...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Metodologia DISC: jak za pomocą magii kolorów zbudować zgrany zespół?

DISC.  O co w tym wszystkim chodzi?

Zrozumienie ludzkich zachowań to pierwszy krok do zbudowania relacji opartych na właściwej komunikacji. W kontekście zawodowym to także pierwszy krok do zatrudnienia odpowiednich pracowników, a w dalszym etapie – do odpowiedniego zarządzania nimi. Rozwijana od 1928 roku i zapoczątkowana przez amerykańskiego profesora psychologii Williama Mourton Marstona teoria osobowości DISC bazuje właśnie na stylach zachowania i stanowi obecnie jedno z najbardziej popularnych na świecie narzędzi służących do badania mocnych stron oraz kompetencji pracowników.

Model DISC zakłada, że istnieją 4 główne style zachowań ludzi, które można zmierzyć i zbadać – układają się one w typ dominujący (Dominant – D), inspirujący (Influencing – I), stabilny (Steady – S) oraz sumienny/rozważny (Cautious – C). Zachowania te są dla siebie parami przeciwstawnymi względem dwóch osi. Pierwsza oś to postawy otwarte na innych ludzi, ekstrawertyczne (Outgoing) i introwertyczne, powściagliwe (Reserved). Drugą parą są postawy zorientowane na ludzi (People Oriented) oraz na zadania (Task Oriented). Każdy z tych stylów został też przyporządkowany do jednego z czterech kolorów: czerwonego (D), żółtego (I), zielonego (S) i niebieskiego (C). To właśnie dlatego mówiąc o stylu zachowania danej osoby mówimy o jej dominującym kolorze.

Badania pokazują, że każdy z nas ma dostęp i używa w swoim życiu najczęściej 2 lub 3 stylów DISC (tylko ok. 5 proc. populacji stanowią osoby jednokolorowe, 8 proc. to mieszanka dwóch kolorów, zaś reszta łączy w sobie cechy trzech stylów). W różnych sytuacjach możemy zatem sięgać po różne zasoby dostępnych nam wzorców zachowania. Jednocześnie często mamy swój preferowany (przeważający) sposób reagowania w określonych sytuacjach. Znając go oraz rządzące nami mechanizmy (również rozpoznając style i kolory osobowości innych ludzi), możemy znacząco usprawnić swoją komunikację, zwiększyć efektywność i poprawić relacje zarówno na gruncie zawodowym, jak i prywatnym.

Kolor ma znaczenie. Fantastyczna czwórka

Test kompetencji DISC określa mocne strony oraz możliwe ograniczenia danej osoby. Pokazuje jej styl komunikacji, sposób radzenia sobie w trudnych i kryzysowych sytuacjach, a także postawę, jaką przyjmuje ona wobec obowiązujących standardów i procedur. DISC daje też odpowiedź na to, jakie czynniki motywują daną osobę do osiągania jeszcze lepszych wyników, w jaki sposób postrzega ona zmiany oraz jak szybko jest w stanie się do tych zmian dostosować. Mając dostęp do takiej wiedzy jesteśmy w stanie lepiej delegować zadania w zespołach do poszczególnych osób i tym samym wspierać ich rozwój.

 

Charakterystyka poszczególnych stylów wygląda następująco:

Kolor czerwony – typ dominujący (D)

Dąży do celu, nie rezygnuje, nie odpuszcza. Lubi rywalizację, komunikuje się w sposób jasny i konkretny, unika niedomówień i domysłów. Pracownicy tego typu pracują szybko i równie szybko chcą widzieć efekty swoich działań, ale przez to mogą też czasami działać zbyt impulsywnie. Przeszkody ich nie zniechęcają, a wręcz stymulują.

Osoba czerwona jako szef trzyma swój zespół raczej krótko, ale też jak lew będzie w razie potrzeby go bronić. Czerwony określa jasne zasady pracy i informuje jakich wyników oczekuje, a oczekuje zazwyczaj więcej, niż obecnie dostaje. Motywuje pracowników, stawiając im nowe, coraz wyższe wyzwania. Otwarty na zmiany i reorganizacje, często jest ich realizatorem, a wielozadaniowość to dla niego norma. Z racji oswojenia ze stresem jest skuteczny np. w sytuacjach kryzysowych – nie traci głowy. Osobowości dominujące nie pracują jednak wydajnie, gdy nie mają wolności działania. Ich gratyfikacja powinna następować przez namacalne nagrody.

Największy lęk: utrata kontroli nad sytuacją

Najskuteczniejsza motywacja: nowe wyzwania i możliwości, niezależność

 

Kolor żółty – typ inspirujący (I)

Cechuje go niegasnący entuzjazm, energia i witalność. To osoby otwarte i nastawione na ludzi, lubiące rozmawiać, posiadające zdolność do inspirowania i angażowania innych. Umiejętność „sprzedawania” tematów i idei wyssały wraz z mlekiem matki. Z łatwością przychodzi im też generowanie pomysłów, prowadzenie i udział w burzy mózgów czy chwalenie i nagradzanie innych. Żółci jako jednostki nastawione na ludzi i relacje mają tendencję do podkreślanie pozytywnych aspektów spraw i problemów, gdyż chcą, aby w ich otoczeniu wszyscy czuli się dobrze i swobodnie. Są gotowe zaangażować się we wszystko, co chociaż na chwilę zatrzyma ich uwagę, więc w konsekwencji często biorą na siebie za dużo zobowiązań. Jako osoby nadzwyczaj kreatywne, w powtarzalnej i schematycznej pracy są mało efektywne i szybko się nudzą.  Cenią sobie prestiż, więc ich nagradzanie powinno odbywać się forum publicznym.

Największy lęk: odrzucenie przez innych

Najskuteczniejsza motywacja: aprobata społeczna, prestiż, zaufanie ze strony innych

 

Kolor zielony – typ stabilny (S)

To osoby spokojne, opanowane, trzymające swoje emocje na wodzy.  Rozważne i odpowiedzialne, które lubią planować i postępować zgodnie z planem. To członkowie zespołu, którzy nie wybijają się na pierwszy plan, ale stanowią jego mocny człon, mając na uwadze dobro całej grupy.  Ich systematyczność i skrupulatność gwarantują stały postęp prac i ciągłość wykonywania często rutynowych zadań.

Typ stabilny jest doskonałym słuchaczem, znakomicie sprawdza się wszędzie tam, gdzie trzeba słuchać, planować i dbać o innych. Prawdopodobnie to właśnie „zielony” jest twoim najlepszym kumplem w pracy. Prezentuje partnerski, oparty na empatii styl komunikacji. Uważnie słucha, nie ocenia. Nie unosi się i kontroluje emocje. Preferuje rozmowy na tematy, na których się zna i w relacji 1 na 1. Dla zielonych najważniejsze jest poczucie bezpieczeństwa i rodzina, dlatego też wysoko cenią sobie równowagę między pracą a życiem osobistym. Nie są to osoby, które dbają o rozgłos, ale także potrzebują nagradzania.

Największy lęk: utrata poczucia bezpieczeństwa

Najskuteczniejsza motywacja: utrzymanie status quo, brak zmian, poczucie bezpieczeństwa

 

Kolor niebieski – typ sumienny (C)

Potrafi szczegółowo wejść w temat, dokładnie czyta wszelkie instrukcje i specyfikacje, znajduje błędy, których inni nie zauważyli. Osoba o takim profilu przeczyta od deski do deski całą umowę, łącznie z tym, co zostało zapisane drobnym drukiem i znajdzie tam np. niekorzystne czy niejasne zapisy, które wiele osób przeoczy. Niebiescy nie znoszą powierzchownej i ogólnej wiedzy oraz postawy „nie znam się, to się wypowiem”. To profesjonaliści w swojej dziedzinie i takiego samego profesjonalizmu oczekują od innych. To typ osób, które potrzebują spokoju i samodzielności. Efektywniej będą działać samodzielnie niż w grupie. Nie zostawiają spraw ich własnemu biegowi, a kiedy przejmują odpowiedzialność za jakiś temat starają się go poznać od podszewki. Osoby reprezentujące typ sumienny traktują kontrolę jako nieodłączny element zarządzania i źle się czują, gdy tej kontroli nie mają. Motywacją dla nich będzie możliwość elastycznych godzin pracy i pracy zdalnej. Są to pracownicy, dla których ważny jest rozwój, więc dobrym narzędziem motywacyjnym będą kursy i szkolenia.

Największy lęk: krytyka, brak docenienia

Najskuteczniejsza motywacja: dbałość o szczegóły, możliwość doszkalania, stawianie na jakość

Korzystając z metodologii DISC należy pamiętać, że wymienione w niej style nie są w żaden sposób wartościujące, a opisują jedyne tendencje zachowań danej osoby oraz jej postawy wobec otoczenia i poszczególnych sytuacji. To, jaki styl jest naszym dominującym, decyduje o tym, jak się zachowujemy, a ściślej, jak chcemy się zachować w danej sytuacji w pierwszym odruchu, instynktownie. Nie ma tu dobrych ani złych wyników, ludzi lepszych ani gorszych. Każdy z nas posiada po prostu inny profil osobowościowy oraz inny zestaw cech i zalet. Świadomość własnego dominującego stylu DISC to pierwszy krok ku lepszym relacjom z ludźmi i w efekcie lepszemu, bardziej świadomemu życiu zawodowemu i osobistemu. Każde nasze zachowanie możemy przecież modyfikować i modelować, szczególnie kiedy jesteśmy świadomi mechanizmów, które nami rządzą

 

Znasz kolory? – Znam! 
Grasz w kolory? – Gram!

Tekst tej przedszkolnej rymowanki niech będzie pointą niniejszego artykułu. Na własnej skórze przekonałam się o tym, jak wiele korzyści może przynieść znajomość charakterystyki czterech podstawowych stylów i kolorów ludzkich zachowań. Odkąd całym zespołem przeszliśmy odpowiednie szkolenie, inaczej patrzę na sposób zarządzania zdeterminowanego na cele „czerwonego” szefa, pamiętam, że „żółta” koleżanka tak ochoczo rzuca różnymi inicjatywami, że lepiej jej przypomnieć, że obiecała wesprzeć mnie jeszcze w jednym projekcie i mam pewność, że mój kosztorys najbardziej skrupulatnie sprawdzi „niebieski” kolega z biurka obok. Zatrudnienie ostatnio nowego pracownika, którego dominującym kolorem jest „zielony” – tak, w jednym z etapów rekrutacji do naszej firmy kandydaci zostali poproszeni o wypełnienie testu predyspozycji DISC – również okazało się strzałem w 10, bo można na nim polegać jak na Zawiszy.

  

Podsumowując, zgłębienie wiedzy z zakresu metodologii DISC polecam każdemu, a w szczególności liderom zespołów. O ile każdy z takiego szkolenia wyciągnie dla siebie sporo przydatnej wiedzy, o tyle lider rozumiejąc lepiej swoich współpracowników i ich mocne strony, będzie mógł jeszcze sprawniej wspierać ich rozwój. Rozwój pracowników i zespołów, które tworzą to z kolei rozwój całych organizacji, a przecież o to ostatecznie w biznesie chodzi.


Autorka:

Katarzyna Fryźlewicz – Senior Event Manager w Cyrek Events

Cyrek Events to agencja eventowa, która powstała by łączyć dwie rzeczywistości: offline i online, zamiłowanie do nowych technologii i miłość do eventów. Wiemy, że coraz trudniej zaskoczyć czymś uczestników, dlatego uważnie śledzimy, (a czasem wyprzedzamy!) bieżące trendy, aby zapewnić naszym klientom niepowtarzalne doznania i efekt WOW! cyrekevents.com

Cyrek Events

Czwarta edycja Akademii Marketingu już za nami!

Akademia Marketingu

Czwarta edycja Akademii Marketingu stała się największym dotąd ukłonem w kierunku dziedziny marketingu, na której organizatorzy znają się najlepiej. Jednocześnie, odważnie postawiono na temat, jakiego boi się większość polskich marketerów – badanie efektywności działań contentowych.

Do Krakowa postanowiliśmy zaprosić ekspertów, reprezentujących różne składowe content marketingu. Poprosiliśmy ich o przygotowanie krótkich prezentacji, które maksymalnie treściwie odpowiedzą na pytanie jak mierzyć różne rodzaje contentu. Drugiego dnia uczestników zaprosiliśmy z kolei na serię ośmiu warsztatów, podczas których badaną tematykę i zdobytą wiedzę sprawdzili na sobie.

Wiedza skondensowana i wielowymiarowa

Uczestnicy Akademii Marketingu z pewnością na długo zapamiętają niezwykłe prelekcje. O tym, jak tworzyć doskonałe treści – zarówno dla użytkowników, jak i wyszukiwarek, opowiedzieli Sylwia Paszyna, Content Executive oraz Michał Grzebyk, PR i Content Marketing Manager naszej agencji. Niezwykle ciekawą prezentację dla uczestników przygotował nasz Media Manager Michał Bednarczyk, zabierając ich w świat chatbotów, pokazując ich ścieżkę rozwoju i potencjał.

Uczestnicy dość zgodnie zwrócili także uwagę na fenomenalne wystąpienie króla sceny, stratega agencji Insignia, Szymona Krzysiaka, który jednoznacznie zadał kłam myśleniu o strategii marketingowej jako najmniej ciekawym elemencie kampanii. Moc wiedzy (i przykładów!) o konsumowaniu treści przez pokolenie „Z” przyniosła z kolei prelekcja przygotowana przez Lucynę Kobę, Business Development Director w Gemius. Zwiastunem contentu następnej generacji było wystąpienie Krzysztofa Tkaczyka, Dyrektora Kreatywnego z New Amsterdam, który pokazał, co czeka treści wraz z upowszechnianiem się technologii wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości.

Na tapecie pojawił się także jeden z najbardziej frapujących tematów w marketingu – podcasty. O tym, że ta forma ma przed sobą świetlaną przyszłość i skąd wzięła się jej popularność, opowiedział Jerzy Rajkow-Krzywicki, entuzjasta technologii audio speakerów i partner w Produkcje.fm.

O błędach i problemach związanych z analizą efektywności contentu opowiedział Karol Dziedzic, trener i Specjalista Google Ads & Google Analytics, a tajemnice skutecznych, opartych na doświadczaniu, relacji z klientem zdradziła Anna Kreiser, Strategist & Digial Consultant w Digitalkod. O trudach relacji z niektórymi grupami odbiorców i satysfakcji z umiejętności doboru contentu, który nie tylko zwraca uwagę, ale także pobudza do refleksji, mówiła guru marketingu w świecie finansów, Danuta Musiał, Dyrektor Marketingu w Generali Investments TFI SA.

Wiedza wystawiona na próbę

Nim nastąpił drugi, warsztatowy dzień, uczestnicy mieli okazje spotkać się w nieco innych, znacznie luźniejszych warunkach. Podczas wieczornej imprezy w jednym z krakowskich klubów, zlokalizowanych przy samej płycie Rynku Głównego, doszło do wielu niezwykłych rozmów największych ekspertów marketingu w Polsce i ich adeptów. Być może w głowach zaszumiało nie tylko od natłoku wiedzy. Swoje dołożyły contentowe browary ContentBeer.

Wiedza przetestowana i utrwalona

Ciężkie (od zdobytej dzień wcześniej wiedzy) głowy pobudzili prowadzący warsztatów. W czwartej edycji postanowiliśmy nieco zmienić formułę wydarzenia. Podczas dwóch sesji zaproponowaliśmy uczestnikom udział w dwóch z ośmiu przygotowanych warsztatów.

Mnogość opcji tematycznych była imponująca. Na warsztat z pisania dobrych treści zaprosili ponownie Sylwia Paszyna i Michał Grzebyk z ContentHouse. O współpracy z influencami i mierzalności ich efektów opowiedzieli Szymon Krzysiak, Senior Strategic Planner i Grzegorz Paliś, Influencer Manager z agencji Insignia, a przykłady wykorzystania Google Analitics w liczeniu content marketingu pokazał Mateusz Muryjas z Analitycznego. Jak wykorzystywać chatboty w kontaktach z różnym klientem – to z kolei zdradził Mariusz Pełechaty, CEO KODA Bots.

Krótka przerwa na łyk kawy i szansa na zdobycie ostatniej wiedzy podczas tej edycji. W kolejnej sesji warsztatowej Grzegorz Miłkowski, nasz CEO oraz Gabriela Wolak, Business Growth Manager ContentHouse opowiedzieli, jak generować leady w serwisach contentowych oraz jak je wykorzystywać w skutecznym e-mail marketingu.

Tajniki prowadzenia i mierzenia efektywnych kampanii SEM zdradził szef Deva Group, Krzysztof Marzec, a sekretne sposoby na optymalizowanie video na Youtube przekazała Magdalena Daniłoś, ekspertka video marketingu. Równolegle, jak łączyć content marketing i marketing automation pokazywał Mike Korba, CCO z User.com.

Wiedza udokumentowana przez SocialPress

Akademia Marketingu przechodzi do historii I znów pozostawia po sobie ślad, nie tylko w postaci nabytej wiedzy. Tradycyjnie już, jej kolejnej edycji towarzyszy publikacja jednego patrona wydarzenia, serwisu SocialPress. W istotnym udziale naszych ekspertów oraz innych gości konferencji, powstał raport o mierzeniu efektywności w content marketingu.
Do pobrania -> TUTAJ

Organizator: ContentHouse
Partnerzy:  SMSapi, PolskaPress, Business Centre Club, Izba Gospodarki Elektronicznej
Patroni medialni: SocialPress, Nowy Marketing, Marketer+, Media&Marketing Polska, Brief, KorpoVoice, Lovekrakow.pl, Crossweb, Portal Medialny, AI Business, Marketinglink.pl, komerso.pl

 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF