ESE Entertainment ze złotem w konkursie MUSE Creative Awards 2022

SkillzVault_2022

Stowarzyszenie branży kreatywnej International Awards Associate (IAA) opublikowało wyniki pierwszego konkursu MUSE Creative and Design Awards 2022. Do konkursu zgłoszonych zostało ponad 6000 projektów reklamowych z całego świata, w kategoriach głównych: MUSE Creative Awards i MUSE Design Awards.

Skillz Vault

ESE Entertainment wyróżnione zostało złotą statuetką w kategorii MUSE Design za kampanię Social Media SkillzVault zrealizowaną dla marki Bitcoin Vault.

SkillzVault był międzynarodowym turniejem esportowym dedykowanym młodym talentom w grze mobilnej PUBG. Wydarzenie zorganizowane zostało w pięciu krajach: Korei Południowej, Japonii, Chinach, Wietnamie oraz Brazylii. Rywalizacja turniejowa trwała łącznie 125 dni, a produkcja konentu związanego z turniejem zajęła 47 dni, w którą zaangażowane zostało około 40 osób. Na potrzeby marketingowe projektu powstało ponad 140 filmów i blisko 80 animacji, a Social Media projektu wygenerowały około 540 postów na platformach takich jak: Facebook, Instagram, Twitter czy TikTok. Warto dodać, że turniej rozgrywany był w Azji i Ameryce Południowej w całości został wyprodukowany w Polsce w studiach w Gdańsku i Warszawie.

ESE Entertainment było głównym organizatorem projektu, odpowiedzialnym za strategię turnieju i realizację wydarzenia na poszczególnych rynkach oraz wdrożenie projektów wspierających wydarzenie w tym kampanię NFT. Partnerami zaangażowanymi w projekt były: Agencja VYRAL odpowiedzialna za rywalizację turniejową i produkcję kontentu, Agencja Converters odpowiedzialna za kampanię reklamową wydarzenia oraz Agencja Next Level odpowiedzialna za kampanie Social Media projektu.

To wielki zaszczyt zostać docenionym przez najlepszych w branży kreatywnej. Turniej realizowany dla marki Bitcoin Vault był innowacyjnym i kompleksowym projektem, który połączył światy blockchain i gier. Projekt był trudny, ponieważ był realizowany na trzech kontynentach w czasie pandemii COVID. Jesteśmy wdzięczni Bitcoin Vault za zaufanie, a naszym partnerom za profesjonalizm i elastyczność.

Jędrzej Stęszewski, Dyrektor Operacyjny ESE

SkillzVault, oprócz wprowadzenia marki Bitcoin Vault na rynek gamingowy, miał on również na celu edukowanie graczy i osób zainteresowanych turniejem o kryptowalutach i ich zastosowaniu. Kolejnym zjawiskiem, które jest coraz bardziej popularne, są tzw. NFT, czyli unikatowe cyfrowe tokeny (jak na przykład grafiki), które mogą zostać zakupione tylko przez jedną osobę i zyskują na wartości wraz z upływem czasu. Bitcoin Vault idąc z duchem czasu, zdecydował się na zaimplementowanie takiego rozwiązania do SkillzVault, co z kolei spotkało się z dużym zaangażowaniem ze strony społeczności.

Znaczna część tego sukcesu należy się zespołowi ESE Entertainment oraz partnerom za ogromną i bardzo profesjonalną pracę na rzecz tego unikatowego przedsięwzięcia. Organizatorzy SkillzVault doskonale połączyli dwie grupy docelowe: graczy i entuzjastów kryptowalut, a wyniki kampanii SkillzVault potwierdzają, że decyzja była trafna

Konrad Mroczek, Marketing Manager w Bitcoin Vault

MUSE Awards, jest konkursem otwartym, do którego projekty mogą zgłaszać przedstawiciele branży kreatywnej z całego świata. Gospodarzem nagród MUSE jest International Awards Associate (IAA), której celem jest promowanie najlepszych kampanii promocyjnych i reklamowych w branży kreatywnej. Dzięki powołaniu jury złożonego z doświadczonych profesjonalistów, IAA zapewnia bezstronność i kryteria oceny oparte na standardach branżowych. Misją konkursu MUSE Awards jest wyróżnienie i nagradzanie projektów, które mogą posłużyć jako benchmarki w swojej dziedzinie.

W tegorocznej edycji konkursu łącznie pracowało 37 jurorów. Wśród nich znaleźli się: Mark Turner, dyrektor kreatywny Kre8ive Partners; Misak Terzibasiyan, właściciel i założyciel UArchitects; Jiaru Lin, starszy projektant opakowań w firmie Tom Ford Beauty, 3D; założycielka CHAMPARTE, Catherine Yu; dyrektor zarządzający / współzałożyciel LR Seoul, Joon Kwon; zastępca dyrektora kreatywnego w MullenLowe, Renato Barreto; dyrektor artystyczny w VML Y&R São Paulo, Felipe Paganoti; dyrektor kreatywny BEAMY, Ronn Lee; dyrektor artystyczny w Mother New York, Kushal Birari; oraz przewodniczący Asia MarTech Society, Ken Ip.

Z kolei prace konkursowe zostały zgłoszone przez agencje i podmioty realizujące kampanie dla klientów jaki i samych klientów. Wśród zgłoszonych i nagrodzonych projektów znalazły się m.in. Mazarine NY, Lounge Group, Fiverr, Thinkwell Group, Crunchyroll, Refik Anadol Studio, Zulu Alpha Kilo, Kin i CraneMorley; GEMDALE GROUP, Beliris, Hongkong Land, Donahue Schriber Realty Group, Inc, Bureau of Public Works of Shenzhen Municipality, Beijing Enterprises Group Company Limited, Diageo, MVM, Grey Goose, Warner Bros., The Pokémon Company, Pan Pacific LONDON, IBM, Mailchimp, Mercedes-Benz oraz Porsche Hungária.

Zespół na IAA był pod wrażeniem prac, które zostały zgłoszone do 2022 MUSE Awards. Poziom wyrafinowania, doskonałe wykonie i produkcja kampanii naprawdę reprezentowały to, co najlepsze w branży kreatywnej i projektowej. IAA wyraża uznanie dla wszystkich uczestników za poświęcenie się ich rzemiosło, a w szczególności dla nagrodzonych projektów poszerzających granice kreatywności i projektowania.

Thomas Brandt, rzecznik prasowy IAA


źródło: ESE Entertainment

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Jak kryptowaluty wpływają na wojnę na Ukrainie

kryptowaluty wojna

W obecnej sytuacji każda forma pomocy jest Ukrainie potrzebna również ta przy wykorzystaniu kryptowalut. Wirtualny pieniądz może jednak pomóc również Rosji. W jaki sposób nowe technologie wykorzystują obie strony konfliktu?

Ukraiński rząd ogłosił przyjmowanie pomocy również w kryptowalutach takich jak Bitcoin, Ethereum oraz Ether (usdt) należy jednak pamiętać, że technologia może działać w dwie strony. Nasz wschodni sąsiad od lat wspiera i wykorzystuje zdecentralizowane środki płatności. Spowodowane jest to słabością lokalnej waluty oraz brakiem zaufania do krajowych banków. W efekcie Ukraina uznawana jest za czwarty kraj na świecie pod względem akceptacji kryptowalut. Dzięki temu w obliczu braku pieniędzy w bankach i blokadach płatności bankowej cyfrowe środki płatności okazały się istotną i użyteczną formą płatności. Kryptowaluty oraz NFT zostało wykorzystane również do zebrania ponad 10 milionów dolarów na wsparcie kraju.
Należy jednak pamiętać, że zdecentralizowana waluta może przynieść korzyści również Rosji. Mimo sceptycznego nastawienia w obliczu sankcji i potencjalnych problemów z płatnościami może przestawić się na transakcje oparte o zdecentralizowane waluty, których nie da się objąć blokadami. Dzięki kryptowalutom nawet w przypadku odcięcia Rosyjskich banków od systemu SWIFT transakcje międzynarodowe będą możliwe.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Intel wchodzi na rynek kryptowalut

intel btc chip

Technologia blockchain staje się coraz bardziej powszechna, a wraz ze wzrostem popularności wzrasta potrzebna moc obliczeniowa sieci. Intel chce wykorzystać powstającą na rynku lukę.

Wiceprezes firmy Raja Koduri często komentuje oraz ocenia rosnące technologię. Kilka tygodni temu krytycznie oceniał możliwości technologiczne do stworzenia Metaverse, a ostatnio zapowiedział zainteresowanie się hardwarem wykorzystywanym do kopania kryptowalut i nie tylko.
W ostatnim wpisie na blogu Intela porusza on takie kwestie jak ogromną siłę sieci urządzeń łączących się w tak zwane poole przy kopaniu kryptowalut. Wspominając, że udostępnianie mocy obliczeniowych będzie kluczowe przy rozwijani takich konceptów jak Metaverse oraz Web 3.0.
W tym samym wpisie oficjalnie potwierdził domysły ostatnich tygodni o tym, że Intel jeszcze w tym roku zaprezentuje swoje jednostki nastawione na m.in. kopanie kryptowalut. Mają się one charakteryzować architekturą dostosowaną do przetwarzania algorytmu Bitcoina (SHA-256) oraz bardzo niskim poborem prądu w stosunku do swojej wydajności.
Czy wejście Intela w rozwój technologi wspierających blockchain pozwoli na duży skok w rozwoju oraz, czy firma dzięki temu będzie w stanie rozwiązać największe bolączki tej technologi, czyli małą wydajność energetyczną? Na pewno jest na to szansa jednak ciężko oczekiwać dużej zmiany w najbliższym czasie.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Czas na wirtualną złotówkę?

pl coin

PKO BP od kilku lat wysyła sygnały, że mimo przestrzegania przed kryptowalutami nie wyklucza dołączenia do rynku wirtualnego pieniądza.

Pomysł narodowych kryptowalut nie jest niczym nowym, jednak faktyczne wprowadzenie wirtualnego środka płatniczego dotychczas nie miało miejsca. Najbliżej zrealizowania swojego projektu są Chiny wraz z cyfrowym Juanem. Jego testy trwają już od jakiegoś czasu, a w niedalekiej przyszłości ma być on równy klasycznej walucie.

Tym bardziej interesujące wydają się ruchy ze strony PKO BP, które już w 2017 roku zastrzegło kilka nazw sugerujących przeniesienie polskiego złotego do sieci. Dwa lata później bank otrzymał ponad 6 milionów złotych finansowania na badanie technologii blockchain. Na samym początku bieżącego roku usłyszeliśmy o zastrzeżeniu nie tylko nazwy, ale i logotypu potencjalnego cyfrowego pieniądza. PlCoin, bo o takiej nazwie mowa, może okazać się jednym z pierwszych takich projektów w Europie. Z drugiej strony nie powinno to nikogo dziwić, jeżeli weźmiemy pod uwagę jak chętnie Polacy korzystają z elektronicznych płatności.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Znaczący spadek kursu Bitcoina

W ostatnim tygodniu kurs Bitcoina poszedł w dół o około 14%. Spadek notowań jednej z najdroższych kryptowalut powiązane są z m.in: obecną sytuacją na Kazachstanie, a także posiedzeniem amerykańskiej Rezerwy Federalnej.

FED wskazał na możliwość wcześniejszych i szybszych niż oczekiwano podwyżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Co ciekawe, informacja o prawdopodobnej podwyżce stóp procentowych w USA, a także wydarzenia, które mają miejsce w Kazachstanie.

Spadek ceny Bitcoina

Jak podaje Business Insider – cena najdroższej z kryptowalut (Bitcoina) spadła poniżej poziomu 41 tysięcy dolarów. Co ciekawe w lutym 2021 roku za Bitcoina trzeba było zapłacić aż 69 tysięcy dolarów. Był to wówczas najwyżej notowany poziom tej kryptowaluty.

 

 

 

Dziennikarze serwisu BI podają, że wartość całego rynku kryptowalut spadła ostatnio nawet poniżej 1,9 bln dolarów. To pierwszy taki spadek od września 2021 roku. W jego szczytowym momencie w listopadzie rynek wart był aż 2,9 bln dolarów. W poprzednim roku Kurs Bitcoina zyskał na wartości ok. 60 %, wyprzedzając przy tym inne klasy aktywów. Jak podają dziennikarze portalu:

Wynikało to m.in. z narracji obejmującej przyjęcie kryptowalut przez instytucje, ochronę przed inflacją i dywersyfikację inwestycji.

Business Insider

Niestety w ostatnich tygodniach najdroższy z wirtualnych aktywów zmagała się z niestabilną sytuacją  na rynkach finansowych, który ma również powiązanie z obecną światową sytuacją gospodarczą, np.: inflacją, podwyżkami cen wszelkich dóbr.

Wskutek tego światowe banki centralne zostały zmuszone do zaostrzenia polityki pieniężnej, grożąc ograniczeniem płynności, która wcześniej wywindowała notowania szeregu aktywów. W tym Bitcoina, którego kurs  spadł o 14 procent.

Ocena ekspertów

Callie Cox, analityk inwestycyjny w eToro wskazuje, że Bitcoin i inne kryptowaluty obecnie działają, jako aktywa wysokiego ryzyka, a jego inwestorzy, jako grę na perspektywach gospodarczych. Jednak w jego ocenie obecna sytuacja rynkowa jest niejasna i warto ją obserwować.

Natomiast współzałożyciel dostawcy produktów i usług w zakresie finansów cyfrowych JST Capital –  Todd Morakis uważa, że przyczyną zauważalnego spadku kursu Bitcoina możemy szukać w Kazachstanie, który w ostatnim czasie zmaga się z długimi przerwami w dostawie prądu i internetu (tzw. blackout).

Źródło/ Business Insider/ Bloomberg

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Kopanie Bitcoina w wirtualnej rzeczywistości

Fold x Niantic

Niantic odpowiedzialne za najpopularniejszą grę mobilną z wykorzystaniem technologii AR łączy siły z kryptowalutowym projektem.

W artykule znajdują się linki afiliacyjne. Po kliknięciu w nie, zostaniesz przeniesiony na stronę reklamodawcy, gdzie będziesz mógł zapoznać się z konkretną ofertą na produkt lub usługę. Klikając w linki afiliacyjne nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę redakcji brief.pl i naszą niezależność.

Szał na „Pokemon Go” ma już swoje lata, a mimo to jej sukces nie został powtórzony przez żadną inną produkcję. Zarówno uniwersum Harry’ego Pottera, jak i Wiedźmina nie przemawiają do graczy tak jak kieszonkowe potwory.

Tym razem w efekcie kolaboracji studia Niantic oraz projektu Fold gracze nie będą zbierać pokemonów a Bitcoiny. Inspiracją całego procesu ma być kopanie kryptowalut. Dlatego też w aplikacji pojawiają się fragmenty kodu, które należy „wykopać” klikając w nie. Standardowo każdy blok kryje za sobą jedno Satoshi (Najmniejsza jednostka Bitcoina) warte aktualnie okolice jednej dwudziestej centa.

Dowiedz się więcej: Jak wygląda kopanie Bitcoina?

Obecnie w grze można jedynie zbierać kolejne bloki oraz kręcić kołem, licząc na wygranie większych ilości Satoshi lub BTC. A dodatkowo zapowiedziano już chęć rozbudowy aplikacji o możliwość interakcji z innymi graczami, oraz dodanie przedmiotów/skórek w technologii NFT.

Gra zintegrowana jest z aplikacją Fold.  Dzięki temu gracze mają wgląd w bazowy projekt firmy, jakim jest karta oparta o Bitcoina. Pozwala ona płacić w dowolnym sklepie akceptującym karty Visa przy pomocy środków trzymanych w kryptowalucie. Każda transakcja jest dodatkowo szansą na wygranie nagród takich jak cashback, a nawet cały Bitcoin.

Zarówno gra, jak i sama usługa Fold na dzień dzisiejszy dostępna jest jedynie dla użytkowników z Amerykańskim IP.

 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

11-letnia walka pomiędzy Bitcoinem a złotem o serca inwestorów. Co pozwoliło zarobić miliony, a co sprawiło, że je straciłeś?

Bitcoin

Ich ilość jest ograniczona, a żeby je pozyskać – trzeba je najpierw „wykopać”. Na tym kończą się oczywiste podobieństwa między kryptowalutami a złotem. Zarówno materialny kruszec, jak i cyfrowe aktywa, są dla inwestorów ciekawym rozwiązaniem, także w czasach pandemii. Ich wartość może rosnąć w dużym tempie, niejako niwelując efekt inflacji. Jest to szczególnie ważne w obecnym czasie, gdy w wielu państwach, w tym w Polsce, dość znacząco wzrósł jej poziom. Eksperci BlockBen przeanalizowali, jak od powstania Bitcoina zmieniały się kursy złota i najpopularniejszej kryptowaluty oraz to, jakie instrumenty finansowe powstają w oparciu właśnie o połączenie złota i kryptowalut.

Bitcoin debiutował na Mt.Gox (giełdzie kryptowalut) 17 sierpnia 2010 roku z ceną 0,063 dolara. Tego samego dnia za uncję złota płaciło się 1226,25 dolara. Niemal 11 lat później, 12 sierpnia 2021 roku wartość Bitcoina osiągnęła 46 432,20 dolarów. Cena złota również wzrosła, ale nie tak spektakularnie – za uncję zapłaciliśmy 1754,48 dolarów. To oznacza, że dwie osoby, które zainwestowały 11 lat temu 100 dolarów w jedno albo drugie aktywo, mają dziś zupełnie inny status finansowy. Za 100 dolarów we wskazanym dniu 2010 roku można było kupić bowiem 1587,30 Bitcoinów i 0,081 uncji złota. Oznacza to, że osoba, która zainwestowała wówczas w złoto, zarobiła do tej pory „na czysto” 43 dolary. Ta, która zainwestowała w Bitcoiny, zarobiła „nieco” więcej, bo 73 miliony i 701 731 dolarów! Może się zatem wydawać, że inwestowanie w kryptowaluty to pewny zyski i ten, kto się na to zdecyduje, zawsze zarobi. W praktyce takie założenie nie może być dalsze od prawdy.

Podróżujesz w czasie, by inwestować? Lepiej wybierz dobry moment

Choć eksperci zdają sobie sprawę, że podane wyżej dane mogą działać na wyobraźnię, warto pamiętać o ważnych aspektach inwestowania w kryptowaluty – są ekstremalnie zmienne i nieprzewidywalne.

Attila KrocsekKażdy musi pamiętać, że taki inwestycyjny „złoty strzał” jest bardzo, bardzo trudny do przewidzenia. Wracając do przedstawionych kalkulacji. Możemy zauważyć, że jeśli ktoś kupił 1587 Bitcoinów 11 lat temu, zarobił ponad 73 miliony dolarów. Ale jeśli kupił tę samą liczbę Bitocinów 14 kwietnia bieżącego roku, stracił do tej pory 31 miliardów dolarów! Oczywiście, to całkowicie hipotetyczna sytuacja, ale pokazuje skalę spadków i zmienność kursu najpopularniejszej kryptowaluty. Nie każdy chce ryzykować tak dużo, dlatego złoto nadal jest bardzo popularne.

Attila Krocsek, ekspert estońskiej firmy fintechowej BlockBen

Niestabilność kryptowalut to ich najsłabszy punkt od samego początku ich istnienia. Ich kurs może się znacząco zmienić nawet przez… słowa. Dokładnie to przytrafiło się w maju tego roku, gdy potężny spadek wartości Bitcoina został spowodowany przez niezbyt przychylne dla kryptowaluty twitterowe deklaracje Elona Muska, a także przez informacje dotyczące zaostrzenia kontroli na rynku kryptowalut przez USA czy Chiny.

Czy złoto i kryptowaluty mogą iść ze sobą w parze?

Jak się okazuje, najcenniejszy kruszec i cyfrowe aktywo mają sobie jednak wiele do zaoferowania. Duża zmienność istniejących kryptowalut sprawiła bowiem, że inwestorzy zaczęli poszukiwać bardziej przewidywalnych rozwiązań, a rynek – zaczął je oferować. Tak powstały m.in. stablecoiny. Stablecoiny to kryptowaluty, których wartość jest przynajmniej częściowo oparta na aktywach zewnętrznych, czyli na przykład… na złocie. Do najpopularniejszych produktów tego typu należą m.in. Tether Gold (XAUt) czy PAX Gold (PAXG).

Attila KrocsekIch zaletą jest to, że tak jak normalne kryptowaluty są zbudowane na technologii blockchain, a ich kurs nie może być kontrolowany przez państwowe rządy. Dodatkowo, ich wartość jest zabezpieczona złotem. Przez to ich kurs jest mniej podatny na wahania spowodowane przez klęski naturalne, strajki i tym podobne zdarzenia. Liczba stablecoinów cały czas rośnie.

Attila Krocsek, ekspert estońskiej firmy fintechowej BlockBen

Na tym wykorzystanie złota w kryptowalutach się nie kończy. Fintech BlockBen w sierpniu 2021 roku wprowadził do sprzedaży BIT (BlockBen Index Token), który w ramach jednego rozwiązania gromadzi wiele kryptowalut, a także min. 10% środków opartych na złocie. Zgodnie z zapowiedziami jego twórców, to rozwiązanie stworzone po to, by łączyć zalety złota i środków cyfrowych. W ciągu niecałych 72 godzin po uruchomieniu, wartość sprzedanego BIT osiągnęła milion euro.


Źródło: BlockBen

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Kryptowaluty szybko odbudują się po niedawnych spadkach? Eksperci analizują ich mocne strony

kryptowaluta Ethereum

Wiele wskazuje na to, że najtrudniejszy okres dla posiadaczy kryptowalut powoli dobiega końca. Choć wartość najpopularniejszej kryptowaluty – Bitcoina – nadal się waha, w czerwcu ponownie udało jej się przekroczyć 40 000 dolarów. To dużo więcej niż jeszcze w połowie maja, kiedy ceny spadły z niemal 50 000 dolarów do 32 000 dolarów. Jak wskazują eksperci BlockBen, choć nie sposób określić tego, jak rynek kryptowalut zachowa się w przyszłości, to waluty cyfrowe pokazały już wcześniej, że są w stanie szybko odbudować wartość.

W połowie maja wartość kryptowalut znacząco spadła. Bitcoin „potaniał” o kilkadziesiąt procent. Według ekspertów, taka sytuacja wynikała z kilku czynników. Pierwszym i podstawowym powodem była deklaracja prezydenta USA, Joe Bidena, który w swojej propozycji budżetu zawarł zapisy sugerujące zwiększenie podatków związanych z kryptowalutami, co pozwoliłoby mu na większą kontrolę rynku.

Po drugie, chiński rząd zdecydował o znaczącym zmniejszeniu skali wydobywania Bitcoina. Po trzecie, twórca i właściciel Tesli, Elon Musk, ogłosił, że Tesla nie będzie akceptować płatności w formie wirtualnych środków. To wszystko poskutkowało znaczącą obniżką wartości najbardziej popularnych kryptowalut.

Bitcoin się odbudowuje

Nagłe osłabienie najstarszej kryptowaluty – Bitcoina – sprawiło, że wielu posiadaczy zaczęło się martwić o jej stabilność w przyszłości. Jak się okazało – raczej niepotrzebnie. Wartość Bitcoina szybko zaczęła się odbudowywać, a już 14 czerwca przekroczyła z powrotem 40 000 dolarów. Później jej wartość znowu spadła, ale eksperci przypominają, że wartość walut tego typu powinna być analizowana w dłuższym okresie.

Rok temu wiele osób spekulowało o potencjalnym kryzysie Bitcoina, a tymczasem w kwietniu 2021 roku osiągnął on swoją rekordową wartość 65 000 dolarów. Musimy pamiętać, że kryptowaluty cieszą się coraz większym zainteresowaniem. To kierunek, w którym zmierza świat. Zgodnie z danymi przedstawionymi przez CoinMarketCap, wartość rynku kryptowalut na początku maja wynosiła 2,35 biliona dolarów. Jeszcze rok temu było to „zaledwie” 248 miliardów, a 5 lat temu – 8,4 miliarda dolarów. To oznacza, że w ciągu 5 lat wartość rynku wzrosła o 280 razy, natomiast tylko w ciągu ostatniego roku – o 10. Wydaje się, że inwestorzy doceniają bezpieczeństwo funduszy cyfrowych opartych o technologię blockchain.

Attila Krocsek, ekspert BlockBen, firmy fintechowej z Estonii

Stablecoiny dla ostrożnych

Dla inwestorów, którzy cenią większą stabilność rozwiązaniem według ekspertów mogą być z kolei tzw. stablecoiny. Są one oparte o bezpieczną technologię blockchain – dokładnie tak, jak „normalne” kryptowaluty. Największą różnicą między nimi jest to, że stablecoiny dodatkowo mają (częściowe lub pełne) pokrycie w dobrach materialnych, takich jak złoto. To sprawia, że ich kurs jest mniej zmienny, podobnie jak na przykład walut państwowych.

Wszystkie te zasoby są zbudowane na zaletach wynikających z technologii blockchain: transakcje finansowe są bezpieczne, przejrzyste i terminowe, a także bardzo przystępne. By je obsługiwać, wystarczy jedno inteligentne urządzenie, takie jak smartfon czy smartwatch.

Ponadto dzięki kryptowalutom dwie osoby mogą wymieniać wartość bez polegania na autoryzacji urzędów centralnych.

Attila Krocsek, ekspert BlockBen, firmy fintechowej z Estonii

Zgodnie ze słowami eksperta, fakt, że kryptowaluty stają się coraz bardziej akceptowalnym środkiem płatniczym sprawia, że wiele instytucji zaczęło pracę nad regulacją rynku. Banki centralne na całym świecie zaczęły tworzyć prawne i technologiczne granice dla kryptowalut, w tym samym czasie szukając jednak szans na wprowadzenie technologii blockchain we własnych produktach finansowych.

*dane na dzień 6 maja 2021 roku.


Źródło: BlockBen

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Ile warci są najlepsi piłkarze Euro 2020 w Bitcoinie?

Euro2020

Trwają mistrzostwa UEFA Euro 2020 (rozpoczęte z lekkim opóźnieniem, ale spuśćmy na to zasłonę milczenia). Razem z mistrzostwami, pojawiają się znajome sceny z nuconymi pod nosem hymnami narodowymi, pełne mocno podekscytowanych komentatorów sportowych i entuzjastycznej widowni (ciut mniejszej niż zwykle, ale o tym też nie mówmy). Wartość zawodników z 24 drużyn wynosi 10,8 miliarda euro (13 miliardów dolarów), z czego najwiecej warta jest drużyna Anglii, której wartość wynosi 1,4 miliarda euro (1,6 miliarda dolarów).

Będąc fanami przeliczania walut, zespół MoneyTransfers.com postanowił sprawdzić, ile kosztowaliby najlepsi gracze w kryptowalucie Bitcoin. Na przykład, aby zdobyć jednego z najdroższych piłkarzy na świecie, Francuza Kyliana Mbappé, w naszym wirtualnym portfelu musielibyśmy mieć co najmniej 4898 Bitcoinów (w oparciu o jego aktualną wartość rynkową wynoszącą 160 milionów euro).

Czy wykracza to poza Twoje widełki cenowe? Może za to mógłbyś sięgnąć po 1 378 Bitcoinów za portugalską legendę Cristiano Ronaldo, najlepszego strzelca w historii piłkarskich mistrzostw Europy? A może po okazyjne 551 Bitcoinów za walijską gwiazdę Garetha Bale’a?

Poniżej zebraliśmy ceny 10 najpopularniejszych piłkarzy w Bitcoinach, bazując na wartości rynkowej graczy z transfermarkt.co.uk i cenie Bitcoinów z 17 czerwca 2021 r. na paxful.com.

Infografika bitcoin


Źródło: MoneyTransfers.com

 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Teksas uzna bitcoina. Na równi z tradycyjnym pieniądzem

Bitcoin

Teksas chce dołączyć do Wyoming i całościowo uregulować status bitcoina i innych kryptowalut. Cyfrowa waluta ma zostać uznana za środek płatniczy na równi z tradycyjnymi pieniędzmi. Dzięki takim zapisom Teksas chce przyciągnąć nowych inwestorów, których skusić ma przewidywalność prawa.

Już pod koniec marca Greg Abbot, gubernator położonego u wybrzeży Zatoki Meksykańskiej stanu, wsparł na Twitterze technologię blockchain „ćwierkając”, że można zaliczyć go do zwolenników wprowadzenia do stanowego prawa regulacji kryptowalutowych. Była to odpowiedź na działania Tana Parkera, reprezentanta jednego z teksańskich okręgów, który przedstawił zmiany w kodeksie handlowym. Parker chce, aby Teksas dostosował swoje prawo do innowacyjnej technologii blockchain i wprowadził regulacje dotyczące aktywów cyfrowych.

W Teksasie od pewnego czasu możemy zaobserwować szeroki ruch na rzecz uznania kryptowalut za normalny środek płatniczy. Na pierwszej linii frontu jest Texas Blockchain Council. Jest to organizacja, która nie tylko promuje inicjatywy związane z blockchain, ale też edukuje członków stanowego rządu na temat korzyści płynących z technologii blockchain oraz służy radą, gdy politycy szukają merytorycznej wiedzy związanej ze szczegółami dotyczącymi rynku kryptowalut i technologii.

Marcin Wituś, jeden z twórców polskiej giełdy kryptowalut Geco.one

W Teksasie trwa 87. sesja legislacyjna, to właśnie na niej mogą zapaść kluczowe decyzje dotyczące przyszłości bitcoina.

Niezależne myślenie, innowacje technologiczne i wolność gospodarcza zawsze były cechami charakterystycznymi wielkiego stanu Teksas. Uważamy, że przyszłościowe ustawodawstwo, które zachęca do innowacji, jest najlepszym podejściem, aby Teksas stał się liderem w tej dziedzinie.

Kerownictwo Blockchain Council w liście do reprezentantów Teksasu

Stan Teksas wita inwestorów jasnymi regulacjami

Co znajduje się w ustawie, która nadal jest opracowywana w komisji i mogą zostać jeszcze wprowadzone zmiany? Zgodnie z obecnymi zapisami wprowadzono definicje wirtualnej waluty, którą będzie każda „cyfrowa reprezentacja wartości, która funkcjonuje jako środek wymiany”. Ustawa określi też, w jaki sposób można będzie wykorzystać kryptowaluty do dokonywania płatności i sporów kredytowych. Takie regulacje spowodują, że cyfrowe waluty będą stały na równi z tradycyjnym pieniądzem.

Zdaniem ekspertów z Texas Blockchain Council jest to pierwszy krok, który da sygnał firmom i instytucjom używającym technologii blockchain, że stan może być ośrodkiem innowacyjnej działalności. Podkreślają, że przy prowadzeniu biznesu jednoznaczne regulacje prawne wpływają na chęć podejmowania kolejnych inwestycji, bo zmniejszają ryzyko nieprzewidywalnych decyzji sądowych.

Przyjęcie ustawodawstwa to ogromny plus, ponieważ w większości stanów USA status prawny bitcoina i innych cyfrowych walut jest niejasny, co oznacza, że sędziowie nie mają planu rozstrzygania sporów, a strony nie mają jasności co do swoich praw i obowiązków. Regulacje potencjalnie otwierają drogę do większego handlu walutą. Kolejne instytucje nie będą bały się tam prowadzić swoich interesów, ponieważ widzą, że stan Teksas wita je jasnymi i skutecznymi przepisami.

Marcin Wituś, Geco.one

Procedowana ustawa ważna jest też dla wielu firm, które już działają w Teksasie. Stan ten jest domem dla wielu start-upów wykorzystujących blockchain. To tam swoją siedzibę ma np. zdecentralizowana sieć publiczna Hedera Hashgraph czy fundusz hedgingowy kryptowalut Austin Multicoin Capital Management. Również jeden z najbogatszych teksańczyków Mark Cuban, zainwestował w wiele start-upów działających w tej branży, a także pracuje nad uruchomieniem wyselekcjonowanej galerii NFT i platformy handlowej Lazy.com.

Ustawa nie wieńczy dzieła

Nie jest jednak tak, że ustawodawstwo w Teksasie jest idealne. Eksperci zauważyli co najmniej jedną poważną lukę

Projekt nie określa, w jaki sposób pożyczkodawca może ustanowić wykonalny zastaw na wirtualnej walucie. Jest to niepokojące, bo szczególnie w USA nastąpił w ostatnich latach ogromny wzrost pożyczek zabezpieczonych bitcoinem.

Marcin Wituś, Geco.one

Marcin Wituś dodaje, że prawo zastosowane w Wyoming jednoznacznie reguluje kwestie pożyczek czy zastawów. Co ważne Tan Parker złożył również wniosek do władz Teksasu, aby stworzyć publiczno-prywatną grupę roboczą do spraw blockchain. Miałaby się ona zajmować m.in. regulacjami dotyczącymi się tożsamości cyfrowej, przyjrzałaby się sposobom wykorzystania technologii blockchain do walidacji i zabezpieczania danych uwierzytelniających.

Kto będzie następny?

Jak do tej pory, jedynie stan Wyoming przyjął kompleksowe prawo dotyczące technologii blockchain, ale nie oznacza to tego, że inni biernie przyglądają się sprawie. Już siedemnaście stanów przyjęło bowiem choćby szczątkowe regulacje związane z cyfrowymi walutami i technologiami za nimi stojącymi.

W stanie Nowy Jork prawo pozwala na rozpatrywanie podpisów, zapisów i umów zabezpieczonych za pomocą technologii blockchain w formie elektronicznej. Zadziwiająco ubogo wyglądają regulacje w Kalifornii, centrum innowacyjnego w USA. To tam ma swoją siedzibę Tesla, której szef Elon Musk zainwestował w ostatnim czasie blisko 1,5 miliarda dolarów w zakup kryptowaluty. Zapewnił też, że za produkty jego firmy będzie można płacić bitcoinami. W Kalifornii podobnie jak w stanie Nowy Jork technologia blockchain akceptowana jest tylko do zabezpieczania umów zawieranych elektronicznie.


Źródło: Geco.one

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF