Cyberbezpieczeństwo w dzień bezpiecznego internetu

Bezpieczeństwo w sieci

9 lutego przypada Dzień Bezpiecznego Internetu. To okazja do zastanowienia się nad tym, jakie możliwości, ale i zagrożenia niesie za sobą korzystanie z sieci. Tegoroczne hasło: „Razem na rzecz lepszego Internetu” ma zachęcić do maksymalnego wykorzystania potencjału i poszerzania globalnej świadomości na temat tego medium. Ma również pobudzać do współpracy, zwłaszcza w trudnych czasach pandemii.

Cyberbezpieczeństwo to praktyka polegająca na ochronie komputerów, serwerów, urządzeń mobilnych, systemów elektronicznych, sieci i danych przed złośliwymi atakami. To również bezpieczeństwo technologii informacyjnej lub elektroniczne bezpieczeństwo informacji. Termin ma zastosowanie w różnych kontekstach, od biznesu po telefony mobilne.

Bezpieczeństwo sieci polega na zabezpieczaniu sieci komputerowej przed intruzami, atakami ukierunkowanymi, czy złośliwym oprogramowaniem. Natomiast bezpieczeństwo aplikacji koncentruje się na utrzymaniu oprogramowania i urządzeń wolnych od zagrożeń. Zaatakowana aplikacja może zapewnić dostęp do danych, które ma chronić. Skuteczna ochrona zaczyna się na etapie projektowania, na długo przed wdrożeniem programu lub urządzenia. Z kolei bezpieczeństwo informacji chroni integralność i prywatność danych, zarówno podczas przechowywania, jak i ich przesyłania.

W pandemii ryzyko ataków w sieci wzrosło. Cyberprzestępcy szturmują systemy komputerowe osób, firm, a nawet światowych organizacji w czasie, gdy ochrona cybernetyczna może zostać obniżona z powodu przeniesienia uwagi na kryzys zdrowotny. Niezależnie od tego, czy mowa o korzystaniu z sieci w domu lub w pracy, na telefonie lub służbowym komputerze, warto pamiętać o kilku istotnych zasadach bezpieczeństwa.

Dobrą praktyką jest tworzenie kopii zapasowych wszystkich ważnych plików i przechowywanie ich niezależnie od systemu (np. w chmurze, na dysku zewnętrznym). Co więcej, przed wprowadzeniem danych do logowania, warto sprawdzić, czy korzysta się z legalnej witryny internetowej oraz na bieżąco aktualizować oprogramowania i systemy. Więcej o zasadach bezpiecznego korzystania z sieci można przeczytać w specjalnie przygotowanym przez Grupę LOTOS poradniku: bit.ly/3ryfMDq.


Źródło: LOTOS S.A.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Zabezpieczamy swoje smartfony i komputery, ale zapominamy o bezpieczeństwie znajdujących się na nich danych

Używanie PIN-u do telefonu i hasła do komputera jest dla Polaków tak samo oczywiste jak zamykanie drzwi na klucz. Ponad 90 proc. z nas chroni swoje urządzenia mobilne, a tylko 3 proc. nie stosuje żadnych zabezpieczeń na urządzeniach, z których na co dzień korzysta. Jednak, jak wynika z najnowszego raportu Fundacji Wiedza To Bezpieczeństwo pt. „Co wiemy o ochronie danych”, nadal niewielu z nas pamięta o tym, aby szyfrować swoje najważniejsze dane.

Dane na komputerach i laptopach – jak je chronimy?

Jak podkreślają twórcy raportu zabezpieczenia nie służą ochronie urządzeń, ale informacji, jakie w nich przechowujemy. Im ważniejsze dane posiadamy na urządzeniach mobilnych i komputerach, tym większą szkodę może wyrządzić ich wyciek, a co za tym idzie, tym lepsze i mocniejsze zabezpieczenia powinniśmy stosować. Dane gromadzone przez długie lata można stracić w ciągu jednej chwili poprzez kradzież, zgubienie urządzenia, jego uszkodzenie czy omyłkowe sformatowanie – dodaje dr Paweł Mielniczek  z Fundacji Wiedza To Bezpieczeństwo.

Hasła, programy antywirusowe i szyfrowanie to najczęściej stosowane sposoby chronienia danych na urządzeniach desktopowych. Jak wynika z badania, tylko 3 proc. z nas nie stosuje żadnych zabezpieczeń na swoich komputerach i laptopach, a 76 proc.  korzysta z więcej niż jednego. Do najpopularniejszych nadal należy stosowanie haseł – z tej metody korzysta 84 proc. respondentów. Podobną liczbę zwolenników mają także programy antywirusowe – na komputerach i laptopach korzysta z nich 82 proc. ankietowanych.

Szyfrowanie w cenie

Mało popularne wśród użytkowników komputerów i laptopów, jest szyfrowanie dysków – robi to tylko 27 proc. ankietowanych. Co ciekawe, szyfrowanie nie jest również standardem w działalności biznesowej – wykorzystuje je tylko 23 proc. pracowników firm, 48 proc. osób zawodowo zajmujących się ochroną danych osobowych oraz 50 proc. grupy obejmującej kadrę zarządzającą organizacji. Nasze badanie pokazało, że szyfrowanie dysku nie jest zbyt powszechne. Przede wszystkim nie jest tak łatwo dostępne jak programy antywirusowe. Najczęściej wymaga kupna licencji i jest nieco trudniejsze w samodzielnej instalacji. Najprawdopodobniej większość użytkowników uważa, że hasło wystarczająco dobrze chroni zasoby znajdujące się na ich urządzeniach – mówi ekspert z Fundacji Wiedza To Bezpieczeństwo.

Telefon bez PIN-u to w Polsce rzadkość

Przy wyborze zabezpieczenia smartfonu kierujemy się przede wszystkim szybkością i łatwością w odblokowaniu do niego dostępu. Nic więc dziwnego, że większość z nas jest zwolennikami stosowania krótkiego PIN-u – tak swoje urządzenia zabezpiecza 32 proc. użytkowników tabletów i 34 proc. osób korzystających z telefonów. Na drugim miejscu znajduje się natomiast tzw. mocne hasło składające się z zarówno z małych i dużych liter, cyfr, a także znaków specjalnych (na tablecie – 27 proc., na smartfonie – 12 proc.). Coraz więcej osób zaczyna stosować także nowe metody wprowadzane przez producentów smartfonów, takie jak wzór (pattern), zabezpieczenia biometryczne (czyli popularny czytnik palca) oraz blokadę ekranu urządzenia – wskazuje dr Paweł Mielniczek.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF