...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

BIOSECO – laureat rankingu 50. Najbardziej Kreatywnych w Biznesie, promuje się animacją wizerunkową od Timecode Film Production

Bioseco

Firma Bioseco – właściciel innowacyjnego systemu, który monitoruje i chroni ptaki przed zderzeniami z farmami wiatrowymi, wzmacnia działania wizerunkowe, wykorzystując animowany explainer. Firma tym samym rozpoczyna działania komunikacyjne, mające na celu budowanie rozpoznawalności marki oraz przygotowuje sie do przyszłego wprowadzenia spółki na Giełdę Papierów Wartościowych. Krzysztof Paszek, Co-Founder Bioseco jest laureatem 10. edycji 50. Najbardziej Kreatywnych w Biznesie.

Mamy innowacyjny i wyjątkowy na skalę światową produkt, opracowany w całości przez zespół polskich inżynierów. Za nami już kilkanaście komercyjnych wdrożeń w Polsce oraz w krajach Europy Zachodniej jak Francja, Niemcy i Hiszpania. W tym roku postanowiliśmy wzmocnić komunikację do partnerów biznesowych. Chcieliśmy aby jednym z narzędzi marketingowych był profesjonalny, animowany wideo explainer, który krótko, za to w prosty sposób wytłumaczy, na czym polega nasza misja i jakie korzyści daje klientom nasz produkt. Wiele firm technologicznych na świecie chętnie sięga po tego typu animacje, które przemawiają lepiej niż tysiąc słów. Teraz również Bioseco może zaprezentować się potencjalnym partnerom, w taki sposób.

Krzysztof Paszek, Co-Founder Bioseco

Za produkcję animacji odpowiada warszawskie studio Timecode Film Production, które jest partnerem rankingu 50. Najbardziej Kreatywnych w Biznesie. W 2020 roku przyznało nagrodę specjalną marce Bioseco i ufundowało nagrodę w postaci produkcji animowanego explainera.

Na bohatera filmu wybraliśmy kanię rudą – rzadkiego ptaka, który jest narażony na zderzenia z farmami wiatrowymi. Gdy kania zbliża się do wiatraka, łopaty wirnika automatycznie zwalniają, co jest możliwe dzięki systemom Bioseco. W ten sposób ptak unika niebezpieczeństwa, a operator farmy może bez niepotrzebnych przestojów produkować czystą energię. W filmie celowo zrezygnowaliśmy ze specjalistycznego języka i zawiłości technicznych. Tych wszystkich szczegółów, osoby zainteresowane dowiedzą się od Bioseco. Naszym zadaniem było oddać charakter i misję marki oraz zainteresować potencjalnych partnerów biznesowych tym innowacyjnym rozwiązaniem. Animację przygotowaliśmy w technice 2d motion design, w dwóch wersjach językowych – polskiej i angielskiej.

Tomasz Dławichowski, partner i dyrektor zarządzający w Timecode Film Production

Wśród klientów Bioseco są podmioty zarówno zagraniczne, jak i polskie. W marcu firma podpisała kontrakt na wdrożenie swoich systemów z koncernem energetycznym Grupo DISA, działającym w Hiszpanii, Urugwaju i Chile oraz zakończyła z sukcesem półroczny pilotaż systemu, prowadzony przez PGE Energia Odnawialna na farmie wiatrowej w Kopaniewie. Prace badawcze, które poprzedzały stworzenie tego systemu były współfinansowane przez fundusze europejskie w ramach wsparcia przyznanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

System Bioseco dedykowany farmom wiatrowym, składa się z kamer UHD zamontowanych na wieżach wiatraka oraz z autorskiego oprogramowania do detekcji ptaków współpracującego z systemem sterowania ruchem turbiny. Jest on w stanie w ciągu dwóch sekund wykryć zbliżające się ptaki, a następnie samoczynnie podjąć konieczne działanie, które minimalizuje ryzyko kolizji. Może to być ostrzegawczy sygnał świetlny, dźwiękowy lub zatrzymanie turbiny. Dzięki zainstalowaniu takiego rozwiązania operatorzy farm wiatrowych nie muszą wyłączać wiatraków na długie okresy migracji ptaków.

Zamiana długotrwałych przestojów na aktywną ochronę tylko w momencie zagrożenia, przekłada się na większą ilość wyprodukowanej zielonej energii, utrzymując wysoki poziom ochrony cennych gatunków. Badania prowadzone przy współpracy z ornitologami, wykazały dużą skuteczność systemu. Wykrywalność np. lecącej kani rudej w obrębie 400 m od turbiny wiatrowej wynosi ponad 80 proc. Dzięki zastosowaniu systemu Bioseco można zredukować czas wyłączeń nawet o 90 proc. wobec wyłączeń zapisanych w decyzjach środowiskowych.

 

Zgłoś się do 11. edycji rankingu Najbardziej Kreatywnych w Biznesie: https://brief.pl/kreatywni/zgloszenia/


Źródło: Bioseco

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Czy energia odnawialna zawsze jest zielona?

ptak wiatraki

Wiele krajów wpisuje w swoją politykę energetyczną wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii. Często jednak słowo „odnawialny” traktowane jest jako „zielony”. Czy to jednak faktycznie synonimy?

Ostatnio pojawiła się w mediach dyskusja na temat elektrowni wodnych i generalnie europejskiej gospodarki rzecznej. Z danych zebranych przez pana Marka Elasa wynika, że w Europie liczebność ryb migrujących spadła w ostatnich 50 latach o około 93 proc. A blisko 50 proc. gatunków ryb w Polsce to gatunki zagrożone wyginięciem. Elektrownie wodne to zapory rzeczne, które wpływają na cały ekosystem.

Ja chciałbym jednak poruszyć kwestię energii pozyskiwanej z wiatru. Czy farmy wiatrowe są ekologiczne? Przyjęło się uważać, że energia wiatrowa to jedno z najbardziej zielonych źródeł energii. Farmy wiatrowe nie wytwarzają pyłów, gazów cieplarnianych, odpadów z produkcji energii, mają niskie koszty eksploatacyjne, nie są ryzykowne, a za to są oparte o niewyczerpywalne źródło energii.

Niestety również faktem są śmiertelne kolizje ptaków z łopatami turbin. Co już ekologiczne nie jest.

Ten zgrzyt – z jednej strony ekologiczne źródło energii, a z drugiej martwe, często zagrożone wyginięciem, ptaki leżące u podstawy słupa turbiny – parę lat temu nie dawał mi i mojemu koledze spokoju. Postanowiliśmy znaleźć rozwiązanie. Ale zanim o nim wspomnę, warto sobie na początku zadać pytanie, czy kolizje ptaków z turbinami to częste zdarzenie? Były różne próby oszacowania tego problemu: badania terenowe, monitoring wizyjny czy, ostatnio coraz popularniejsze, śledzenie lotu dużych ptaków przy pomocy nadajników. Parę lat temu badania na Półwyspie Iberyjskim wykazały, że śmiertelność ptaków i nietoperzy powinna być liczona w milionach, a nie jak do tamtej pory sądzono, w tysiącach.

Bez względu na to czy ptaków ginie więcej czy mniej, sam fakt kładzie się cieniem na wizerunek farm wiatrowych jako źródła w pełni zielonej energii. Śmiertelność ptaków, w szczególności tych zagrożonych, odbija się na produkcji energii z wiatru. Urzędy regulujące coraz częściej wprowadzają ograniczenia w pracy turbin w czasie lęgu ptaków czy podczas migracji wiosennej lub jesiennej. Turbiny zatrzymywane są więc prewencyjnie, na kilka, czasem na kilkanaście tygodni, w sposób ciągły lub na kilka godzin dziennie. Zatrzymywane są na długi czas, gdyż w danym okresie mogą pojawić się ptaki, które mogą podlecieć do łopat i następnie się z nimi zderzyć.

Takie czasowe zatrzymania ratują ptaki, co z pewnością jest ekologiczne, ale z drugiej strony zatrzymana turbina nie produkuje energii elektrycznej, która do sieci musi powędrować z innych, alternatywnych źródeł. Często ta zastępcza energia pochodzi ze spalania paliw kopalnych, czyli węgla, gazu czy pochodnych ropy naftowej. A to przecież zielone już nie jest.

Jakie więc może być rozwiązanie? Jak to zrobić, aby turbiny zatrzymywały się tylko wtedy, gdy w pobliżu przelatuje ptak? Takie momenty liczone są zazwyczaj w minutach, czasem w kwadransach na dobę. Na tyle właściwie turbina powinna być zatrzymana, formalnie reszta postoju jest czystą stratą czasu i energii.

Tylko jak dowiedzieć się, kiedy ptaki akurat przelatują koło danej turbiny?

To właśnie pytanie stanęło u genezy powstania rozwiązania, które nazwaliśmy Bioseco. Mimo że system oparty jest o najnowocześniejsze zdobycze ludzkiej techniki, jak np. stereoskopię i sztuczną inteligencję, to jego działanie jest proste: obserwuje przestrzeń wokół turbiny i wykrywa przelatujące ptaki. Po ich wykryciu monitoruje ich trajektorię lotu, a następnie, jeśli ptak zbliża się do turbiny, załącza sygnały ostrzegające: świetlne oraz dźwiękowe. Większość ptaków zmienia kierunek lotu, jeśli jednak zdarzy się sytuacja, że ptak będzie leciał dalej, to wysyłany jest sygnał do turbiny w celu jej zatrzymania.

Po wielu latach wytrwałej pracy kilkunastoosobowego zespołu system działa tak, jak powinien. Czy nasz pomysł rozwiązał problem? Tak, ale tylko tam, gdzie system został zamontowany. Czyli w kilkunastu miejscach w Polsce, Hiszpanii, Niemczech i Francji. Na tych farmach energia wiatrowa jest z pewnością bardziej zielona.

 

 

Współzałożyciel Bioseco sp. z o.o., innowacyjnego startupu, który dostarcza rozwiązania z zakresu nowych technologii do ratowania zwierząt, głównie ptaków na farmach wiatrowych. Wcześniej zarządzał kilkoma spółkami jako CEO. Przez wiele lat odpowiadał za rozwój koncernu z branży konstrukcyjnej w Europie Centralnej. Z wykształcenia inżynier Politechniki Gdańskiej, MBA uzyskany w GFKM wraz z Uniwersytetem Gdańskim oraz Strathclyde University w Glasgow.

Krzysztof Paszek