...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Kolejne informacje o Overwatch 2

Minęło sporo czasu od pierwszej zapowiedzi drugiej odsłony przełomowego hero-shootera od Blizzarda. Mimo tak długiego okresu oczekiwania w końcu Activision Blizzard zaczął podawać coraz więcej informacji nt. Overwatch 2.

 

W grze poza starymi, jak oraz odświeżonymi bohaterami znanymi z pierwszej części pojawią się już podczas premiery trzy nowe twarze. Długo zapowiadana Sojourn, znaną z mapy Junkertown Junker Queen, która została przedstawiona podczas Xbox Summer Game Fest oraz Deza, bohatera typu tank walczącego ogromnym toporem, pozwalającego zmniejszać zdolności leczenia przeciwników. Gracze będą mogli spróbować swoich sił na całkowicie nowym trybie „Push” oraz jedynie wspomnianym trybie PvE.

Najciekawszym faktem jest jednak przejście na model free2play. Dodatkowo z gry zniknąć mają wszelkie lootboxy oraz model levelowania, a zastąpione zostaną przepustką sezonową oraz wbudowanym sklepem.

Dostęp do wczesnego dostępu rozpocznie się 4 października, choć już 28 czerwca rozdane zostaną kolejne dostępy do zamkniętej bety.

 

 

Adam Daniluk

Rusza beta Overwatch 2

Overwatch 2

Jeden z najcieplej przyjętych tytułów 2016 roku lata świetności ma już za sobą. Blizzard jednak zapowiada całkowicie nowe otwarcie dla Overwatcha.

Zamknięte beta testy rozpoczną się 26 kwietnia. Każdy użytkownik posiadający konto Battle.net może zarejestrować się pod tym linkiem.

W becie pojawi się standardowy tryb 5v5, a także nowy model rozgrywki o nazwie Push. Udostępnione zostaną wszystkie mapy dostępne w pierwszej części, a także dodane zostaną cztery zupełnie nowe. Bohaterów w becie będzie łącznie pięciu. Czterech znanych z pierwszej części (Orisa, Doomfist, Bastion oraz Sombra) po korektach umiejętności oraz całkowicie nowy bohater — Sojourn. Istotną zmianą może okazać się dodany system pingów, znacznie usprawniający komunikacje podczas meczu.

 

Adam Daniluk

Wyniki finansowe oraz nowa gra od Activision Blizzarda

blizz activision

Przy okazji opublikowania wyników kwartalnych w dość niecodzienny sposób, firma zapowiada nową grę mobilną i to jeszcze na ten rok.

Same wyniki finansowe spółki nie wyróżniają się w żaden pozytywny ani negatywny sposób, Activision Blizzard udało się poprawić zarobki w stosunku do zeszłego roku, co na pewno ucieszy inwestorów. Przy okazji studio pochwaliło się ogromnymi sukcesami mobilnych gier takich jak Candy Crush oraz Call of Duty Mobile.
I być może właśnie te sukcesy popchnęły firmę do pracy nad po cichu zapowiedzianą nową grą mobilną w uniwersum Warcraft. Na ten moment wiemy niewiele poza tym, że gra ma trafić na urządzenia graczy jeszcze w tym roku. Biorąc jednak pod uwagę późną zapowiedź oraz brak detali spodziewać się można, iż produkcja nie będzie tak spektakularna, jak chociażby Diablo Immortal. A być może jest to efekt zbyt wcześnie zapowiedzianej premiery Overwatch 2, która przez długie miesiące prześladuje studio.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Blizzard zapowiedział nową grę

blizz new game

Wiadomości o akwizycji Activision-Blizzard przez Microsoft jeszcze nie ucichły, a firma już zdążyła zaserwować kolejną bombę.

Zapowiedź nowej gry nie nastąpiła w typowy sposób dla branży, zamiast trailerów czy gameplay studio ogłosiło jedynie poszukiwania nowych pracowników, którzy mieliby pracować przy produkcji tytułu. Rozgrywka ma dziać się w zupełnie nowym uniwersum, a i gatunek produkcji będzie czymś nowym ze strony Blizzarda. Zadaniem gracza w uniwersum fantasy ma być przeżycie. Ma to być nowy rozdział w historii studia oraz pierwsza gra z gatunku survival.
Studio poszukuje programistów, grafików, projektantów oraz ekspertów od efektów wizualnych.
Na ten moment wiemy jedynie, że gra ukaże się zarówno na komputerach, jak i konsolach. Nie znamy za to ani tytułu, ani daty produkcji.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Microsoft przejmuje Activision Blizzard

microsoft-logo

Microsoft od jakiegoś czasu powiększa swoje portfolio studiów gamingowych. Teraz przyszedł czas na największe z nich, bo kosztujące firmę blisko 70 miliardów dolarów.

O rozmowach dotyczących przejęcia Activision przez Microsoft mówiło się od jakiegoś czasu. Dzisiaj jednak zostało to potwierdzone wraz ze wstępnymi detalami dotyczącymi transakcji. Według doniesień dotychczasowy CEO Bobby Kotick pozostanie na swojej pozycji do zakończenia przejęcia, a wraz ze sfinalizowaniem operacji jego obowiązki przejmie Phil Spencer odpowiedzialny w Microsoft za gamingową część firmy.
Dodanie tak dużego studia do swojego portfolio pozwoli producentowi na rozszerzenie swojej usługi Xbox pass o nowe gry, a w przyszłości może oznaczać dużą ilość nowych tytułów exclusive dla konsoli Xbox.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Najnowszy dodatek Hearthstone ogłoszony

Hearthstone Nowy Dodatek

W karcianym świecie osadzonym w "World of Warcraft" pojawi się nowe coroczne rozszerzenie. Tym razem gracze muszą wybrać między Hordą a Przymierzem.

Blizzard przyzwyczaił już graczy swojej karcianki do regularnego trybu wydawniczego. Każdy rok podzielony jest na cztery fazy. Głównym punktem każdej z faz, jest nowe rozszerzenie dodające do gry nową mechanikę oraz ponad sto trzydzieści nowych kart. Data premiery została wyznaczona na siódmego grudnia. Do tego czasu regularnie będziemy obserwować odkrywanie kolejnych kart. Klasycznie w grze pojawił się zestaw przedpremierowy, który oferuje dodatkowe skórki do postaci oraz pakiety z nowymi kartami.

Tym razem nie skończy się na tym, wraz z zapowiedzią nowego dodatku, dostaliśmy informację o powrocie mechaniki kart bohaterów.  Gracze wchodzący do gry muszą wybrać, czy chcą dołączyć do drużyny hordy, czy przymierza. W zależności od wyboru dostają wybraną kartę legendarną oraz będą zbierać punkty honoru dla wybranej frakcji. Za każdą wygraną na konto drużyny wpadają dodatkowe punkty. Rywalizacja trwać będzie od siódmego grudnia do jedenastego stycznia. Dodatkowo każdy z graczy dostanie dostęp do serii zadań związanych ze stroną konfliktu, którą wybierze.

Wraz z pojawieniem się dodatku, rozpocznie się nowy sezon. Oznacza to wyzerowanie aktualnej przepustki sezonowej i bonusów do ustawki.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Właściciel Activision Blizzard przerywa milczenie

Bobby Kotick

Dyrektor Activision Blizzard wydał publiczne oświadczenie, w którym zobowiązuje się do wprowadzenia zmian wewnątrz firmy, jednocześnie odrzucając wszelkie oskarżenia wobec niego.

Własciciel Activision Blizzard – Bobby Kotick przerwał milczenie dotyczące oskarżeń o molestowanie seksualne i dyskryminacje kobiet wewnątrz firmy. Oświadczenie ma być następstwem raportu opublikowanego przez dziennik „Wall Street Journal”. Kotick wg. informacji, ujawnionych przez dziennikarzy, miał odmówić jakichkolwiek działań, po otrzymaniu e-maila od adwokata jednej z byłych pracowniczek firmy. Prawnik twierdzi, że jego klientka padła dwukrotnie ofiarą molestowania podczas pracy w Sledgehammer Games, spółki podlegającej Activision. Zgłosiła incydenty do działu kadr firmy, ale ostatecznie nie podjęto żadnych działań. Po latach firma miała osiągnąć sądową ugodę. Dyrektor twierdzi, że nie wiedział o przypadkach molestowania wewnątrz firmy. Na oficjalnej stronie Blizzarda pojawił się komentarz, w którym zdecydował się odwołać do sprawy:

„Podjęliśmy znaczące działania, aby ulepszyć naszą firmę.  Jest jednak jeszcze dużo do zrobienia, aby stać się wzorcowym miejscem pracy, do którego wszyscy dążymy. Potrzebne są dalsze zmiany. Jestem przekonany, że jeszcze dotrzemy na szczyt. Oczywiście w ciągu najbliższych kilku miesięcy, media będą zwracać uwagę na nas i naszą branżę. Do sieci trafił dziś raport, błędnie przedstawiający obraz naszej firmy.”

W sprawie producenta gier toczone jest obecnie dochodzenie. Firmie udało się osiągnąć wstępne porozumienie ugodowe, o wartości 18 milionów dolarów z Amerykańską Komisją ds. Równych Szans Zatrudnienia. Oskarżenia dotyczyły pielęgnowania kultury „nieustannego molestowania seksualnego” i dyskryminacji kobiet.

 

 

Adam Daniluk

Activision i Blizzard znoszą limit wynagrodzeń w swoich ligach

Activision Blizzard

Esport Observer podają, że cała sprawa dotyczy dochodzenia Departamentu Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych w sprawie antymonopolowych kwestii, jakoby limit wynagrodzeń w tych ligach naruszył ustawę monopolową.

Podatek od salda konkurencyjnego służy jako tzw. „miękki limit”. Polega na tym, że zespoły, które przekraczają ustalony próg pieniężny są opodatkowane, a dochód jest dzielony równo między pozostałe zespoły ligowe. Ma to za zadanie zlikwidować monopol jednej drużyny i o ile takie działanie funkcjonuje już w takich ligach profesjonalnych jak NBA (koszykówka) czy MLB (baseball) prawdopodobnie w ligach Blizzarda i Activision przepisy te były egzekwowane w niewłaściwy sposób. Zmusiło Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych do przeprowadzenia dochodzenia. Zniesienie tych przepisów będzie oznaczało również koniec limitów wynagrodzeń dla zawodników. Władze lig nie wydały jeszcze oficjalnego komunikatu w tej sprawie.


Autor: 

Adam Daniluk 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

ESL w ramach partnerstwa z Blizzardem zajmie się obsługą ekosystemu e-sportowego gry Hearthstone®

ESL Heartstone

ESL Gaming, poinformował o zawarciu dwuletniego partnerstwa z Blizzard Entertainment, w ramach którego firma zajmie się stworzeniem i obsługą ekosystemu e-sportowego gry Hearthstone®.

Porozumienie, będące kolejnym dużym partnerstwem wydawniczym zawartym przez ESL, dotyczy m.in jednych z największych turniejów Hearthstone®, takich jak Grandmasters i Hearthstone Masters Tours. Łączna pula nagród w wydarzeniach wyniesie 3 000 000 dolarów na każdy rok kalendarzowy.

Porozumienie jest rozszerzeniem obecnej umowy z firmą Blizzard w obszarze takich tytułów jak StarCraft II® i Warcraft III®. Oprócz działań związanych ze stworzeniem i obsługą ekosystemu, alians daje ESL możliwość organizacji turniejów pod marką ESL i DreamHack we współpracy z Blizzardem w latach 2021 i 2022.

ESL hearthstone produkcja
Źródło: ESL

Jesteśmy zachwyceni, że możemy wzmocnić nasze relacje z Blizzardem poprzez dwuletnie partnerstwo w obszarze gry Hearthstone®. Obsługa ekosystemu gry to bardzo dobra wiadomość dla ESL jak i dla Hearthstone®. Fani na całym świecie mogą przygotować się na dwa ekscytujące lata.

Michael Van Driel, Senior Vice President Game Management w ESL Gaming


Źródło: Informacja prasowa ESL

 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Red Bull, STS, ESL, Twitch, Valorant, Sokół, AGO, Blizzard, EA, czyli Esportowe wydarzenia ostatnich dni

Red Bull Flick

Kolejne marki z aktywnościami w esporcie. Giganci świata gamingu zarabiają setki milionów. Wpływ pandemii na wydarzenia esportowe. Film fabularny. Polacy z sukcesami na EU Masters. Przegląd wydarzeń z ostatnich dni.

Przeglad wydarzen esport ESE

Red Bull z globalnymi i lokalnymi aktywnościami w Counter-Strike Global Offensive

Red Bull zintensyfikował działania w esporcie i wystartował z dwoma inicjatywami. Poprzez platforme FaceIt uruchomił Red Bull Flick, czyli turniej 2na2 w grze Counter-Strike, który daje amatorom na całym świecie szansę zmierzenia się z najlepszymi zawodowymi graczami na niestandardowych mapach z brandingiem Red Bulla, przygotowywanymi specjalnie na tę okazje. To pierwsze globalne wydarzenie Red Bulla w świecie Counter-Strike, a kwalifikacje krajowe sa już otwarte.

Red Bull w Polsce wspólnie z Polsat Games wystartował również z inicjatywą Red Bull Solo Q, gdzie zawodnicy będą brali udział w pojedynkach 1 na 1 w grze League of Legends.

Activision Blizzard +505MLN USD, Electronic Arts +418MLN USD

Najwięksi producenci gier raportują rekordowe wyniki. Electronic Arts zaraportowało 418 milionów dolarów zysku, przy 1,39 miliarda obrotu w ostatnim kwartale. Activision Blizzard natomiast zaraportowało 505 milionów dolarów zysku, przy 1,79 miliarda obrotu w ostatnim kwartale. Na wynik tej drugiej firmy ogromny wpływ miała premiera Call od Duty: Warzone, której premiera miała miejsce 10 marca i do dzisiejszego dnia zgromadziła 60 milionów graczy. Gra została wypuszczona w modelu free to play z mikropłatnościami za skiny czy inne dodatki, bez wpływu na performance gry.

ESL oraz DreamHack na wyłączność z Twitchem

ESL Dremhack ESL
Graf. ESL / Dreamhack / Twitch

Liderzy na rynku turniejów esportowych – ESL oraz DreamHack podpisują umowę o transmisjach na Twitchu. Zgodnie z umową, transmisje cyfrowe na żywo w języku angielskim z najważniejszych rozgrywek będą dostępne wyłącznie na Twitchu. W ramach kontraktu największe rozgrywki e-sportowe organizowane przez ESL i DreamHack, będą transmitowane na żywo wyłącznie na platformie Twitch w 2021 i 2022 roku. Nie dotyczy to cyfrowych partnerów telewizji linearnej. W Polsce turnieje ESL Pro Tour transmituje Polsat Games W Polsce turnieje ESL Pro Tour transmituje Polsat Games.

AGO Rogue i K1CK Neosurf z awansem do playoffów European Masters

Oba zespoły po dwóch tygodniach zmagań zapewniły sobie awans do playoffów Mistrzostw Europy League of Legends. Zarówno AGO Rogue, jak i K1CK Neosurf zajęły drugie miejsce w swoich grupach. W ćwierćfinale AGO Rogue pewnie pokonało niemieckie mousesports i zdążyło już się zameldować w półfinale rozgrywek. Z kolei K1CK Neosurf dziś o 19tej  zmierzy się z GamersOrigin z Francji.

Kolejne reakcje ESL, Epic Games, DreamHack, PUBG na pandemie

DreamHack przesuwa i odwołuje kolejne wydarzenia w Counter-Strike i innych tytułach. Trzy zaplanowane na rok 2020 turnieje z cyklu DreamHack Open (Valencia, Montrael, Hyderabad) zostaną rozegrane w Internecie. Organizatorzy wciąż liczą na możliwość zorganizowania fizycznych eventów w Rotterdamie (październik, Holandia), Jönköping (listopad, Szwecja) i Madrycie (grudzień, Hiszpania). Wydarzenia planowane w Dallas (Maj) i Sztokholmie (Czerwiec) zostały odwołane.

Epic Games odwołuje Mistrzostwa Świata w Fortnite. Rok temu pula nagród w tych rozgrywkach wyniosła 30 milionów dolarów, a zwycięzca stał sie bogatszy o 3 miliony dolarów. Mistrzostwa Świata odbędą się w 2021 roku. Do tego czasu zawodnicy będą rywalizować w zmaganiach online.

ESL One Cologne, jeden z najważniejszych turniejów Counter-Strike w globalnym kalendarzu odbędzie się bez udziału publiczności. Zmagania odbędą się pod koniec sierpnia za zamkniętymi drzwiami przy zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa.

W partnerstwie z ESL, PUBG Mobile League przenosi się w całości do internetu. Zmagania rozpoczną się w czerwcu. Ten niezwykle popularny battle royal największe grono odbiorców ma na urządzeniach mobilnych. Zawodnicy będą rywalizować o łączną pulę 5 milionów dolarów, którą wydawca przeznaczył na tę grę w 2020 roku.

Globalna federacja esportu ujawnia dalsze plany rozwoju

Global Esports Federatio Athletes and Players Commission
Fot. Global Esports Federatio Athletes and Players Commission

Global Esports Federation ujawniła szczegóły odnośnie członków Komisji Zawodniczej. Przewodniczyć będzie Charmaine Crooks, pięciokrotna uczestniczka Igrzysk Olimpijskich i srebrna medalistka w sztafecie 4x400m z Igrzysk w Los Angeles, a jej zastępcą zostanie Koen Schobbers, były profesjonalny zawodnik esportowy. Globalna Federacja Esportowa rozpoczęła działalność w grudniu ubiegłego roku, aby stać się „globalnym organem zarządzającym” ekosystemem e-sportu, przy wsparciu chińskiego międzynarodowego koncernu Tencent.

Twitch przedstawia Esports Hub

Twitch esports directory
Fot. Twitch

Nie trzeba było długo czekać na odpowiedz Twitcha na działania konkurencji (w zeszłym tygodniu wystartował Popdog) i prezentuje Esports Hub. W jednym miejscu znajdą się wszystkie transmisje z turniejów, jak również transmisje profesjonalnych drużyn, czy indywidualnych zawodników. To świetne posunięcie, które powinno uczynić dostęp do transmisji esportowych jeszcze bardziej dostępnym i intuicyjnym.

Valorant z trybem rankingowym

W ostatnim tygodniu wystartował tryb rankingowy w nowej grze Riot Games – Valorant. Firma konsekwentnie stawia na esport i rywalizacje, a w ten sposób zamierza wzmocnić rywalizacje w tej aspirującej do grona najważniejszych tytułów esportowych grze. Valorant bez wątpienia ma jeszcze długą drogę do pokonania, ale wiele znaków wskazuje, że gra ta na stałe wejdzie do kanonu gier esportowych. Riot Games z pewnością posiada odpowiednią wiedzę i doświadczenie do zbudowania struktur sportowych. Już teraz Valorant wzbudza ogromne zainteresowanie i z zaciekawieniem będziemy przyglądać się rozwojowi tej gry w kolejnych miesiącach.

Zapowiedziano Ghost – pierwszy polski fabularny film o esporcie

Ghost opowie o sile przyjaźni i miłości do gier komputerowych. Historia opowie o losach Tomka – niezrozumianego przez świat i rodzinę chłopaka, który marzy o karierze esportowca. Film pokaże jego losy od grania w kameralnych kawiarenkach internetowych, po tłumnie zapełnione stadiony z wielotysięczną widownią. Fabuła jest zainspirowana zmaganiami tzw. „Złotej Piątki”, która od 2006 roku regularnie sięgała po najwyższe tytuły w grze Counter-Strike.

Raperzy „Sokół” i „Małolat” inwestorami w nowej spółce Movie Games

Wojtek Sokół
Fot. Wojtek Sokół

Sokół i Małolat są kolejnymi celebrytami, którzy zainwestowali w branżę gamingową. Założyli nowe studio deweloperskie – True Games. Będzie ono zajmować się produkcją symulatorów o szeroko pojętej tematyce ulicznej, zapoczątkowanej przez świetnie przyjętego przez graczy Drug Dealer Simulator. Wyróżnikiem gier sygnowanych marką True Games będzie realistyczne oddanie klimatu kultury ulicznej,
nawiązywanie do momentami bezwzględnego świata.

STS sponsorem turnieju Esport Tour PRO

STS Esport Tour
Fot. STS

STS został oficjalnym sponsorem Esport Tour PRO – internetowego turnieju CS:GO zaplanowanego na 9-10 maja. W rozgrywkach wezmą udział czołowe polskie drużyny Counter-Strike, m.in. Illuminar Gaming, Izako Boars, AVEZ Esport, czy Actina PACT. To kolejna inicjatywa STS skierowana do esportu. W poprzednich latach STS był sponsorem m.in. Polskiej Ligi Esportowej, czy drużyn Izako Boars, devils.one i xkom AGO.

Wcześniej pisaliśmy: LOL i CS:GO najbardziej wpływowymi grami pierwszego kwartału

League of Legends i Counter Strike najbardziej wpływowymi grami pierwszego kwartału 2020

W zeszłym tygodniu w Esportowych wydarzeniach pisaliśmy natomiast milionach widzów na koncercie w Fortnite, starcie Popdog, czy też o nowych projekty ESL i Fantasyexpo

28 milionów widzów na koncercie w Fortnite, start Popdog, nowe projekty ESL i Fantasyexpo, czyli Esportowe wydarzenia ostatnich dni

Redaktor Prowadzący sekcji Brief Esports. Business Consultant z ponad 15 letnim doświadczeniem w branży esportu i gamingu. Organizator ponad 20 esportowych wydarzeń i turniejów dla profesjonalistów i amatorów. Pracował z najważniejszymi organizacjami esportowymi w Polsce takimi jak Pride, Team Kinguin, AGO Esports, czy Illuminar Gaming jako manager drużyny, dyrektor ds. esportu i dyrektor ds. rozwoju. Doświadczenie biznesowe zdobywał m.in. w McKinsey & Company. Regularny mówca na konferencjach poświęconych tematyce gamingu i esportu w Polsce. Doradca Esports Associations w temacie Narodowej Drużyny Esportu i strategii rozwoju esportu w Polsce.

Jarosław Śmietana