się jak przy nim – bohaterze reklamy. Efekt? Spot ukazał się w 2010 roku, jednak liczba wyświetleń na youtube w dalszym ciągu rośnie, a pod filmem stale pojawiają się nowe komentarze.

Zauważ, że pomimo, że grupą docelową produktu są mężczyźni, komunikacja została skierowana do kobiet, które mogą mieć wpływ na decyzje zakupowe płci męskiej.

Woman remembers

Spójrzmy jeszcze na sytuację, która miała miejsce pod koniec 2020 roku. Żyjemy w czasach, kiedy konsumenci wymagają od marek objęcia konkretnego stanowiska w danym temacie. Jednak, pomimo, że sporo firm starało się nie wypowiadać w sprawie Strajku Kobiet i pozostać neutralne pod tym względem, czerwone błyskawice zalały nasze media społecznościowe zarówno przez konta osobiste, jak i biznesowe. Należy zauważyć, że mimo, że znak stał się popularnym chwytem marketingowym i okazją do podkręcenia sprzedaży, większość marek potraktowała go raczej jako symbol niezależności, wsparcia i wolności słowa, co dodawało i w dalszym ciągu dodaje otuchy kobietom w walce z systemem.

Tematy polityczne nie należą jednak do najłatwiejszych i często budzą kontrowersję. Właśnie dlatego marki, które poparły Strajk Kobiet z pewnością zyskały przychylność wielu konsumentek, co może mieć znaczący wpływ na dalsze „obserwowanie” marki.

 

Jak zatem przyciągnąć uwagę kobiet?

  1. Nie prowadź działań prokobiecych wyłącznie w okolicach 8 marca – możesz zginąć w tłumie. Jeżeli zależy Ci natomiast na osiągnięciu szybkich efektów w stosunkowo krótkim czasie, zacznij z wyprzedzeniem – przynajmniej na tydzień przed Dniem Kobiet.
  2. Poruszaj problemy społeczne dotyczące kobiet – one zawsze walczyły i zawsze będą walczyć o swoje prawa. Dlatego warto o tym mówić głośno.
  3. Nie kieruj się stereotypami – kobiety chcą je obalać. Pink is not always the new black.
  4. Bądź odważny/odważna w swoich działaniach marketingowych – to nie czas na chowanie głowy w piasek, obecnie nie ma tematów tabu.

 

Jak widzisz, kobieta ma obecnie ogromne znaczenie w świecie marketingu. Warto jednak zadbać o odpowiednią komunikację, która będzie do nich skierowana. Jak możesz tego dokonać? Obserwuj – sytuację, trendy, zachowania. Wszystko może mieć wpływ na Twoje działania i Twój sukces. Powodzenia!

 

Cyrek Events to agencja eventowa, która powstała by łączyć dwie rzeczywistości: offline i online, zamiłowanie do nowych technologii i miłość do eventów. Wiemy, że coraz trudniej zaskoczyć czymś uczestników, dlatego uważnie śledzimy, (a czasem wyprzedzamy!) bieżące trendy, aby zapewnić naszym klientom niepowtarzalne doznania i efekt WOW! cyrekevents.com

Cyrek Events

Avon wprowadził nową kategorię produktów – koktajle i suplementy diety Liiv

Avon

Misją Avon od ponad 130 lat jest wspieranie kobiet by były zdrowe, niezależne i czuły się pięknie we własnej skórze. Ich potrzeby są dla firmy zawsze na pierwszym miejscu. Prawidłowe odżywianie ma znaczenie dla zdrowia, a zdrowie jest fundamentem piękna, dlatego Avon wprowadził do swojego portfolio nową kategorię produktów – koktajle i suplementy diety Liiv.

W naszej firmie słowo „piękno” ma ponadwymiarowe znaczenie. Na bycie „piękną”, oprócz ładnego wyglądu, składa się wewnętrzna siła kobiet, ich niezależność, bezpieczeństwo, ale też zdrowie i dobre samopoczucie. Tym razem postanowiliśmy skupić się na dwóch ostatnich elementach. W dzisiejszych czasach kobiety coraz więcej uwagi poświęcają swojej witalności, kondycji i well-being. Dlatego chcemy zaproponować im coś, czego do tej pory nie było w katalogu Avon – koktajle i suplementy diety Liiv. Wierzymy, że dbanie o siebie powinno zacząć się od troski o własne zdrowie i samopoczucie. Linia Liiv dostarcza im składniki odżywcze, których potrzebują, aby poczuć się dobrze i pięknie niezależnie od wieku i stylu życia, jaki prowadzą.

Anna Werstler, Dyrektor Marketingu CEE w Avon

Avon Liiv to skoncentrowane w wygodnej formie produkty, bogatych w białko, błonnik, witaminy i minerały, które pomogą zadbać o zbilansowaną dietę, odprężenie i piękny wygląd konsumentek.

W skład nowej linii wchodzą cztery produkty:

  • Zbilansowany koktajl Liiv w proszku, który po zmieszaniu z mlekiem, stanowi kompletny i pyszny zamiennik śniadania, obiadu lub kolacji. Zawarte w nim wysokiej jakości białko, błonnik i 25 niezbędnych witamin i minerałów będą idealnym uzupełnieniem Twojej codziennej, zbilansowanej diety.
  • Relaksacyjny suplement diety Liiv w tabletkach, kojąco wpłynie na Twoje samopoczucie, abyś mogła cieszyć się zdrowym i głębokim snem.
  • Suplementacja kolagenowa Liiv pomaga wygładzać zmarszczki i poprawiać elastyczność skóry, co zostało udowodnione klinicznie.
  • Koncentrat Liiv z aloesem, zieloną herbatą i imbirem, który sprawi, że picie 2 litrów płynów dziennie stanie się o wiele przyjemniejsze i wesprze funkcjonowanie układu odpornościowego.

Produkty z linii Liiv są dostępne za pośrednictwem dedykowanych Konsultantek Avon od katalogu
C10.


Źródło: Informacja prasowa Avon

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Cyberbezpieczeństwo [ALERT BIZNESOWY]

Cyberbezpieczeństwo

8 czerwca 2020 r. hakerzy zaatakowali system IT międzynarodowej korporacji Avon. Jego podsystemy jeden po drugim przestały działać. Mówimy o gigantycznej korporacji o obrotach powyżej 5 mld dolarów, dla której system IT jest fundamentalnie ważny dla realizacji jakichkolwiek transakcji. Firma sama nie wie, kiedy i jak jej systemy zostały zainfekowane oraz jakie są tego konsekwencje.

Prawie zawsze w tej sytuacji firmy mają ten sam komunikat: „The Company is evaluating the extent of the incident and working diligently to mitigate the effects, applying all efforts to normalize operations”. Nic z niego nie wynika poza jednym: nie ma bezpiecznych systemów IT. Są tylko lepiej lub gorzej chronione. Oznacza to, że strategicznie firma musi stale stawiać sobie dwa strategiczne pytania: (1) dlaczego systemy powinny być jak najlepiej zabezpieczone, 2) jak zapewnić to bezpieczeństwo.

Odpowiedź na pytanie „dlaczego?” jest prosta: Dane są fragmentem tożsamości firmy i jej pracowników, dostawców, klientów. Ograniczony dostęp do nich jest składową kontraktu rynkowego, który firma zawiera ze swoimi interesariuszami. Jeśli ten kontrakt zostaje złamany, cierpi reputacja firmy i zaufanie do niej zanika.

Odpowiedź na pytanie „jak?” jest znacznie bardziej skomplikowana i natury technicznej. Najprościej można powiedzieć, że wymaga to stałego testowania systemu, łatania jego dziur, staranności wszystkich użytkowników w doborze haseł, kontroli logowania i wylogowywania z systemu oraz dokładnej analizy wszystkich, nawet najsłabszych sygnałów, że coś mogłoby być nie tak. Dodatkowo wskazane są okazjonalne, celowe, profesjonalnie przeprowadzane próby łamania własnych zabezpieczeń, w celu szukania słabych punktów systemu.

Niebezpieczeństwa związane z upowszechnianiem się produktów szeroko rozumianego przemysłu IT można w głównej mierze podzielić na trzy kategorie:

  1.  Związane z błędami w systemach informatycznych.
  2.  Związane z nieumiejętnym posługiwaniem się narzędziami IT przez użytkowników.
  3.  Związane z działaniem przestępczym, takim jak sabotaż systemów (energetycznych, finansowych, obronnych itp.), kradzieże informacji, pieniędzy i dóbr materialnych (np. ciężarówek wraz z ładunkiem), rozsiewanie dezinformacji itp.

Błędy w systemach IT

Za bezpieczeństwo teleinformatyczne (cyberbezpieczeństwo) odpowiadają również producenci, dostawcy oprogramowania wykorzystywanego przez dany IT. Producenci oprogramowania, broniąc się przez możliwym zarzutem oraz odszkodowaniem spowodowanym błędem w ich programie, z reguły wyłączają swoją odpowiedzialność następującym ustępem w treści licencji:

Producent oprogramowania zwraca uwagę, że w oparciu o bieżący stan techniki, nie jest możliwe wyprodukowanie programu komputerowego w taki sposób, aby bezbłędnie pracował we wszystkich możliwych konfiguracjach. Producent gwarantuje w oparciu o doświadczenie dotychczasowych użytkowników, że do dnia zawarcia niniejszej umowy nie zna żadnych błędów w przekazywanym programowaniu.

Kuriozalność tej deklaracji polega na tym, że producent gwarantuje, iż nie zna żadnych błędów w przekazywanym programowaniu. Jedyne więc, co jest w stanie zagwarantować użytkownikowi, to że odkrywane w przyszłości błędy będą również dla niego prawdziwą niespodzianką. Domyślnie oznacza to także, że taki stan rzeczy pozwoli producentowi wypuszczać na rynek kolejne, „ulepszone” wersje swojego produktu, co będzie objęte dodatkowo płatnym abonamentem serwisowym.

Jest powszechnie znanym faktem, że użytkownik nabywający aplikację informatyczną musi taki stan rzeczy zaakceptować i to na piśmie przyjmując tzw. „wyłączenia odpowiedzialności” (disclaimer) ze strony producenta aplikacji.

Trudno sobie wyobrazić, że producent jakiegokolwiek nieinformatycznego produktu przemysłowego ― samochodu, pralki, telewizora czy budynku ― mógłby zażądać od swoich klientów zgody na podobne zrzeczenie się swoich praw. Jednakże w przemyśle IT jest to zjawisko praktycznie nie znające wyjątków.

Z reguły w danym systemie informatycznym współpracuje ze sobą wiele programów. Brak gwarancji niezawodności jednego z nich powoduje rozszerzenie braku tej gwarancji na inne programy. W rezultacie nie ma gwarancji producentów, że cały system będzie zawsze działać poprawnie i będzie odporny na nieautoryzowane użytkowanie.

Szybkie lekcje z pandemii

Obserwujemy bezprecedensowy wzrost znaczenia cyfrowych kanałów komunikacji w firmie po COVID’owej. Firmy w sposób dramatyczny uzależniły się w ostatnich 4 miesiącach od wszelkiego rodzaju aplikacji video-konferencyjnych. Firmy najczęściej korzystają z jednej aplikacji tego rodzaju, nie budując – póki co – alternatywy/ścieżki bezpieczeństwa na wypadek … „awarii”. Oczywiście teoretycznie istnieją coraz liczniejsze ogólnodostępne platformy (np. z poziomu przeglądarki internetowej), ale wtedy pod znakiem zapytania staje bezpieczeństwo przekazywanych treści (prowadzanych rozmów, emitowanych prezentacji, etc.) oraz efektywność samego narzędzia (przy kilkuset osobowej firmie jest to już wyzwaniem).

Poza tym narzędzia do zwykłej rozmowy czy konferencji to już zdecydowanie za mało. Firmy muszą coraz częściej sięgać do narzędzi zdalnej pracy grupowej (twórczej, warsztatowej), takich jak: Miro, Mural, Whiteboard, Freehand, Mindmeister, Conceptboard, etc.

Ogromna część pracowników firm wciąż pracuje z domu, a sprawne łącze w domu pracownika staje się także problemem pracodawcy. Sprawne tj. odpowiednio szybkie, stabilne, zapewniające możliwość aktywacji połączeń tunelowych/szyfrowanych.

Nie da się już uniknąć permanentnego rozwijania kompetencji cyfrowych pracowników – systemowo, w całej organizacji, na każdym niemal stanowisku. Czasy, w którym zadzwonimy po kolegę IT, żeby pokazał jak się włącza coś w jakimś programie odeszły do lamusa.

Zaledwie 25% młodych ludzi w UE określa siebie jako „mających wysoki poziom kompetencji informatycznych”, przez co rozumieją, że potrafią korzystać z wyszukiwarek internetowych, umieszczać wiadomości na forach dyskusyjnych, wysyłać maile „z załącznikami”, dokonywać zakupu i wymiany plików muzycznych itp. W tej sytuacji nie dziwi fakt, że aż 46-56% firm we wszystkich sektorach bezskutecznie poszukuje informatyków, którzy zajęliby się ich systemami informatycznymi i ich ochroną przed rozmaitymi zagrożeniami.

Rodzaje ataków hakerskich:

  • wysyłanie zainfekowanych informacji, podszywając się pod użytkownika sieci (spoofing),
  • udawanie osoby lub instytucji godnej zaufania i wyłudzanie danych/pieniędzy (phishing),
  • tworzenie imitacji strony internetowej, np. banku i w ten sposób uzyskiwanie danych do logowania (pharming),
  • monitorowanie przepływu danych, takich jak nazwy użytkowników czy hasła (sniffing),
  • blokada sieci przez zajęcie wszystkich wolnych zasobów serwerów i ataki równocześnie z wielu komputerów (DDoS),
  • wysyłanie ogromnych ilości danych, co obciąża serwer (SYN flooding).

Ataki z wewnątrz (inside attackers)

Raport Data Breach Investigation amerykańskiego giganta telekomunikacji Verizon zwraca uwagę na 5 typów tzw. inside attackers:

1. Nieostrożny pracownik, który celowo łamie lub obchodzi zasady dopuszczalnego użytkowania systemów teleinformatycznych, np. przez instalowanie nieautoryzowanych aplikacji, wyłączanie oprogramowania zabezpieczającego albo łamanie ustalonych procedur. Działania te często nie są złośliwe, lecz podyktowane brakiem wiedzy lub chęcią uproszczenia pracy.
2. Agent wewnętrzny – osoba mająca dostęp do informacji poufnych, zrekrutowana lub przekupiona z zewnątrz w celu przekazywania danych.
3. Niezadowolony pracownik, który ma dostęp do poufnych informacji i usiłuje zaszkodzić swojej organizacji, niszcząc dane albo zakłócając jej działalność.
4. Złośliwy informator – pracownik z dostępem do danych korporacyjnych, który wykorzystuje nadane mu w systemie uprawnienia dla osobistego zysku. Może być motywowany przez hakerów prowizją od okupu przy okazji ataku albo zainteresowany sprzedażą własności intelektualnej.
5. Beztroska trzecia strona to partner biznesowy, kontrahent narażający firmę na wyciek danych poprzez zaniedbanie lub niewłaściwe użycie danych. Ta kategoria obejmuje również podmioty trzecie, które niewłaściwie zarządzają informacjami, ewentualnie celowo powodują wyciek.

Ochrona przed cyberatakami

Ochrona obejmuje wiele elementów takich jak aktualizacja oprogramowania i systemów operacyjnych, tworzenie silnych haseł i dwuskładnikowego uwierzytelniania (dwie metody weryfikacji), zwracanie uwagi na podejrzaną aktywność, ochrona danych osobowych, używanie szyfrowanej (bezpiecznej) komunikacji internetowej, tworzenie kopii zapasowych plików aż po ochronę domowej i/lub służbowej sieci WiFi.

Zaatakowanie pojedynczego czy nawet grupy poszczególnych urządzeń, nie spowoduje raczej większych szkód, ale poprzez nie może nastąpić atak na centralne systemy teleinformatyczne. Wówczas skutki mogą okazać się bardzo poważne.

Państwo powinno wspomagać obywateli w zabezpieczaniu się oraz obronie przed atakami teleinformatycznymi. W tym celu potrzebne jest Centrum Wspomagania Bezpieczeństwa Teleinformatycznego, które powinno edukować i informować zwykłych użytkowników systemów o aktualnych zagrożeniach oraz sposobach ich unikania, dystrybuować programy zabezpieczające oraz pomagać w odzyskaniu danych i usunięciu skutków ataków.

W USA istnieje procedura prawna umożliwiająca operatorom na żądanie służb państwowych nakazanie wyłączenia podstawowych serwerów sieci internetowej. Wskazanym rozwiązaniem jest przygotowanie sieci internetowej w Polsce do autonomicznego działania. Taka logiczna autonomia powinna być również zastosowana w odniesieniu do sieci internetowej na terenie UE. Należy przypuszczać, że taką logiczną autonomię sieci mają Rosja, Chiny, Indie oraz Izrael.

Szacuje się, że w 2025 roku w użyciu będzie 75 miliardów urządzeń Internetu Rzeczy. Współczesna infrastruktura przemysłowa jest złożona, obsługiwana przez różne podmioty, które, za sprawą urządzeń i aplikacji, są połączone wewnętrznie i zsieciowane z elementami zewnętrznymi.

Wrażliwych punktów może być wiele. Nie można dziś jednoznacznie wyznaczyć granicy między strefą bezpieczną i niebezpieczną. A cały system jest tak niezawodny jak poszczególne jego ogniwa.

Spojrzenie firm na problem cyberbezpieczeństwa wymaga obecnie mocnej weryfikacji. Poza wymiarem bezpieczeństwa wszelkiego rodzaju danych, w szczególności tych osobowych, radykalnie wzrasta potrzeba troski o sprawną infrastrukturę cyfrowa zapewniającą komunikację ludzi w organizacji. Ważne w tym kontekście będzie zabezpieczenie alternatywnych kanałów komunikacji video na wypadek awarii podstawowego takiego narzędzia w firmie. Oczywiście wraz z zapewnieniem przygotowania wszystkich użytkowników do jego obsługi, co wskazuje jednocześnie na kompetencje cyfrowe jako kolejny ważny aspekt cyberbezpieczeństwa w przedsiębiorstwie. Niewątpliwie pandemia korona wirusa, powodująca pracę wielu organizacji w wymiarze fizycznego rozproszenia, wymusi także nowe polityki bezpieczeństwa informatycznego, w tym – dostępu do kluczowych zasobów i danych w firmie z poziomu tzw. biura domowego. Uzależnienie funkcjonowania biznesu od dobrodziejstw i zagrożeń technologii informatycznej zwiększyło się skokowo w ciągu zaledwie kilku tygodni.

Przemysław Powalacz, Geberit Polska

Zespół Alertu Biznesowego dziękuje Wacławowi Iszkowskiemu za merytoryczną pomoc w przygotowaniu tego Alertu.

Alert Biznesowy to inicjatywa think tanku Open Eyes Economy oraz Kolegium Gospodarki i Administracji Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Wszystkie alerty eksperckie dostępne są na: www.oees.pl/dobrzewiedziec

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

XI edycja biegu „Avon Kontra Przemoc”. Zbieramy kilometry i walczymy z przemocą #KilometryKontraPrzemoc

#KilometryKontraPrzemoc

W tym roku każdy, bez względu to, gdzie się znajduje, może wziąć udział w biegu „Avon Kontra Przemoc – #biegnijzGarwolinem”, a pokonane dystanse mają ogromne znaczenie. Firma Avon przekaże „Niebieskiej Linii” Instytutu Psychologii Zdrowia 25 tysięcy zł za osiągnięcie 25 tysięcy kilometrów przez wszystkich uczestników. Wystarczy tylko dołączyć do grupy #KilometryKontraPrzemoc w aplikacji Endomondo i zacząć biec!

Tegoroczna edycja biegu „Avon Kontra Przemoc – #biegnijzGarwolinem” odbędzie się w zupełnie nowej formie. Tym razem zawodnicy nie spotkają się osobiście na linii startu, ale niezmiennie wszyscy będą biec w jednym celu. Za każdy pokonany kilometr przez zarejestrowanych uczestników firma Avon przekaże 1 zł na rzecz Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” Instytutu Psychologii Zdrowia. Udział mogą wziąć wszyscy chętni, bez względu na to, gdzie się znajdują. W tej formie biegu każdy, niezależnie od swoich umiejętności, może wesprzeć akcję, przebiegając nawet 1–5 km, a wspólnie możemy osiągnąć niesamowite wyniki. Aby dołączyć do akcji, wystarczy ściągnąć na telefon aplikację Endomondo, dołączyć do grupy: #KilometryKontraPrzemoc i zbierać fundusze na walkę ze zjawiskiem przemocy, biegając w terminie od 21 czerwca do 5 lipca.

To wyjątkowa edycja biegu, która odbędzie się w szczególnych okolicznościach. Choć nie możemy się spotkać, to razem będziemy pokonywać i zbierać kilometry dla „Niebieskiej Linii” Instytutu Psychologii Zdrowia. Zwłaszcza teraz jest to szczególnie ważne, ponieważ izolacja społeczna spowodowana pandemią znacznie utrudnia osobom doświadczającym przemocy zwrócenie się o pomoc. Dlatego, pomimo przeciwności losu, tegoroczny bieg odbędzie się i po raz kolejny wspólnie przeciwstawimy się zjawisku przemocy.

Piotr Mikołajski, dyrektor fabryki Avon w Garwolinie

Z racji tego, że nie będą sprzedawane pakietów startowych, uruchomiona zostaje specjalna zbiórka: https://zrzutka.pl/5uzgu5 , dzięki której każdy – biegacz, kibic czy sympatyk garwolińskiego biegu – może dołożyć swoją małą cegiełkę na ten cel. Akcję można także wesprzeć, kupując produkty Avon z symbolem nieskończoności, a dochody z ich sprzedaży są przekazywane między innymi na działalność „Niebieskiej Linii” IPZ. Zebrane fundusze zostaną przeznaczone na sfinansowanie pomocy psychologicznej i prawnej, która udzielana jest osobom doświadczającym przemocy oraz ich dzieciom.

Organizatorzy zachęcają wszystkich do udziału i dzielenia się informacjami o inicjatywie w mediach społecznościowych. Można to zrobić poprzez dodanie do swoich postów i zdjęć na Facebooku, Instagramie czy Twitterze dedykowanych hashtagów: #AvonKontraPrzemoc, #biegnijzGarwolinem, #KilometryKontraPrzemoc.

Coroczny bieg „Avon Kontra Przemoc – biegnij w Garwolinie” organizowany jest przez Stowarzyszenie Truchtacz.pl wspólnie z Centrum Kultury i Sportu w Garwolinie, a jego sponsorem jest Avon Operations Polska.

Więcej informacji o biegu dostępne jest na stronie www.bieg.truchtacz.pl oraz na profilu FB: www.facebook.com/AVONKontraPrzemoc.


Źródło: Informacja prasowa AVON

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Avon włącza się w walkę z koronawirusem

Avon włącza się w walkę z koronawirusem 3

Avon angażuje się w pomoc w walce z pandemią koronawirusa i przekazuje łącznie 7 ton produktów do higieny Szpitalowi Wolskiemu im. dr Anny Gostyńskiej w Warszawie, Powiatowemu Szpitalowi w Garwolinie, a także placówkom publicznym, które potrzebują pilnego wparcia. W ten sposób marka chce podkreślić, że chociaż zgodnie z zaleceniami lekarzy powinniśmy zasłaniać usta, jest to czas, w którym musimy odsłonić serca. #AvonRazem

Walka z pandemią to wielkie wyzwanie dla całego społeczeństwa. Na szczęście są ludzie, którzy zwłaszcza w takim momencie, chcą pomagać innym. Właśnie dlatego marka Avon postanowiła dołożyć swoją cegiełkę do wspólnego dzieła i podzielić się tym, to co ma najlepsze, a co w obecnej sytuacji stało się kluczowe dla bezpieczeństwa tysięcy ludzi w Polsce. Marka przekazała 3,5 tony kosmetyków do higieny (w tym żeli antybakteryjnych, mydeł czy szamponów) Urzędowi Miasta w Garwolinie, skąd trafią do Powiatowego Szpitala w Garwolinie, a także Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej i Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Garwolinie. To jednak nie koniec! Kolejna tura kosmetyków (kolejne 3,5 tony) zostanie przekazana Szpitalowi Wolskiemu im. dr Anny Gostyńskiej w Warszawie, który jako placówka ochrony zdrowia walczy z wirusem na pierwszym froncie. Artykuły od Avon zostaną wykorzystane przede wszystkich do codziennej opieki nad pacjentami, przyczynią się także to utrzymania odpowiednich warunków pracy w instytucjach publicznych.

Avon włącza się w walkę z koronawirusem 1
fot. Avon
Avon włącza się w walkę z koronawirusem 2
fot. Avon

Dziś myślimy przede wszystkim o setkach chorych i o pracownikach medycznych, którzy dbają o nasze zdrowie i są na pierwszej linii frontu. Avon zawsze był czymś więcej niż firmą kosmetyczną. Od lat wspieramy lokalne społeczności, jesteśmy razem z nimi i dzielimy się tym, co mamy najlepsze. W tym przypadku decyzja o przekazaniu kosmetyków do higieny była oczywista. Wiemy jak bardzo są teraz potrzebne, zwłaszcza w szpitalach. Mamy nadzieję, że pomogą w codziennej opiece nad pacjentami i poprawią im nastrój, pokazując, że o nich pamiętamy. W Avon dbamy o bezpieczeństwo bez żadnego „ale”.

Anna Jakubowski, Dyrektor Generalna Avon Cosmetics Polska

Działanie na rzecz społeczności jest naturalnym elementem funkcjonowania firmy, marka od lat współpracuje ze środowiskiem lokalnym zgromadzonym wokół fabryki Avon w Garwolinie. Dziś to właśnie jej pracownicy pomogli w przygotowaniu wysyłki, która wesprze setki potrzebujących osób.

Jesteśmy bardzo mocno związani z garwolińską społecznością i czujemy się jej częścią. Gdy tylko jest taka potrzeba, staramy się wspierać okolicznych mieszkańców. Przekazując im nasze produkty, chcemy pokazać, że bez względu na wszystko, dbamy o ich bezpieczeństwo. Są też przypadki, gdy tak jak teraz, musimy działać szerzej i wspomagać zarówno instytucje lokalne, jak i te znajdujące się poza miastem Garwolin. W obliczu panującego wirusa postanowiliśmy wesprzeć również Szpital Wolski im. dr Anny Gostyńskiej w Warszawie, do którego mogą trafić potencjalnie chore osoby, także te z naszego miasta.

Piotr Mikołajski, Dyrektor Fabryki Avon Operations Polska

Praca zarówno w Avon Operations Polska, jak i Avon Distribution Polska podczas pandemii odbywa się zgodnie z planem, przy zachowaniu szczególnych środków bezpieczeństwa. Firma wdrożyła procedury mające na celu ochronę pracowników, przy jednoczesnym zapewnieniu ciągłości produkcji, która w obecnej sytuacji jest potrzebna jeszcze bardziej.


Źródło: informacja prasowa Avon 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Kampania AVON: #Stand4Her, czyli jak kobiety zmieniają świat

avon

8 marca, w Międzynarodowy Dzień Kobiet ruszyła nowa kampania AVON: „Stand4her”. Firma pokazuje jak wielką siłę mają w sobie kobiety i że wspólnie mogą zmieniać świat na lepsze – dla siebie, dla innych kobiet, dla wszystkich! W ramach kampanii powstał teledysk nagrany przez szwedzki duet elektro-popowy Icona Pop do piosenki „All My Girls”. Dodatkowo za pośrednictwem dedykowanej platformy online, AVON przedstawia inspirujące historie mieszkanek całego świata. Udowadniają one, że każda z nas niezależnie od sytuacji życiowej może zawalczyć o swoje szczęście i niezależność. Polskę reprezentują dwie silne i pełne energii dziewczyny: Kamila Sidor, która udowadnia, że technologia jest kobietą i wspiera kobiety w osiąganiu sukcesów w branży IT oraz Marzena Michalec, która pokonała raka piersi, a teraz poprzez sport przekonuje inne dziewczyny do profilaktyki organizując cykliczne biegi „Zawsze Pier(w)si”.

#Stand4Her – czyli międzynarodowa akcja od kobiet dla kobiet

Kobiety na całym świecie chcą spełniać swoje marzenia i być szczęśliwe. Jednak często bariery społeczne, ekonomiczne, religijne czy polityczne powodują, że droga do osiągnięcia swoich pragnień może być kręta i wyboista. Bycie kobietą we współczesnym świecie nie zawsze jest łatwe, a ograniczeniem często staje się sama płeć. Jednak pomimo tak wielu barier są osoby, które odważnie patrzą w przyszłość, łamią stereotypy i walczą o marzenia.

AVON, w hołdzie wszystkim odważnym młodym dziewczynom, które nie boją się podejmować ryzyka i odważnie sięgają po swoje szczęście, rozpoczyna kampanię #Stand4Her. To wyjątkowa inicjatywa, dzięki której kobiety z całego świata mogą dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem, by stać się inspiracją i wzorem do naśladowania dla pokolenia młodych dziewczyn. Sylwetki dwunastu niezwykłych kobiet z całego świata, nazywanych Voices of Empowerment, zostały przedstawione na dedykowanej akcji stronie internetowej stand4her.com. Przykłady niezwykłych dziewczyn, które każdego dnia, niestrudzenie podejmują nowe wyzwania, by zmieniać swoją rzeczywistość widoczne są również w Polsce – należą do nich Kamila Sidor i Marzena Michalec, czyli polskie Voices of Empowerment.  

Kobiety w technologiach? Po prostu TAK! – historia Kamili Sidor

AVON od wielu lat działa na rzecz kobiet i wspiera je w ich indywidualnych wyborach. Kobiety zawsze powinny mieć możliwość rozwoju w dziedzinie, którą same wybiorą. Nawet jeśli dany obszar do tej w ogólnej opinii był postrzegany, jako typowo męska specjalizacja. Przykładem kobiety, która wybrała niebanalną, a przy tym pełną wyzwań drogę jest Kamila Sidor – współzałożycielka organizacji Geek Girls Carrots. Wspiera ona kobiety realizujące swoje marzenia w dziedzinie nowych technologii. Choć początki nie były łatwe, a zbudowanie sieci kobiet w technologiach wymagało siły i wytrwałości, nie poddała się. Efektem zaangażowania i pasji Kamili jest intensywnie działająca organizacja, dzięki której wiele kobiet zdecydowało się zmienić swoje życie i podjąć wyzwanie, jakim jest kariera w dotychczas męskim świecie IT. Dziś Kamila radzi wszystkim kobietom, które chcą zrobić to samo co ona: Jak  fala jest wysoka to wszystkie stateczki idą do góry. I dotyczy to wszystkich ludzi. Brak wspierania się i podstawianie sobie przysłowiowej nogi bierze się ze słabości, lęków i braku wiary w siebie. Kobiety, bądźmy odważne i silne!”

Rak zostaje daleko w tyle – historia Marzeny Michalec

Dbanie o zdrowie to podstawa. Choć kobiety wiedzą o tym, to bardzo wiele z nich z powodu braku czasu odkłada wizytę u lekarza na inny, dogodniejszy termin. Problem nowotworów jest szczególnie bliski marce AVON, która aktywnie prowadzi Kampanię z Różową Wstążką, promującą profilaktykę raka piersi. Trzy lata temu Marzena Michalec wykryła u siebie guza w piersi. To doświadczenie udowodniło jej jak niewiele wiedziała o profilaktyce, dlatego postawiła na uświadamianie poprzez bieganie namawiając do tego tysiące pań w całej Polsce. Marzena  – „Kobieta w biegu” dzieli się swoją energią poprzez inicjowanie cyklicznych biegów „Zawsze pier(w)si”, odbywających się w wielu polskich miastach. Dodatkowo prowadzi ona bloga oraz fundację i uwielbia życie w biegu – także dosłownie. Wzajemne wsparcie wśród kobiet sprawia, że cały trud, który podjęła Marzena ma ogromną wartość: Nikt z nas nie zna nas lepiej niż my same. Nasze ciało jest czymś indywidualnym, jednak łączy nas kobiecość. (…) Dzięki naszej wspólnej determinacji na przestrzeni wieków tak wiele się zmieniło na dobre. To dowód, że potrafimy zmieniać świat!

Słynny duet Icona Pop głosem kampanii #Stand4her

Kampania #Stand4her, której inicjatorem jest AVON rozpoczyna się 8 marca, czyli w dniu święta wszystkich kobiet. Głównymi elementami kampanii będzie strona internetowa, na której znajdą się historie sukcesu  niesamowitych młodych dziewczyn z różnych zakątków świata, a także teledysk do piosenki „All My Girls”.

Klip został nagrany w Sztokholmie przez szwedzki elektro-popowy duet Icona Pop, który tworzą Caroline Hjelt i Aino Jawo.  Utwór ten, to nie reklamowy jingle, ale manifestacja idei, która ma na celu zjednoczyć kobiety dzięki ich sile i przyjaźni. Tym samym AVON chce udowodnić młodym dziewczynom, że mogą osiągnąć niesamowite rzeczy, wówczas gdy wzajemnie się wspierają. Nie rywalizują z innymi kobietami, tylko czerpią od nich energię i przekazują ją dalej.

Aby dowiedzieć się więcej o kampanii #Stand4Her i poznać inspirujące historie niesamowitych kobiet, przejdź do stand4her.com.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF