...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Heroo Mobile i Samurai Labs łączą siły by dbać o bezpieczeństwo dzieci

bezpieczeństwo dzieci

We wrześniu wystartuje Heroo Mobile – nowy polski operator telekomunikacyjny dla dzieci i młodzieży. To rozwiązanie jako pierwsze na rynku, ma pomóc rodzicom uczyć dzieci rozsądnego korzystania z telefonu, chronić je przed uzależnieniem oraz dbać o nie, kiedy są poza domem. Dla dzieci będzie to przede wszystkim bezpieczeństwo i edukacja przez zabawę. W kolejnym etapie rozwoju swojego produktu, Heroo Mobile skorzysta z pomocy Samurai’a – systemu, który w czasie rzeczywistym będzie chronił dzieci przed przestępcami seksualnymi, cybernękaniem czy przemocą werbalną.

W świecie Heroo nie może zabraknąć Samurai Labs. Dla nas to naturalne połączenie. Nie ma lepszego systemu na świecie do wykrywania cyberprzemocy – a my tworzymy bezpieczną sieć komórkową dla dzieci. To ogromna odpowiedzialność i mamy tego świadomość. Samurai i Heroo – to połączenie, które zmieni świat telekomunikacji dla dzieci.

Robert Mirek, CEO Heroo S.A.

Statystyki mówią same za siebie: 40% dzieci i młodzieży w Polsce doświadczyło cybernękania i wiktymizacji, a 72% dzieci w wieku 11-17 lat doświadczyło w swoim życiu co najmniej jednej formy krzywdzenia. Co szósty nastolatek okaleczał się, a 1 na 10 dziewczyn podjęła próbę samobójczą. To tylko wybrane dane. Za tymi liczbami stoją prawdziwe historie – tragedie dzieci, nastolatków i ich rodzin. Dlatego pomysłodawcy Heroo Mobile i Samurai Labs postanowili holistycznie podejść do problemu i połączyć swoje siły w trosce o bezpieczeństwo najmłodszych.

Codziennie w Internecie rozgrywają się dramaty dzieci i młodzieży. Wierzymy, że technologia, która przyczyniła się do takiej sytuacji, może także skutecznie pomóc w rozwiązaniu problemu. Samurai jest jedynym systemem, który bez potrzeby zgłaszania problemu przez użytkowników zareaguje i ochroni dziecko przed krzywdą. Dotychczas nasza sztuczna inteligencja rozumiała język angielski i cieszymy się, że dzięki fantastycznemu wysiłkowi zespołu oraz partnerów akademickich – AGH i Kitami Institute of Technology z Japonii – Samurai rozumie także język polski i będzie mógł chronić polskie dzieci przed cybernękaniem i przestępcami seksualnymi. Dzięki temu możemy angażować się w projekty takie jak Heroo Mobile. To już drugie nasze strategiczne partnerstwo na polskim rynku.

Michał Wroczyński, CEO Samurai Labs

Heroo Mobile i Samurai Labs realizują misję społeczną, której celem jest radykalna poprawa bezpieczeństwa dzieci oraz zbudowanie szybko rosnącego biznesu. Takie firmy są niezwykle atrakcyjne dla tak zwanych impact inwestorów. Heroo właśnie kończy rundę crowdfundingową www.heroo.pl, natomiast w Samurai Labs zainwestował Robert Lewandowski oraz fundusz Ventures for Earth.


Źródło: Informacja prasowa Heroo Mobile

Martyna Pacholak

Zabezpieczamy swoje smartfony i komputery, ale zapominamy o bezpieczeństwie znajdujących się na nich danych

Dane na komputerach i laptopach – jak je chronimy?

Jak podkreślają twórcy raportu zabezpieczenia nie służą ochronie urządzeń, ale informacji, jakie w nich przechowujemy. Im ważniejsze dane posiadamy na urządzeniach mobilnych i komputerach, tym większą szkodę może wyrządzić ich wyciek, a co za tym idzie, tym lepsze i mocniejsze zabezpieczenia powinniśmy stosować. Dane gromadzone przez długie lata można stracić w ciągu jednej chwili poprzez kradzież, zgubienie urządzenia, jego uszkodzenie czy omyłkowe sformatowanie – dodaje dr Paweł Mielniczek  z Fundacji Wiedza To Bezpieczeństwo.

Hasła, programy antywirusowe i szyfrowanie to najczęściej stosowane sposoby chronienia danych na urządzeniach desktopowych. Jak wynika z badania, tylko 3 proc. z nas nie stosuje żadnych zabezpieczeń na swoich komputerach i laptopach, a 76 proc.  korzysta z więcej niż jednego. Do najpopularniejszych nadal należy stosowanie haseł – z tej metody korzysta 84 proc. respondentów. Podobną liczbę zwolenników mają także programy antywirusowe – na komputerach i laptopach korzysta z nich 82 proc. ankietowanych.

Szyfrowanie w cenie

Mało popularne wśród użytkowników komputerów i laptopów, jest szyfrowanie dysków – robi to tylko 27 proc. ankietowanych. Co ciekawe, szyfrowanie nie jest również standardem w działalności biznesowej – wykorzystuje je tylko 23 proc. pracowników firm, 48 proc. osób zawodowo zajmujących się ochroną danych osobowych oraz 50 proc. grupy obejmującej kadrę zarządzającą organizacji. Nasze badanie pokazało, że szyfrowanie dysku nie jest zbyt powszechne. Przede wszystkim nie jest tak łatwo dostępne jak programy antywirusowe. Najczęściej wymaga kupna licencji i jest nieco trudniejsze w samodzielnej instalacji. Najprawdopodobniej większość użytkowników uważa, że hasło wystarczająco dobrze chroni zasoby znajdujące się na ich urządzeniach – mówi ekspert z Fundacji Wiedza To Bezpieczeństwo.

Telefon bez PIN-u to w Polsce rzadkość

Przy wyborze zabezpieczenia smartfonu kierujemy się przede wszystkim szybkością i łatwością w odblokowaniu do niego dostępu. Nic więc dziwnego, że większość z nas jest zwolennikami stosowania krótkiego PIN-u – tak swoje urządzenia zabezpiecza 32 proc. użytkowników tabletów i 34 proc. osób korzystających z telefonów. Na drugim miejscu znajduje się natomiast tzw. mocne hasło składające się z zarówno z małych i dużych liter, cyfr, a także znaków specjalnych (na tablecie – 27 proc., na smartfonie – 12 proc.). Coraz więcej osób zaczyna stosować także nowe metody wprowadzane przez producentów smartfonów, takie jak wzór (pattern), zabezpieczenia biometryczne (czyli popularny czytnik palca) oraz blokadę ekranu urządzenia – wskazuje dr Paweł Mielniczek.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF